Menu

Co udało sie zrobić ? Prezydent podsumował 5-letnią kandencję- To było 5 lat dobrych dla naszego miasta, choć w trudnych warunkach (...) ale daliśmy i daliście radę. - mówił na sesji rady miasta prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Mija 5 lat od zaprzysiężenia prezydenta Romana Szełemeja i Rady Miasta. 

Co udało sie zrobić ? Prezydent podsumował 5-letnią kandencję

Przypomnijmy, prezydent i rada miasta zostali zaprzysiężenie 22 listopada 2018 roku. Prezydent zamiast tradycyjnego podsumowania prac wykonanych między sesjami podsumował 5-letnią kadencję.

- Minęło 5 lat od zaprzysiężenia na kolejną kadencję prezydenta i radnych obecnej kadencji. Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat, ponieważ w moim przekonaniu zarówno rada miasta, radni, pracownicy urzędu, instytucji miejskich i również ja, mamy udział w tym, ze Wałbrzych się zmienił, Wałbrzych się zmienił, Wałbrzych jest lepszym miejscem do życia — zaczął swoje wystąpienie na sesji prezydent Roman Szełemej.

Wystąpienie rozpoczął od akcji STOP PLASTIK (ograniczenie plastiku w mieście) i przeszedł do największej inwestycji Wałbrzycha — podpisania w kwietniu 2019 roku umowy na budowę Obwodnicy Wałbrzycha. Kolejnym punktem było utworzenie ITS w budynku odkupionym od Banku PKO. - Kilkadziesiąt monitorów posiłkujących się ogromną liczbą kamer w mieście śledzi dziś sytuację w czasie akcji odśnieżania — mówił prezydent Roman Szełemej. Wspomniał te o uruchomieniu instalacji RIPOK przy ul. Beethovena (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych) - więcej przeczytasz TUTAJ.


- To my decydujemy, gdzie nasze odpady komunalne są przetwarzane. Dzieci temu oszczędzamy miliony złotych każdego roku i nie stajemy się co jakiś czas przedmiotem szantażu firm zewnętrznych, tak jak to się dzieje w wielu miejscach w Polsce. - mówił prezydent. 
Wspominał także inicjatywę SUDETY 2030, która zgromadziła prawie 100 gmin z południa Dolnego Śląska.

- Celem tej inicjatywy (…) było podjęcie działań wyrównujących zróżnicowanie pomiędzy rozwojem i jakością życia północy Dolnego Śląska i południa — mówił Roman Szełemej.

Ważna była też polityka mieszkaniowa — budowa i remonty mieszkań komunalnych.

- We wrześniu 2019 roku zaczęliśmy oddawać klucze na Osiedlu Husarska. (...) Tam nic nie było do 2019 roku, było puste pole. (...) Część budynków, 

194 mieszkania, udało nam się zrealizować dzięki programowi Mieszkanie Plus — informował prezydent Szełemej.

Przypomniał także o remontach mieszkań komunalnych - przy ul. Zajączka i Niepodległości ( gdzie w kamienicach pojawiły się windy), przy ul. Kościelnej czy też o budowie 64 mieszkań komunlanych przy ul Traugutta, remoncie mieszkań przy Różanej i wielu innych.

Budownictwo mieszkaniowe to także postawiony przez dewelopera budynek Nowe Podzamcze, przy ul. Ludowej kolejny deweloper zdecydował się postawić 6 budynków, które niebawem zostaną ukończone. Remont budynku przy ulicy Pocztowej 26 (został on praktycznie zbudowany od nowa), remont kamienic na Nowym Mieście i rewitalizacja Placu Konstytucji 3 Maja.


W Wili dr Issmena w Śródmieściu, powstał Urząd Stanu Cywilnego
 a w wyremontowanym budynku przy ul. Beethovena Centrum Pomocy Socjalnej (otwarcie już w piątek 1 grudnia).

Otwarcie boiska ze sztuczną nawierzchnią w Aqua Zdroju (3 mln. zł), budowa Tężni w Parku Sobieskiego (z budżetu obywatelskiego) czy budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego, która jest już na ukończeniu — to kolejne inwestycje w mieście.

Na liczącym ponad 36 tys, mieszkańców Podzamczu powstał skwer z fontanną — miejsce spotkań, zrewitalizowano też Park Sybiraków na Piaskowej Górze.


Jednym z najważniejszych wydarzeń było prawdopodobnie otwarcie pod koniec ubiegłego roku 2022 roku Obwodnicy Wałbrzych, nazwanej Europejką, Wyremontowano też drogi dojazdowe — Żeromskiego, częściowo Wysockiego, Plac Grunwaldzki.

Poza tym czeka nas "wodorowa rewolucja" - w przyszłym roku na ulice Wałbrzycha wyjadą autobusy wodorowe. Roman Szełemej przypomniał też o budowie farmy fotowoltaicznej. Co wydarzyło się jeszcze ? 

 Powstał Dworzec Wałbrzych Centrum, wyremontowano ulicę 1 Maja, swój wizerunek zmienił Sobięcin. 
W 2020 roku wybuchła pandemia, w Wałbrzychu w Starej Kopalni powstał punkt szczepień, a na placu po byłej zajezdni autobusowej punkt Drive Thru, gdzie można było zaszczepić się, nie wysiadając z samochodu. - Zaczęło się ograniczeniem mobilności, kontaktu, maseczki, później rozpoczęły się szczepienia. Wałbrzych w tych ciężkich okolicznościach okazał się prawie najlepszy w Polsce. Dzięki zaangażowani pewnie uratowaliśmy setki ludzi. - mówił prezydent. Z ważnych wydarzeń przypomniał o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, spotkaniu otwartym w Starej Kopalni z Donaldem Tuskiem czy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Roman Szełemej wspominał również o wielu protestach i manifestacjach na Placu Magistrackim — począwszy od obrony sądów, protestów przeciwko działaniom rządowym
, czy o wolność stacji TVN.

- To było 5 lat dobrych dla naszego miasta, choć w trudnych warunkach. Przy spadających dochodach własnych, przy braku wystarczających środków, często przy nierównym traktowaniu naszego miasta przez instytucje rządowe przy rozdziale środków rządowych, ale daliśmy i daliście radę. 
Mamy nadzieję, że nowe koalicje parlamentarne, rządowe, bardziej życzliwie potraktują nasze miasto, jeśli chodzi o korzystanie środków budżetu miasta, czyli naszych środków. 

-  mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wspomniał też o polityce państwa przez którą Wałbrzych stracił ponad 140 milionów złotych na zmianach podatkowych PIT, które wprowadził rząd. (więcej przeczytasz TUTAJ)

- Apelujemy o zmianę sposobu naliczania podatku PIT, cali inaczej mówiąc, żeby te pieniądze zostawiały w naszym mieście, bo musimy finansować usługi komunalne, publiczne. - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

pos
foto: screen Rda Miasta Wałbrzycha
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Bartt (19 grudnia 2023 10:29)
Cytuję użytkownika: Patryk
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Patryk
Cytuję użytkownika: takie tam...
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
"Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat..." 1. Stop plastik- totalna porażka i obniżenie głupoty. 2. Przymus szczepienia - j.w. i kasa uciekła 3. Obwodnica - grubo przepłacona i przeterminowana droga z błędami i złym projektem. 4. Kilkadziesiąt monitorów w najlepszej lokali,akcji ma rynku! Co obserwują tam emeryci w mundurkach? Odśnieżanie, czyli nic nie obserwują. 5. RIPOK przy Beethovena z powodu błędów wykonawczych z trudem dostal pozwolenie na użytkowanie.Przestrzelona inwestycja tak, że zwozil śmieci od zaprzyjaźnionych gmin. 6. Mieszkania komunalne wybudowane i wyremontowane za pieniądze rządowe. 7. Deweloperzy i ich budynki - z tym prezydent nie ma nic wspólnego.Może ew. coś za usługi doradztwa. 8. Budowa tężni, wieży,fontanny, w której jest zbyt mało wody,żeby pokazać ile utopił pieniędzy w te gadżety. 9. Centrum Dworzec wybudowało PKP szybko i w terminie.A przed dworcem nadal dżungla.Miasto nic nie zrobiło. 10. Wizyta Tuska, protest pod sądem to tylko wstyd dla miasta.11. O wizycie Premiera srul milczy.12. Remont 1Maja jako rekord długości trwania i kosztów.13. Sprzedaż boiska szkolego deweloperowi.14. Księgowa z ratusza rabuje 2,5mln zł. 15. Afera w żłobku, w nagrodę nadzorującą żłobki staje się posłem.16. Ulga finansowa dla szpitala, po odcięciu lekarza od bankomatu. 17. Zadłużenie miasta w ostatnich 5 latach wzrosło o jakieś 200 mln. Dlatego było to "dobre 5 lat," bo dług mógł wzrosnąć o 900mln.
A nie prościej powiedzieć jednym zdaniem: "Nienawidzę tego gościa, więc cokolwiek by nie zrobił, to jestem na nie?". Wszystko co się zadziało to porażka i głupota, ale to twoja ocena. Jeśli jakaś inwestycja to przepłacona i ze złym projektem (rozumiem, że jesteś w stanie wytknąć błędy projektantom?) i utopione pieniądze. Nawet jeżeli inwestycja jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim, a więc decyzji mieszkańców miasta, to ty byś inaczej zdecydował. Mieszkania komunalne buduje i remontuje gmina przy wsparciu udzielanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a poza tym to nie są żadne pieniądze rządowe czy partyjne tylko nasze wspólne - środki publiczne. A z takich "wydarzeń", które szczególnie obciążają prezydenta, to zapomniałeś podać, że w piwnicy na Sienkiewicza (blisko ratusza) ktoś nasrał w piwnicy...
Każdy ma prawo do swojej oceny tym bardziej że żyjemy w tym mieście,tu mieszkamy i dostrzegamy istniejące tu deficyty.Robić dużo a robić dobrze to dwie bardzo różne kwestie.Niestety w Wałbrzychu od lat mamy do czynienia z tzw.bylejakością która objawia się na każdym kroku i która bywa bardzo denerwująca bo potrafi utrudnić życie mieszkańcom.Niestety tradycją w Wałbrzychu stało się to że w zasadzie większość inwestycji oddawana jest do użytku w stanie niedokończonym, co powoduje że w kolejnych latach należy przeznaczać kolejne środki na dokończenie projektów zgodnie z planami zagospodarowania terenu. Taka sytuacja ma miejsce choćby na obwodnicy zwanej "europejką"Plany zagospodarowania mówiły o oświetleniu całej obwodnicy,natomiast nie wiadomo dlaczego decyzją prezydenta wyłączono z oświetlenia prawie półtora kilometrowy odcinek pomiędzy węzłem Stary Zdrój a węzłem Piaskowa Góra.O nadmiernej i zupełnie niepotrzebnej ilości ekranów które pochłonęły ogromne środki,nawet w samym Śródmieściu pisał nie będę bo wszyscy widzą jak jest.Tak dla wiadomości cena 1 metra kwadratowego ekranu akustycznego kształtuje się średnio na poziomie 240-260 zł za metr kwadratowy,nie mylić z metrem bieżącym. Kolejny temat to ulica Husarska,projekt spaprany i do dziś nie dokończony mimo że minęło już ponad 5 lat od powstania osiedla.Mimo planu zagospodarowania terenu który przewidywał drogę pożarową, to droga ta powstała 3 lata po oddaniu osiedla do użytku.Kto zezwolił na otwarcie osiedla bez drogi pożarowej i wbrew istniejącym planom zagospodarowania terenu to już inne pytanie.Natomiast do tej pory nie wybudowano parkingów mimo że plan zagospodarowania terenu to przewidywał i pieniądze na to były przewidziane w ogólnej puli środków na budowę osiedla.Efekt jest taki że panuje tam ogólny bałagan,samowola budowlana i niszczenie infrastruktury (chodniki,trawniki) parkowanie pojazdów z naruszeniem wszelkich zasad prawa o ruchu drogowym.Wszystko to dzieje się za cichym przyzwoleniem władz miasta bowiem prezydent zdaje sobie sprawę z tego że nie zostało zrobione to co zgodnie z planem zagospodarowania terenu powinno istnieć od początku, więc przymykane jest oko na dewastacje i łamanie przepisów prawa.O drodze dojazdowej do osiedla to już nawet szkoda pisać bo dziura na dziurze dziurą pogania.Przypomnę tylko że w/g zapewnień prezydenta z roku 2019 zarówno droga jak i parkingi miały być wykonane do końca roku 2020.Kolejna sprawa to zainwestowanie 2 mln złotych w remont ruiny przy ulicy Traugutta 5 gdzie po kilku miesiącach od oddania do użytku budynek zaczął pękać do tego stopnia że pękały nawet szyby w oknach o czym pisały miejskie portale. Kolejny budynek komunalny przy ulicy Armii Krajowej 5 gdzie w roku 2018-2019 wyremontowano kominy,położono nowy dach,zainstalowano w całym budynku nową instalację elektryczną,wykonano wentylację a następnie wysiedlono mieszkańców dając im nowe mieszkania a budynek zamknięto i zamurowano i od roku 2019 stoi i niszczeje dewastowany przez okolicznych żuli. Po co zatem były tak poważne inwestycje w ruinę? To tylko mały wycinek a podobnych przykładów jest całe mnóstwo i to jest właśnie ta bylejakość połączona z marnowaniem środków o której piszę.Nie chcę odbierać zasług obecnemu prezydentowi,jednak trudno pogodzić się ze wszech obecną bylejakością która jest nie tylko irytująca ale i kosztowna a to jak sam zauważyłeś są nasze pieniądze.Pytanie dlaczego prezydent może sobie pozwolić na taką partyzantkę i bylejakość?Ano dlatego że stworzył wokół siebie "dwór" usłużnych wielbicieli,trolli i usłużnych mediów którzy bezrefleksyjnie przyjmują każde jego decyzję tak jak to było z uchwałą Stop-plastik która od początku była skazana na porażkę a służyła jedynie temu aby prezydent Szełemej jako pierwszy w Polsce mógł się wypromować i choć na chwilę zabłyszczeć w telewizji,prasie,radio itp. bo prezydent do przesady uwielbia brylować w mediach i w zasadzie temu podporządkowane są wszystkie jego działania.Być może dlatego często oddaje niedokończone inwestycje aby błysnąć przed kamerą,udzielić paru wywiadów,zaspokoić swoją megalomanię a potem wiadomo... jakoś to będzie,kiedyś się skończy,ważne żeby tylko nazwiska nie przekręcili.Czy gdybyś wybudował dom ale jeszcze go nie skończył,gdyby nie było w nim podłóg to sprosiłbyś gości na otwarcie?Mnie zawsze uczono że jeśli coś się robi to należy zrobić to dobrze i do końca i wtedy robić otwarcia i fety.Przyznasz chyba że chwalenie się czymś co nie zostało skończone albo wręcz spaprane to nie jest dobry pomysł.Oczywiście można udawać że wszystko jest dobrze i pięknie,można zaklinać rzeczywistość twierdząc że w sumie dobrze że i tak coś robi bo mógłby nie robić nic,tyle tylko że takie podejście powoduje że prezydent nie czuje presji ze strony mieszkańców a jak nie czuje presji to nie musi się starać i może sobie pozwalać na bylejakość bowiem wie że "dwór" bez względu na wszystko i tak będzie piał z zachwytu.
Szczerze panu gratuluję. Napisał pan długi komentarz z którego wynika, że Car jest głupszy niż ustawa przewiduje. Końcówka jest tylko trochę dziwna gdyż chyba wystraszył się pan trochę tego co sam pan napisał - i "odruchowo" łagodzi to pan sugerując, że: "Car jest dobry tylko dworzanie są źli.". W efekcie, pomimo szczerych gratulacji, trudno się jednak z panem zgodzić. Moim zdaniem, Car wcale nie jest głupi. On jest po prostu sprytny i dobrze wie co i jak należy "robić" aby jak największa część pieniędzy (w ogromnej większości pożyczonych) trafiła do kieszeni ludzi którzy też są sprytni.
Być może źle mnie pan zrozumiał.Napisałem jedynie że prezydent Szełemej mimo popełnianych ewidentnych błędów nie odczuwa presji społecznej i znajduje się niejako poza kontrolą społeczną,dlatego pozwala sobie na bylejakość i popełnianie kosztownych błędów bowiem ma świadomość że z niczego nie będzie rozliczany.
Spokojnie bedzie rozliczony tylko ze prywatnie nie przez wymiar sprawiedliwosci bo to nie dziala
Polus (3 grudnia 2023 17:38)
Romus klamca klamca awaria wodociągu kasa się lala cza zapłacić za wodę hodniki nie odśnieżone a wy głosujecie na niego i płaczcie
Jerzy Jacek Pilchowski (30 listopada 2023 10:59)
Cytuję użytkownika: Patryk
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Patryk
Cytuję użytkownika: takie tam...
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
"Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat..." 1. Stop plastik- totalna porażka i obniżenie głupoty. 2. Przymus szczepienia - j.w. i kasa uciekła 3. Obwodnica - grubo przepłacona i przeterminowana droga z błędami i złym projektem. 4. Kilkadziesiąt monitorów w najlepszej lokali,akcji ma rynku! Co obserwują tam emeryci w mundurkach? Odśnieżanie, czyli nic nie obserwują. 5. RIPOK przy Beethovena z powodu błędów wykonawczych z trudem dostal pozwolenie na użytkowanie.Przestrzelona inwestycja tak, że zwozil śmieci od zaprzyjaźnionych gmin. 6. Mieszkania komunalne wybudowane i wyremontowane za pieniądze rządowe. 7. Deweloperzy i ich budynki - z tym prezydent nie ma nic wspólnego.Może ew. coś za usługi doradztwa. 8. Budowa tężni, wieży,fontanny, w której jest zbyt mało wody,żeby pokazać ile utopił pieniędzy w te gadżety. 9. Centrum Dworzec wybudowało PKP szybko i w terminie.A przed dworcem nadal dżungla.Miasto nic nie zrobiło. 10. Wizyta Tuska, protest pod sądem to tylko wstyd dla miasta.11. O wizycie Premiera srul milczy.12. Remont 1Maja jako rekord długości trwania i kosztów.13. Sprzedaż boiska szkolego deweloperowi.14. Księgowa z ratusza rabuje 2,5mln zł. 15. Afera w żłobku, w nagrodę nadzorującą żłobki staje się posłem.16. Ulga finansowa dla szpitala, po odcięciu lekarza od bankomatu. 17. Zadłużenie miasta w ostatnich 5 latach wzrosło o jakieś 200 mln. Dlatego było to "dobre 5 lat," bo dług mógł wzrosnąć o 900mln.
A nie prościej powiedzieć jednym zdaniem: "Nienawidzę tego gościa, więc cokolwiek by nie zrobił, to jestem na nie?". Wszystko co się zadziało to porażka i głupota, ale to twoja ocena. Jeśli jakaś inwestycja to przepłacona i ze złym projektem (rozumiem, że jesteś w stanie wytknąć błędy projektantom?) i utopione pieniądze. Nawet jeżeli inwestycja jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim, a więc decyzji mieszkańców miasta, to ty byś inaczej zdecydował. Mieszkania komunalne buduje i remontuje gmina przy wsparciu udzielanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a poza tym to nie są żadne pieniądze rządowe czy partyjne tylko nasze wspólne - środki publiczne. A z takich "wydarzeń", które szczególnie obciążają prezydenta, to zapomniałeś podać, że w piwnicy na Sienkiewicza (blisko ratusza) ktoś nasrał w piwnicy...
Każdy ma prawo do swojej oceny tym bardziej że żyjemy w tym mieście,tu mieszkamy i dostrzegamy istniejące tu deficyty.Robić dużo a robić dobrze to dwie bardzo różne kwestie.Niestety w Wałbrzychu od lat mamy do czynienia z tzw.bylejakością która objawia się na każdym kroku i która bywa bardzo denerwująca bo potrafi utrudnić życie mieszkańcom.Niestety tradycją w Wałbrzychu stało się to że w zasadzie większość inwestycji oddawana jest do użytku w stanie niedokończonym, co powoduje że w kolejnych latach należy przeznaczać kolejne środki na dokończenie projektów zgodnie z planami zagospodarowania terenu. Taka sytuacja ma miejsce choćby na obwodnicy zwanej "europejką"Plany zagospodarowania mówiły o oświetleniu całej obwodnicy,natomiast nie wiadomo dlaczego decyzją prezydenta wyłączono z oświetlenia prawie półtora kilometrowy odcinek pomiędzy węzłem Stary Zdrój a węzłem Piaskowa Góra.O nadmiernej i zupełnie niepotrzebnej ilości ekranów które pochłonęły ogromne środki,nawet w samym Śródmieściu pisał nie będę bo wszyscy widzą jak jest.Tak dla wiadomości cena 1 metra kwadratowego ekranu akustycznego kształtuje się średnio na poziomie 240-260 zł za metr kwadratowy,nie mylić z metrem bieżącym. Kolejny temat to ulica Husarska,projekt spaprany i do dziś nie dokończony mimo że minęło już ponad 5 lat od powstania osiedla.Mimo planu zagospodarowania terenu który przewidywał drogę pożarową, to droga ta powstała 3 lata po oddaniu osiedla do użytku.Kto zezwolił na otwarcie osiedla bez drogi pożarowej i wbrew istniejącym planom zagospodarowania terenu to już inne pytanie.Natomiast do tej pory nie wybudowano parkingów mimo że plan zagospodarowania terenu to przewidywał i pieniądze na to były przewidziane w ogólnej puli środków na budowę osiedla.Efekt jest taki że panuje tam ogólny bałagan,samowola budowlana i niszczenie infrastruktury (chodniki,trawniki) parkowanie pojazdów z naruszeniem wszelkich zasad prawa o ruchu drogowym.Wszystko to dzieje się za cichym przyzwoleniem władz miasta bowiem prezydent zdaje sobie sprawę z tego że nie zostało zrobione to co zgodnie z planem zagospodarowania terenu powinno istnieć od początku, więc przymykane jest oko na dewastacje i łamanie przepisów prawa.O drodze dojazdowej do osiedla to już nawet szkoda pisać bo dziura na dziurze dziurą pogania.Przypomnę tylko że w/g zapewnień prezydenta z roku 2019 zarówno droga jak i parkingi miały być wykonane do końca roku 2020.Kolejna sprawa to zainwestowanie 2 mln złotych w remont ruiny przy ulicy Traugutta 5 gdzie po kilku miesiącach od oddania do użytku budynek zaczął pękać do tego stopnia że pękały nawet szyby w oknach o czym pisały miejskie portale. Kolejny budynek komunalny przy ulicy Armii Krajowej 5 gdzie w roku 2018-2019 wyremontowano kominy,położono nowy dach,zainstalowano w całym budynku nową instalację elektryczną,wykonano wentylację a następnie wysiedlono mieszkańców dając im nowe mieszkania a budynek zamknięto i zamurowano i od roku 2019 stoi i niszczeje dewastowany przez okolicznych żuli. Po co zatem były tak poważne inwestycje w ruinę? To tylko mały wycinek a podobnych przykładów jest całe mnóstwo i to jest właśnie ta bylejakość połączona z marnowaniem środków o której piszę.Nie chcę odbierać zasług obecnemu prezydentowi,jednak trudno pogodzić się ze wszech obecną bylejakością która jest nie tylko irytująca ale i kosztowna a to jak sam zauważyłeś są nasze pieniądze.Pytanie dlaczego prezydent może sobie pozwolić na taką partyzantkę i bylejakość?Ano dlatego że stworzył wokół siebie "dwór" usłużnych wielbicieli,trolli i usłużnych mediów którzy bezrefleksyjnie przyjmują każde jego decyzję tak jak to było z uchwałą Stop-plastik która od początku była skazana na porażkę a służyła jedynie temu aby prezydent Szełemej jako pierwszy w Polsce mógł się wypromować i choć na chwilę zabłyszczeć w telewizji,prasie,radio itp. bo prezydent do przesady uwielbia brylować w mediach i w zasadzie temu podporządkowane są wszystkie jego działania.Być może dlatego często oddaje niedokończone inwestycje aby błysnąć przed kamerą,udzielić paru wywiadów,zaspokoić swoją megalomanię a potem wiadomo... jakoś to będzie,kiedyś się skończy,ważne żeby tylko nazwiska nie przekręcili.Czy gdybyś wybudował dom ale jeszcze go nie skończył,gdyby nie było w nim podłóg to sprosiłbyś gości na otwarcie?Mnie zawsze uczono że jeśli coś się robi to należy zrobić to dobrze i do końca i wtedy robić otwarcia i fety.Przyznasz chyba że chwalenie się czymś co nie zostało skończone albo wręcz spaprane to nie jest dobry pomysł.Oczywiście można udawać że wszystko jest dobrze i pięknie,można zaklinać rzeczywistość twierdząc że w sumie dobrze że i tak coś robi bo mógłby nie robić nic,tyle tylko że takie podejście powoduje że prezydent nie czuje presji ze strony mieszkańców a jak nie czuje presji to nie musi się starać i może sobie pozwalać na bylejakość bowiem wie że "dwór" bez względu na wszystko i tak będzie piał z zachwytu.
Szczerze panu gratuluję. Napisał pan długi komentarz z którego wynika, że Car jest głupszy niż ustawa przewiduje. Końcówka jest tylko trochę dziwna gdyż chyba wystraszył się pan trochę tego co sam pan napisał - i "odruchowo" łagodzi to pan sugerując, że: "Car jest dobry tylko dworzanie są źli.". W efekcie, pomimo szczerych gratulacji, trudno się jednak z panem zgodzić. Moim zdaniem, Car wcale nie jest głupi. On jest po prostu sprytny i dobrze wie co i jak należy "robić" aby jak największa część pieniędzy (w ogromnej większości pożyczonych) trafiła do kieszeni ludzi którzy też są sprytni.
Być może źle mnie pan zrozumiał.Napisałem jedynie że prezydent Szełemej mimo popełnianych ewidentnych błędów nie odczuwa presji społecznej i znajduje się niejako poza kontrolą społeczną,dlatego pozwala sobie na bylejakość i popełnianie kosztownych błędów bowiem ma świadomość że z niczego nie będzie rozliczany.
OK. Jedno jest pewne. Banki rozliczą UM za każdej pożyczonej przez Cara złotówki. To znaczy, mieszkańcy będą musieli oddać te pieniądze + oprocentowanie i różne dodatkowe opłaty. Myślę, że stopniowo zaczyna to do ludzi docierać.
Patryk (30 listopada 2023 7:44)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Patryk
Cytuję użytkownika: takie tam...
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
"Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat..." 1. Stop plastik- totalna porażka i obniżenie głupoty. 2. Przymus szczepienia - j.w. i kasa uciekła 3. Obwodnica - grubo przepłacona i przeterminowana droga z błędami i złym projektem. 4. Kilkadziesiąt monitorów w najlepszej lokali,akcji ma rynku! Co obserwują tam emeryci w mundurkach? Odśnieżanie, czyli nic nie obserwują. 5. RIPOK przy Beethovena z powodu błędów wykonawczych z trudem dostal pozwolenie na użytkowanie.Przestrzelona inwestycja tak, że zwozil śmieci od zaprzyjaźnionych gmin. 6. Mieszkania komunalne wybudowane i wyremontowane za pieniądze rządowe. 7. Deweloperzy i ich budynki - z tym prezydent nie ma nic wspólnego.Może ew. coś za usługi doradztwa. 8. Budowa tężni, wieży,fontanny, w której jest zbyt mało wody,żeby pokazać ile utopił pieniędzy w te gadżety. 9. Centrum Dworzec wybudowało PKP szybko i w terminie.A przed dworcem nadal dżungla.Miasto nic nie zrobiło. 10. Wizyta Tuska, protest pod sądem to tylko wstyd dla miasta.11. O wizycie Premiera srul milczy.12. Remont 1Maja jako rekord długości trwania i kosztów.13. Sprzedaż boiska szkolego deweloperowi.14. Księgowa z ratusza rabuje 2,5mln zł. 15. Afera w żłobku, w nagrodę nadzorującą żłobki staje się posłem.16. Ulga finansowa dla szpitala, po odcięciu lekarza od bankomatu. 17. Zadłużenie miasta w ostatnich 5 latach wzrosło o jakieś 200 mln. Dlatego było to "dobre 5 lat," bo dług mógł wzrosnąć o 900mln.
A nie prościej powiedzieć jednym zdaniem: "Nienawidzę tego gościa, więc cokolwiek by nie zrobił, to jestem na nie?". Wszystko co się zadziało to porażka i głupota, ale to twoja ocena. Jeśli jakaś inwestycja to przepłacona i ze złym projektem (rozumiem, że jesteś w stanie wytknąć błędy projektantom?) i utopione pieniądze. Nawet jeżeli inwestycja jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim, a więc decyzji mieszkańców miasta, to ty byś inaczej zdecydował. Mieszkania komunalne buduje i remontuje gmina przy wsparciu udzielanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a poza tym to nie są żadne pieniądze rządowe czy partyjne tylko nasze wspólne - środki publiczne. A z takich "wydarzeń", które szczególnie obciążają prezydenta, to zapomniałeś podać, że w piwnicy na Sienkiewicza (blisko ratusza) ktoś nasrał w piwnicy...
Każdy ma prawo do swojej oceny tym bardziej że żyjemy w tym mieście,tu mieszkamy i dostrzegamy istniejące tu deficyty.Robić dużo a robić dobrze to dwie bardzo różne kwestie.Niestety w Wałbrzychu od lat mamy do czynienia z tzw.bylejakością która objawia się na każdym kroku i która bywa bardzo denerwująca bo potrafi utrudnić życie mieszkańcom.Niestety tradycją w Wałbrzychu stało się to że w zasadzie większość inwestycji oddawana jest do użytku w stanie niedokończonym, co powoduje że w kolejnych latach należy przeznaczać kolejne środki na dokończenie projektów zgodnie z planami zagospodarowania terenu. Taka sytuacja ma miejsce choćby na obwodnicy zwanej "europejką"Plany zagospodarowania mówiły o oświetleniu całej obwodnicy,natomiast nie wiadomo dlaczego decyzją prezydenta wyłączono z oświetlenia prawie półtora kilometrowy odcinek pomiędzy węzłem Stary Zdrój a węzłem Piaskowa Góra.O nadmiernej i zupełnie niepotrzebnej ilości ekranów które pochłonęły ogromne środki,nawet w samym Śródmieściu pisał nie będę bo wszyscy widzą jak jest.Tak dla wiadomości cena 1 metra kwadratowego ekranu akustycznego kształtuje się średnio na poziomie 240-260 zł za metr kwadratowy,nie mylić z metrem bieżącym. Kolejny temat to ulica Husarska,projekt spaprany i do dziś nie dokończony mimo że minęło już ponad 5 lat od powstania osiedla.Mimo planu zagospodarowania terenu który przewidywał drogę pożarową, to droga ta powstała 3 lata po oddaniu osiedla do użytku.Kto zezwolił na otwarcie osiedla bez drogi pożarowej i wbrew istniejącym planom zagospodarowania terenu to już inne pytanie.Natomiast do tej pory nie wybudowano parkingów mimo że plan zagospodarowania terenu to przewidywał i pieniądze na to były przewidziane w ogólnej puli środków na budowę osiedla.Efekt jest taki że panuje tam ogólny bałagan,samowola budowlana i niszczenie infrastruktury (chodniki,trawniki) parkowanie pojazdów z naruszeniem wszelkich zasad prawa o ruchu drogowym.Wszystko to dzieje się za cichym przyzwoleniem władz miasta bowiem prezydent zdaje sobie sprawę z tego że nie zostało zrobione to co zgodnie z planem zagospodarowania terenu powinno istnieć od początku, więc przymykane jest oko na dewastacje i łamanie przepisów prawa.O drodze dojazdowej do osiedla to już nawet szkoda pisać bo dziura na dziurze dziurą pogania.Przypomnę tylko że w/g zapewnień prezydenta z roku 2019 zarówno droga jak i parkingi miały być wykonane do końca roku 2020.Kolejna sprawa to zainwestowanie 2 mln złotych w remont ruiny przy ulicy Traugutta 5 gdzie po kilku miesiącach od oddania do użytku budynek zaczął pękać do tego stopnia że pękały nawet szyby w oknach o czym pisały miejskie portale. Kolejny budynek komunalny przy ulicy Armii Krajowej 5 gdzie w roku 2018-2019 wyremontowano kominy,położono nowy dach,zainstalowano w całym budynku nową instalację elektryczną,wykonano wentylację a następnie wysiedlono mieszkańców dając im nowe mieszkania a budynek zamknięto i zamurowano i od roku 2019 stoi i niszczeje dewastowany przez okolicznych żuli. Po co zatem były tak poważne inwestycje w ruinę? To tylko mały wycinek a podobnych przykładów jest całe mnóstwo i to jest właśnie ta bylejakość połączona z marnowaniem środków o której piszę.Nie chcę odbierać zasług obecnemu prezydentowi,jednak trudno pogodzić się ze wszech obecną bylejakością która jest nie tylko irytująca ale i kosztowna a to jak sam zauważyłeś są nasze pieniądze.Pytanie dlaczego prezydent może sobie pozwolić na taką partyzantkę i bylejakość?Ano dlatego że stworzył wokół siebie "dwór" usłużnych wielbicieli,trolli i usłużnych mediów którzy bezrefleksyjnie przyjmują każde jego decyzję tak jak to było z uchwałą Stop-plastik która od początku była skazana na porażkę a służyła jedynie temu aby prezydent Szełemej jako pierwszy w Polsce mógł się wypromować i choć na chwilę zabłyszczeć w telewizji,prasie,radio itp. bo prezydent do przesady uwielbia brylować w mediach i w zasadzie temu podporządkowane są wszystkie jego działania.Być może dlatego często oddaje niedokończone inwestycje aby błysnąć przed kamerą,udzielić paru wywiadów,zaspokoić swoją megalomanię a potem wiadomo... jakoś to będzie,kiedyś się skończy,ważne żeby tylko nazwiska nie przekręcili.Czy gdybyś wybudował dom ale jeszcze go nie skończył,gdyby nie było w nim podłóg to sprosiłbyś gości na otwarcie?Mnie zawsze uczono że jeśli coś się robi to należy zrobić to dobrze i do końca i wtedy robić otwarcia i fety.Przyznasz chyba że chwalenie się czymś co nie zostało skończone albo wręcz spaprane to nie jest dobry pomysł.Oczywiście można udawać że wszystko jest dobrze i pięknie,można zaklinać rzeczywistość twierdząc że w sumie dobrze że i tak coś robi bo mógłby nie robić nic,tyle tylko że takie podejście powoduje że prezydent nie czuje presji ze strony mieszkańców a jak nie czuje presji to nie musi się starać i może sobie pozwalać na bylejakość bowiem wie że "dwór" bez względu na wszystko i tak będzie piał z zachwytu.
Szczerze panu gratuluję. Napisał pan długi komentarz z którego wynika, że Car jest głupszy niż ustawa przewiduje. Końcówka jest tylko trochę dziwna gdyż chyba wystraszył się pan trochę tego co sam pan napisał - i "odruchowo" łagodzi to pan sugerując, że: "Car jest dobry tylko dworzanie są źli.". W efekcie, pomimo szczerych gratulacji, trudno się jednak z panem zgodzić. Moim zdaniem, Car wcale nie jest głupi. On jest po prostu sprytny i dobrze wie co i jak należy "robić" aby jak największa część pieniędzy (w ogromnej większości pożyczonych) trafiła do kieszeni ludzi którzy też są sprytni.
Być może źle mnie pan zrozumiał.Napisałem jedynie że prezydent Szełemej mimo popełnianych ewidentnych błędów nie odczuwa presji społecznej i znajduje się niejako poza kontrolą społeczną,dlatego pozwala sobie na bylejakość i popełnianie kosztownych błędów bowiem ma świadomość że z niczego nie będzie rozliczany.
Jerzy Jacek Pilchowski (29 listopada 2023 14:29)
Cytuję użytkownika: Patryk
Cytuję użytkownika: takie tam...
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
"Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat..." 1. Stop plastik- totalna porażka i obniżenie głupoty. 2. Przymus szczepienia - j.w. i kasa uciekła 3. Obwodnica - grubo przepłacona i przeterminowana droga z błędami i złym projektem. 4. Kilkadziesiąt monitorów w najlepszej lokali,akcji ma rynku! Co obserwują tam emeryci w mundurkach? Odśnieżanie, czyli nic nie obserwują. 5. RIPOK przy Beethovena z powodu błędów wykonawczych z trudem dostal pozwolenie na użytkowanie.Przestrzelona inwestycja tak, że zwozil śmieci od zaprzyjaźnionych gmin. 6. Mieszkania komunalne wybudowane i wyremontowane za pieniądze rządowe. 7. Deweloperzy i ich budynki - z tym prezydent nie ma nic wspólnego.Może ew. coś za usługi doradztwa. 8. Budowa tężni, wieży,fontanny, w której jest zbyt mało wody,żeby pokazać ile utopił pieniędzy w te gadżety. 9. Centrum Dworzec wybudowało PKP szybko i w terminie.A przed dworcem nadal dżungla.Miasto nic nie zrobiło. 10. Wizyta Tuska, protest pod sądem to tylko wstyd dla miasta.11. O wizycie Premiera srul milczy.12. Remont 1Maja jako rekord długości trwania i kosztów.13. Sprzedaż boiska szkolego deweloperowi.14. Księgowa z ratusza rabuje 2,5mln zł. 15. Afera w żłobku, w nagrodę nadzorującą żłobki staje się posłem.16. Ulga finansowa dla szpitala, po odcięciu lekarza od bankomatu. 17. Zadłużenie miasta w ostatnich 5 latach wzrosło o jakieś 200 mln. Dlatego było to "dobre 5 lat," bo dług mógł wzrosnąć o 900mln.
A nie prościej powiedzieć jednym zdaniem: "Nienawidzę tego gościa, więc cokolwiek by nie zrobił, to jestem na nie?". Wszystko co się zadziało to porażka i głupota, ale to twoja ocena. Jeśli jakaś inwestycja to przepłacona i ze złym projektem (rozumiem, że jesteś w stanie wytknąć błędy projektantom?) i utopione pieniądze. Nawet jeżeli inwestycja jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim, a więc decyzji mieszkańców miasta, to ty byś inaczej zdecydował. Mieszkania komunalne buduje i remontuje gmina przy wsparciu udzielanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a poza tym to nie są żadne pieniądze rządowe czy partyjne tylko nasze wspólne - środki publiczne. A z takich "wydarzeń", które szczególnie obciążają prezydenta, to zapomniałeś podać, że w piwnicy na Sienkiewicza (blisko ratusza) ktoś nasrał w piwnicy...
Każdy ma prawo do swojej oceny tym bardziej że żyjemy w tym mieście,tu mieszkamy i dostrzegamy istniejące tu deficyty.Robić dużo a robić dobrze to dwie bardzo różne kwestie.Niestety w Wałbrzychu od lat mamy do czynienia z tzw.bylejakością która objawia się na każdym kroku i która bywa bardzo denerwująca bo potrafi utrudnić życie mieszkańcom.Niestety tradycją w Wałbrzychu stało się to że w zasadzie większość inwestycji oddawana jest do użytku w stanie niedokończonym, co powoduje że w kolejnych latach należy przeznaczać kolejne środki na dokończenie projektów zgodnie z planami zagospodarowania terenu. Taka sytuacja ma miejsce choćby na obwodnicy zwanej "europejką"Plany zagospodarowania mówiły o oświetleniu całej obwodnicy,natomiast nie wiadomo dlaczego decyzją prezydenta wyłączono z oświetlenia prawie półtora kilometrowy odcinek pomiędzy węzłem Stary Zdrój a węzłem Piaskowa Góra.O nadmiernej i zupełnie niepotrzebnej ilości ekranów które pochłonęły ogromne środki,nawet w samym Śródmieściu pisał nie będę bo wszyscy widzą jak jest.Tak dla wiadomości cena 1 metra kwadratowego ekranu akustycznego kształtuje się średnio na poziomie 240-260 zł za metr kwadratowy,nie mylić z metrem bieżącym. Kolejny temat to ulica Husarska,projekt spaprany i do dziś nie dokończony mimo że minęło już ponad 5 lat od powstania osiedla.Mimo planu zagospodarowania terenu który przewidywał drogę pożarową, to droga ta powstała 3 lata po oddaniu osiedla do użytku.Kto zezwolił na otwarcie osiedla bez drogi pożarowej i wbrew istniejącym planom zagospodarowania terenu to już inne pytanie.Natomiast do tej pory nie wybudowano parkingów mimo że plan zagospodarowania terenu to przewidywał i pieniądze na to były przewidziane w ogólnej puli środków na budowę osiedla.Efekt jest taki że panuje tam ogólny bałagan,samowola budowlana i niszczenie infrastruktury (chodniki,trawniki) parkowanie pojazdów z naruszeniem wszelkich zasad prawa o ruchu drogowym.Wszystko to dzieje się za cichym przyzwoleniem władz miasta bowiem prezydent zdaje sobie sprawę z tego że nie zostało zrobione to co zgodnie z planem zagospodarowania terenu powinno istnieć od początku, więc przymykane jest oko na dewastacje i łamanie przepisów prawa.O drodze dojazdowej do osiedla to już nawet szkoda pisać bo dziura na dziurze dziurą pogania.Przypomnę tylko że w/g zapewnień prezydenta z roku 2019 zarówno droga jak i parkingi miały być wykonane do końca roku 2020.Kolejna sprawa to zainwestowanie 2 mln złotych w remont ruiny przy ulicy Traugutta 5 gdzie po kilku miesiącach od oddania do użytku budynek zaczął pękać do tego stopnia że pękały nawet szyby w oknach o czym pisały miejskie portale. Kolejny budynek komunalny przy ulicy Armii Krajowej 5 gdzie w roku 2018-2019 wyremontowano kominy,położono nowy dach,zainstalowano w całym budynku nową instalację elektryczną,wykonano wentylację a następnie wysiedlono mieszkańców dając im nowe mieszkania a budynek zamknięto i zamurowano i od roku 2019 stoi i niszczeje dewastowany przez okolicznych żuli. Po co zatem były tak poważne inwestycje w ruinę? To tylko mały wycinek a podobnych przykładów jest całe mnóstwo i to jest właśnie ta bylejakość połączona z marnowaniem środków o której piszę.Nie chcę odbierać zasług obecnemu prezydentowi,jednak trudno pogodzić się ze wszech obecną bylejakością która jest nie tylko irytująca ale i kosztowna a to jak sam zauważyłeś są nasze pieniądze.Pytanie dlaczego prezydent może sobie pozwolić na taką partyzantkę i bylejakość?Ano dlatego że stworzył wokół siebie "dwór" usłużnych wielbicieli,trolli i usłużnych mediów którzy bezrefleksyjnie przyjmują każde jego decyzję tak jak to było z uchwałą Stop-plastik która od początku była skazana na porażkę a służyła jedynie temu aby prezydent Szełemej jako pierwszy w Polsce mógł się wypromować i choć na chwilę zabłyszczeć w telewizji,prasie,radio itp. bo prezydent do przesady uwielbia brylować w mediach i w zasadzie temu podporządkowane są wszystkie jego działania.Być może dlatego często oddaje niedokończone inwestycje aby błysnąć przed kamerą,udzielić paru wywiadów,zaspokoić swoją megalomanię a potem wiadomo... jakoś to będzie,kiedyś się skończy,ważne żeby tylko nazwiska nie przekręcili.Czy gdybyś wybudował dom ale jeszcze go nie skończył,gdyby nie było w nim podłóg to sprosiłbyś gości na otwarcie?Mnie zawsze uczono że jeśli coś się robi to należy zrobić to dobrze i do końca i wtedy robić otwarcia i fety.Przyznasz chyba że chwalenie się czymś co nie zostało skończone albo wręcz spaprane to nie jest dobry pomysł.Oczywiście można udawać że wszystko jest dobrze i pięknie,można zaklinać rzeczywistość twierdząc że w sumie dobrze że i tak coś robi bo mógłby nie robić nic,tyle tylko że takie podejście powoduje że prezydent nie czuje presji ze strony mieszkańców a jak nie czuje presji to nie musi się starać i może sobie pozwalać na bylejakość bowiem wie że "dwór" bez względu na wszystko i tak będzie piał z zachwytu.
Szczerze panu gratuluję. Napisał pan długi komentarz z którego wynika, że Car jest głupszy niż ustawa przewiduje. Końcówka jest tylko trochę dziwna gdyż chyba wystraszył się pan trochę tego co sam pan napisał - i "odruchowo" łagodzi to pan sugerując, że: "Car jest dobry tylko dworzanie są źli.". W efekcie, pomimo szczerych gratulacji, trudno się jednak z panem zgodzić. Moim zdaniem, Car wcale nie jest głupi. On jest po prostu sprytny i dobrze wie co i jak należy "robić" aby jak największa część pieniędzy (w ogromnej większości pożyczonych) trafiła do kieszeni ludzi którzy też są sprytni.
ZYX (29 listopada 2023 14:22)
Cytuję użytkownika: xyz (28 listopada 2023 20:48)
Cytuję użytkownika: Maria
Te inwestycje to oczywiście prawda. Wałbrzych na naszych oczach wypiękniał. Nowe Miasto, odremontowane domy, wygląda to super. Oczywiście widać jednak zaniedbania w sprawach tak ważnych jak drogi. A pozbywanie się problemu z utrzymaniem drogi Psie Pole, poprzez zakwalifikowanie części drogi jako gruntowej, jest nie fair. Po tej drodze biegnącej przez las jeździły kiedyś autobusy. Niemiec potrafił drogę zbudować i utrzymać a my nie potrafimy? Ta droga to płuca Nowego Miasta, mieszkańcy nigdy nie zrezygnują ze spacerów do lasu na grzyby, spacerów z dziećmi, psem, na szlaki turystyczne czy pieszego dojścia do centrum z ulic Jesiennej, Ślepej, Kolonialnej, Polnej. A teraz dzieci do szkoły SP23 przemykają się między kałużami. Wstyd. Problem ten jest też nie do zrozumienia dla mieszkańców ulicy Jesiennej , dla której jest to ulica dojazdowa do centrum. OBJAZD przez ulicę Polną, bez pobocza i wspólną dla ruchu pieszego, nigdy nie zastąpi oczywistego DOJAZDU. Smutne jest też to, że ulicy Jesiennej nadal nie zakwalifikowano do generalnego remontu. A w sposób oczywisty takiego remontu wymaga.
Przestań kłamać że jakieś drogi w Wałbrzychu są nie wyremontowane. "Prezydent Roman Szełemej zapowiedział oficjalnie, że do roku 2023 wszystkie drogi lokalne w naszym mieście zostaną wyremontowane." Mamy koniec roku 2023 więc wszystkie są wyremontowane i nie kłam. https://www.walbrzyszek.com/do-2023-wszystkie-drogi-beda-wyremontowane-42414
Dobre :)
Patryk (29 listopada 2023 13:05)
Cytuję użytkownika: takie tam...
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
"Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat..." 1. Stop plastik- totalna porażka i obniżenie głupoty. 2. Przymus szczepienia - j.w. i kasa uciekła 3. Obwodnica - grubo przepłacona i przeterminowana droga z błędami i złym projektem. 4. Kilkadziesiąt monitorów w najlepszej lokali,akcji ma rynku! Co obserwują tam emeryci w mundurkach? Odśnieżanie, czyli nic nie obserwują. 5. RIPOK przy Beethovena z powodu błędów wykonawczych z trudem dostal pozwolenie na użytkowanie.Przestrzelona inwestycja tak, że zwozil śmieci od zaprzyjaźnionych gmin. 6. Mieszkania komunalne wybudowane i wyremontowane za pieniądze rządowe. 7. Deweloperzy i ich budynki - z tym prezydent nie ma nic wspólnego.Może ew. coś za usługi doradztwa. 8. Budowa tężni, wieży,fontanny, w której jest zbyt mało wody,żeby pokazać ile utopił pieniędzy w te gadżety. 9. Centrum Dworzec wybudowało PKP szybko i w terminie.A przed dworcem nadal dżungla.Miasto nic nie zrobiło. 10. Wizyta Tuska, protest pod sądem to tylko wstyd dla miasta.11. O wizycie Premiera srul milczy.12. Remont 1Maja jako rekord długości trwania i kosztów.13. Sprzedaż boiska szkolego deweloperowi.14. Księgowa z ratusza rabuje 2,5mln zł. 15. Afera w żłobku, w nagrodę nadzorującą żłobki staje się posłem.16. Ulga finansowa dla szpitala, po odcięciu lekarza od bankomatu. 17. Zadłużenie miasta w ostatnich 5 latach wzrosło o jakieś 200 mln. Dlatego było to "dobre 5 lat," bo dług mógł wzrosnąć o 900mln.
A nie prościej powiedzieć jednym zdaniem: "Nienawidzę tego gościa, więc cokolwiek by nie zrobił, to jestem na nie?". Wszystko co się zadziało to porażka i głupota, ale to twoja ocena. Jeśli jakaś inwestycja to przepłacona i ze złym projektem (rozumiem, że jesteś w stanie wytknąć błędy projektantom?) i utopione pieniądze. Nawet jeżeli inwestycja jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim, a więc decyzji mieszkańców miasta, to ty byś inaczej zdecydował. Mieszkania komunalne buduje i remontuje gmina przy wsparciu udzielanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a poza tym to nie są żadne pieniądze rządowe czy partyjne tylko nasze wspólne - środki publiczne. A z takich "wydarzeń", które szczególnie obciążają prezydenta, to zapomniałeś podać, że w piwnicy na Sienkiewicza (blisko ratusza) ktoś nasrał w piwnicy...
Każdy ma prawo do swojej oceny tym bardziej że żyjemy w tym mieście,tu mieszkamy i dostrzegamy istniejące tu deficyty.Robić dużo a robić dobrze to dwie bardzo różne kwestie.Niestety w Wałbrzychu od lat mamy do czynienia z tzw.bylejakością która objawia się na każdym kroku i która bywa bardzo denerwująca bo potrafi utrudnić życie mieszkańcom.Niestety tradycją w Wałbrzychu stało się to że w zasadzie większość inwestycji oddawana jest do użytku w stanie niedokończonym, co powoduje że w kolejnych latach należy przeznaczać kolejne środki na dokończenie projektów zgodnie z planami zagospodarowania terenu. Taka sytuacja ma miejsce choćby na obwodnicy zwanej "europejką"Plany zagospodarowania mówiły o oświetleniu całej obwodnicy,natomiast nie wiadomo dlaczego decyzją prezydenta wyłączono z oświetlenia prawie półtora kilometrowy odcinek pomiędzy węzłem Stary Zdrój a węzłem Piaskowa Góra.O nadmiernej i zupełnie niepotrzebnej ilości ekranów które pochłonęły ogromne środki,nawet w samym Śródmieściu pisał nie będę bo wszyscy widzą jak jest.Tak dla wiadomości cena 1 metra kwadratowego ekranu akustycznego kształtuje się średnio na poziomie 240-260 zł za metr kwadratowy,nie mylić z metrem bieżącym. Kolejny temat to ulica Husarska,projekt spaprany i do dziś nie dokończony mimo że minęło już ponad 5 lat od powstania osiedla.Mimo planu zagospodarowania terenu który przewidywał drogę pożarową, to droga ta powstała 3 lata po oddaniu osiedla do użytku.Kto zezwolił na otwarcie osiedla bez drogi pożarowej i wbrew istniejącym planom zagospodarowania terenu to już inne pytanie.Natomiast do tej pory nie wybudowano parkingów mimo że plan zagospodarowania terenu to przewidywał i pieniądze na to były przewidziane w ogólnej puli środków na budowę osiedla.Efekt jest taki że panuje tam ogólny bałagan,samowola budowlana i niszczenie infrastruktury (chodniki,trawniki) parkowanie pojazdów z naruszeniem wszelkich zasad prawa o ruchu drogowym.Wszystko to dzieje się za cichym przyzwoleniem władz miasta bowiem prezydent zdaje sobie sprawę z tego że nie zostało zrobione to co zgodnie z planem zagospodarowania terenu powinno istnieć od początku, więc przymykane jest oko na dewastacje i łamanie przepisów prawa.O drodze dojazdowej do osiedla to już nawet szkoda pisać bo dziura na dziurze dziurą pogania.Przypomnę tylko że w/g zapewnień prezydenta z roku 2019 zarówno droga jak i parkingi miały być wykonane do końca roku 2020.Kolejna sprawa to zainwestowanie 2 mln złotych w remont ruiny przy ulicy Traugutta 5 gdzie po kilku miesiącach od oddania do użytku budynek zaczął pękać do tego stopnia że pękały nawet szyby w oknach o czym pisały miejskie portale. Kolejny budynek komunalny przy ulicy Armii Krajowej 5 gdzie w roku 2018-2019 wyremontowano kominy,położono nowy dach,zainstalowano w całym budynku nową instalację elektryczną,wykonano wentylację a następnie wysiedlono mieszkańców dając im nowe mieszkania a budynek zamknięto i zamurowano i od roku 2019 stoi i niszczeje dewastowany przez okolicznych żuli. Po co zatem były tak poważne inwestycje w ruinę? To tylko mały wycinek a podobnych przykładów jest całe mnóstwo i to jest właśnie ta bylejakość połączona z marnowaniem środków o której piszę.Nie chcę odbierać zasług obecnemu prezydentowi,jednak trudno pogodzić się ze wszech obecną bylejakością która jest nie tylko irytująca ale i kosztowna a to jak sam zauważyłeś są nasze pieniądze.Pytanie dlaczego prezydent może sobie pozwolić na taką partyzantkę i bylejakość?Ano dlatego że stworzył wokół siebie "dwór" usłużnych wielbicieli,trolli i usłużnych mediów którzy bezrefleksyjnie przyjmują każde jego decyzję tak jak to było z uchwałą Stop-plastik która od początku była skazana na porażkę a służyła jedynie temu aby prezydent Szełemej jako pierwszy w Polsce mógł się wypromować i choć na chwilę zabłyszczeć w telewizji,prasie,radio itp. bo prezydent do przesady uwielbia brylować w mediach i w zasadzie temu podporządkowane są wszystkie jego działania.Być może dlatego często oddaje niedokończone inwestycje aby błysnąć przed kamerą,udzielić paru wywiadów,zaspokoić swoją megalomanię a potem wiadomo... jakoś to będzie,kiedyś się skończy,ważne żeby tylko nazwiska nie przekręcili.Czy gdybyś wybudował dom ale jeszcze go nie skończył,gdyby nie było w nim podłóg to sprosiłbyś gości na otwarcie?Mnie zawsze uczono że jeśli coś się robi to należy zrobić to dobrze i do końca i wtedy robić otwarcia i fety.Przyznasz chyba że chwalenie się czymś co nie zostało skończone albo wręcz spaprane to nie jest dobry pomysł.Oczywiście można udawać że wszystko jest dobrze i pięknie,można zaklinać rzeczywistość twierdząc że w sumie dobrze że i tak coś robi bo mógłby nie robić nic,tyle tylko że takie podejście powoduje że prezydent nie czuje presji ze strony mieszkańców a jak nie czuje presji to nie musi się starać i może sobie pozwalać na bylejakość bowiem wie że "dwór" bez względu na wszystko i tak będzie piał z zachwytu.
Woda z mózgu (29 listopada 2023 12:43)
Zaraz, to na co w końcu Romek choruje? Skoro ostatnie 5 lat narzekał, że "piniendzy ni ma i nie bendzie", szczepienia mu przepadły razem z plastikiem, PIS nie dawał mu pieniędzy ani na Sobięcin, ani na miasto, ani na odśnieżanie, nawet na chwasty mu nie dał.Ciągle narzekał,że bieda i ceny śmieci, parkingów i biletów podnosił, to jakie to dobre 5 lat było? A dla mieszkańców? Tylko schizofrenicy przecież mają rozdwojenie jaźni.
Komuna STOP! (29 listopada 2023 11:36)
Cytuję użytkownika: takie tam...
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
"Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat..." 1. Stop plastik- totalna porażka i obniżenie głupoty. 2. Przymus szczepienia - j.w. i kasa uciekła 3. Obwodnica - grubo przepłacona i przeterminowana droga z błędami i złym projektem. 4. Kilkadziesiąt monitorów w najlepszej lokali,akcji ma rynku! Co obserwują tam emeryci w mundurkach? Odśnieżanie, czyli nic nie obserwują. 5. RIPOK przy Beethovena z powodu błędów wykonawczych z trudem dostal pozwolenie na użytkowanie.Przestrzelona inwestycja tak, że zwozil śmieci od zaprzyjaźnionych gmin. 6. Mieszkania komunalne wybudowane i wyremontowane za pieniądze rządowe. 7. Deweloperzy i ich budynki - z tym prezydent nie ma nic wspólnego.Może ew. coś za usługi doradztwa. 8. Budowa tężni, wieży,fontanny, w której jest zbyt mało wody,żeby pokazać ile utopił pieniędzy w te gadżety. 9. Centrum Dworzec wybudowało PKP szybko i w terminie.A przed dworcem nadal dżungla.Miasto nic nie zrobiło. 10. Wizyta Tuska, protest pod sądem to tylko wstyd dla miasta.11. O wizycie Premiera srul milczy.12. Remont 1Maja jako rekord długości trwania i kosztów.13. Sprzedaż boiska szkolego deweloperowi.14. Księgowa z ratusza rabuje 2,5mln zł. 15. Afera w żłobku, w nagrodę nadzorującą żłobki staje się posłem.16. Ulga finansowa dla szpitala, po odcięciu lekarza od bankomatu. 17. Zadłużenie miasta w ostatnich 5 latach wzrosło o jakieś 200 mln. Dlatego było to "dobre 5 lat," bo dług mógł wzrosnąć o 900mln.
A nie prościej powiedzieć jednym zdaniem: "Nienawidzę tego gościa, więc cokolwiek by nie zrobił, to jestem na nie?". Wszystko co się zadziało to porażka i głupota, ale to twoja ocena. Jeśli jakaś inwestycja to przepłacona i ze złym projektem (rozumiem, że jesteś w stanie wytknąć błędy projektantom?) i utopione pieniądze. Nawet jeżeli inwestycja jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim, a więc decyzji mieszkańców miasta, to ty byś inaczej zdecydował. Mieszkania komunalne buduje i remontuje gmina przy wsparciu udzielanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a poza tym to nie są żadne pieniądze rządowe czy partyjne tylko nasze wspólne - środki publiczne. A z takich "wydarzeń", które szczególnie obciążają prezydenta, to zapomniałeś podać, że w piwnicy na Sienkiewicza (blisko ratusza) ktoś nasrał w piwnicy...
Wiesz jaki jest problem z p. Szełemejem? To, że do orderu pierwszy nadstawia pierś, ale żeby "przyjąć na klatę" to już taki skoty nie jest. Należy pokazać dobre jak i złe strony, bo nie ma i nie będzie takiego co wszystko robi na 100% dobrze. Przypisywanie sobie samych zasług to forma dewiacji umysłowej, szkoda tylko że porażka nie ma ojca.
takie tam... (29 listopada 2023 8:49)
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
"Chciałbym wobec tego przywołać kilka ważnych elementów z tych ostatnich lat..." 1. Stop plastik- totalna porażka i obniżenie głupoty. 2. Przymus szczepienia - j.w. i kasa uciekła 3. Obwodnica - grubo przepłacona i przeterminowana droga z błędami i złym projektem. 4. Kilkadziesiąt monitorów w najlepszej lokali,akcji ma rynku! Co obserwują tam emeryci w mundurkach? Odśnieżanie, czyli nic nie obserwują. 5. RIPOK przy Beethovena z powodu błędów wykonawczych z trudem dostal pozwolenie na użytkowanie.Przestrzelona inwestycja tak, że zwozil śmieci od zaprzyjaźnionych gmin. 6. Mieszkania komunalne wybudowane i wyremontowane za pieniądze rządowe. 7. Deweloperzy i ich budynki - z tym prezydent nie ma nic wspólnego.Może ew. coś za usługi doradztwa. 8. Budowa tężni, wieży,fontanny, w której jest zbyt mało wody,żeby pokazać ile utopił pieniędzy w te gadżety. 9. Centrum Dworzec wybudowało PKP szybko i w terminie.A przed dworcem nadal dżungla.Miasto nic nie zrobiło. 10. Wizyta Tuska, protest pod sądem to tylko wstyd dla miasta.11. O wizycie Premiera srul milczy.12. Remont 1Maja jako rekord długości trwania i kosztów.13. Sprzedaż boiska szkolego deweloperowi.14. Księgowa z ratusza rabuje 2,5mln zł. 15. Afera w żłobku, w nagrodę nadzorującą żłobki staje się posłem.16. Ulga finansowa dla szpitala, po odcięciu lekarza od bankomatu. 17. Zadłużenie miasta w ostatnich 5 latach wzrosło o jakieś 200 mln. Dlatego było to "dobre 5 lat," bo dług mógł wzrosnąć o 900mln.
A nie prościej powiedzieć jednym zdaniem: "Nienawidzę tego gościa, więc cokolwiek by nie zrobił, to jestem na nie?". Wszystko co się zadziało to porażka i głupota, ale to twoja ocena. Jeśli jakaś inwestycja to przepłacona i ze złym projektem (rozumiem, że jesteś w stanie wytknąć błędy projektantom?) i utopione pieniądze. Nawet jeżeli inwestycja jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim, a więc decyzji mieszkańców miasta, to ty byś inaczej zdecydował. Mieszkania komunalne buduje i remontuje gmina przy wsparciu udzielanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a poza tym to nie są żadne pieniądze rządowe czy partyjne tylko nasze wspólne - środki publiczne. A z takich "wydarzeń", które szczególnie obciążają prezydenta, to zapomniałeś podać, że w piwnicy na Sienkiewicza (blisko ratusza) ktoś nasrał w piwnicy...
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Gość Dnia - Patryk Wild

Ruszyli w miasto... Roman Szełemej zbiera podpisy

Dr Paweł Pyka odebrał tytuł zasłużonego dla Wałbrzycha

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij