Menu

Jak technologia wspiera kierowcę podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych?

Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych może być wyzwaniem. Dowiedz się, jak nowoczesna technologia może ci pomóc bezpiecznie podróżować, nawet gdy pogoda nie sprzyja. Sprawdź się, jakie systemy i funkcje wspomagające są dostępne, aby ułatwić ci prowadzenie podczas deszczu, śniegu czy mgły.

 

Jak technologia wspiera kierowcę podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych?

Systemy wspomagające widoczność – bo bezpieczeństwo jest najważniejsze

W trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, największym problemem jest ograniczona widoczność. Nowoczesne samochody wyposażone są w systemy automatycznego włączania świateł, które zapewniają lepszą widoczność na drodze. Co jednak ważniejsze, światła LED same dostosowują intensywność oświetlenia do warunków zewnętrznych, co poprawia twoje bezpieczeństwo i jednocześnie nie jest przeszkodą dla kierowców jadących z naprzeciwka.

Czujniki deszczu, automatycznie włączające wycieraczki, to kolejna technologia, która ułatwia jazdę w deszczu. Nie musisz już ręcznie regulować prędkości wycieraczek – czujniki zrobią to za ciebie, pozwalając skupić się na drodze.

Podgrzewane lusterka boczne i tylna szyba to funkcje, które pomagają szybko pozbyć się mgły czy szronu, co zapewni dobrą widoczność. Dzięki nim nie musisz tracić czasu na odmrażanie i możesz bezpiecznie ruszyć w drogę od razu po wejściu do pojazdu!

Pamiętaj też, że w najgorszym wypadku przyda ci się dobre OC, za które nie musisz jednak przepłacać. Sprawdź ofertę na tej stronie: https://hdi.pl/ubezpieczenie-oc/. Jednak w sytuacji, gdy samochód zostanie uszkodzony np. w wyniku gradobicia albo stłuczki na parkingu, której sprawca ucieknie, konieczne będzie skorzystanie z ubezpieczenia AC (Autocasco). W jego wypadku warunki mogą być już różne i dlatego warto wybrać ofertę nie tylko najkorzystniejszą cenowo, ale i z możliwie najmniejszą listą wykluczeń.

Systemy wspomagania trakcji – lepsza kontrola nad pojazdem

Kontrola trakcji to system, który pomaga uniknąć poślizgu na śliskiej nawierzchni. Działa on na zasadzie dostosowywania mocy silnika i hamowania poszczególnymi kołami, co zapewnia lepszą przyczepność i stabilność pojazdu.

ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania, jest nieoceniony w trudnych warunkach. Dzięki niemu możesz skuteczniej hamować na śliskiej nawierzchni i jednocześnie unikać poślizgu.

Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESP) to kolejny system, który poprawia bezpieczeństwo jazdy. ESP automatycznie koryguje tor jazdy pojazdu, gdy wykryje, że samochód traci przyczepność.

Adaptacyjny tempomat – komfort nawet w trudnych warunkach

Adaptacyjny tempomat, czyli system utrzymujący bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, to doskonałe narzędzie do jazdy w zmiennych warunkach atmosferycznych. Umożliwia on automatyczne dostosowanie prędkości do ruchu drogowego, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy w deszczu czy śniegu.

Czujniki odległości i kamery to komponenty, które wspierają działanie adaptacyjnego tempomatu. Dzięki nim system może odpowiednio reagować na zmieniające się warunki ruchu, zapewniając płynną i bezpieczną jazdę.

 

 

Systemy te są szczególnie przydatne podczas dłuższych podróży autostradami lub drogami szybkiego ruchu, gdzie utrzymanie stałej prędkości i odległości od innych pojazdów jest kluczowe dla bezpieczeństwa twojego i innych kierowców. 

Asystenci parkowania – pomoc w trudnych warunkach

Parkowanie w trudnych warunkach, gdy pada deszcz czy śnieg, może być wyzwaniem. Systemy asystujące w parkowaniu, wykorzystujące czujniki i kamery, pomagają bezpiecznie zaparkować samochód, i to nawet w ciasnych miejscach.

Kamery cofania i czujniki parkowania to technologie, które pozwalają ci szybko ocenić, co dzieje się za pojazdem, a także informują o odległości do przeszkód. Dzięki nim unikniesz kolizji i zaparkujesz bezpiecznie nawet wtedy, gdy widoczność jest ograniczona. Systemy te są szczególnie pomocne w warunkach miejskich, gdzie parkowanie praktycznie nigdy nie jest łatwe!

Jak widzisz, nowoczesne technologie w samochodach są zaprojektowane tak, aby wspierać cię w trudnych warunkach atmosferycznych. Od systemów wspomagających widoczność, przez systemy kontroli trakcji, po adaptacyjne tempomaty i asystenci parkowania – wszystkie te systemy znacznie poprawią twoje bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Systemy ostrzegania o zmęczeniu kierowcy 

Systemy ostrzegania o zmęczeniu kierowcy monitorują twoje zachowanie za kierownicą i analizują oznaki zmęczenia. Jeśli system wykryje, że możesz być zmęczony, otrzymasz ostrzeżenie, zachęcające do zrobienia przerwy.

Te systemy korzystają z różnych czujników, w tym monitorowania ruchu kierownicy, analizy stylu jazdy oraz obserwacji twoich oczu przez kamerę. Dzięki temu mogą precyzyjnie wykrywać oznaki zmęczenia i reagować na nie.

Ostrzeżenie o zmęczeniu może przybierać formę wizualną, dźwiękową lub nawet wibracyjną, zależnie od modelu i marki samochodu. Jest to szczególnie ważne podczas długich podróży, kiedy ryzyko zmęczenia jest wyższe. W okresie jesienno-zimowym także brak światła słonecznego i nieprzyjemna pogoda mogą wpływać na twoją koncentrację za kierownicą!

Dzięki kolejnym zdobyczom technologii kierowca ma do dyspozycji coraz więcej systemów wspomagających jazdę. Pamiętaj, że odpowiednie korzystanie z tych rozwiązań jest szczególnie ważne w gorszych warunkach pogodowych, o które w porze jesienno-zimowej nietrudno! Warto z nich korzystać i cieszyć się bezpieczną jazdą, niezależnie od pogody.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij