Menu

Wałbrzyszanie zapłacą mniej za kulturę. Ile?

Karta "Kocham Wałbrzych" umożliwi tańsze wejścia do instytucji kultury 

Wałbrzyszanie zapłacą mniej za kulturę. Ile?

Wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę, która wprowadzi kartę "Kocham Wałbrzych". Karta ma zwiększyć dostępność mieszkańców Wałbrzycha do obiektów, form działalności i wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Oferując zniżki. 

Póki co nie ma żadnych większych konkretów . Miasto będzie zachęcać również prywatne podmioty np. restauracje, by te premiowały kartę. 

- Atrakcyjność tej karty wiąże się z pewną strategią promocyjną. Z pewnym procesem, który trwa kilkanaście miesięcy, a raczej ma charakter długoterminowy - rozpisany na lata. W pierwszym okresie, głównymi partnerami będą instytucje kultury, rekreacji i usług związanych z miastem. To na czym nam najbardziej zależy to, by zaangażowac do tej wspólnej akcji promocyjnej podmioty niezależne, prywatne. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

Jesli zostaną podpisane porozumienia, to wzorem innych miast karta umożliwi np. jednokrotne, darmowe wejście do instytucji miejskiej (Muzeum Porcelany, Teatru Lalki i Aktora albo Palmiarni).

Kto może otrzymać kartę ?
 
Warunkiem jest płacenie podatku dochodowego w Wałbrzychu. Karta będzie wydawana imiennie
 
- Zwracam uwagę, że wprowadzenie w życie będzie miało miejsce dopiero wtedy, gdy będziemy mieli listę osób, która w tamtym roku rozliczy swój PIT za 2023 w Wałbrzychu. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 
Oprócz fizycznej karty przewidziane jest stworzenie aplikacji. 
 
- Jak nam się wydaje, będzie karta i aplikacja. Patrząc na trendy światowe, to karty będą zanikały. Myślimy np. o zastosowaniu w autobusach wodorowych bezkartowych systemów płatności. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 
Jak będzie wyglądac oprocedura przyznawania karty?
 
 
- Będzie wyodrębiona mała komórka, która będzie się tym zajmować. Tak jak przy "Karcie Dużej Rodziny". Jes osoba, która się tym zajmuje. Osby przychodzą do ratusza i składają wniosek.- mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 
Zniżki raczej nie będą dotyczyć usług komunalnych i cen biletów autobusowych. 
 
- Usługi komunalne nie są z tym związane. Choć może się pojawić taka propozycja. Z bardzo wielu zniżek mieszkańcy Wałbrzycha korzystają. Jesli chodzi o instytucje kultury i podległe miastu, to raczej będzie miało to charakter obligatoryjny. To jest inicjatywa naszych władz. Poparta jednogłosnie przez radę miasta. Jak się sprawdzi? Zobaczymy. By to zadziało, to musi temu towarzyszyć promocja. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 
O szczegółach miasto poinformuje w kwietniu. 
 
Zobacz treść przyjętej uchwały
 

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Stary subiekt (29 listopada 2023 7:58)
Mniej(?)za kulturę, więcej za parkingi, bilety autobusowe, podatki, wodę,śmieci i dalsze idiotyczne budowle typu ule, wieża,tężnia czy fontanna.
wpr (29 listopada 2023 1:38)
Cytuję użytkownika: Antypis
Darmowa komunikacja kiedy?
Ty się ciesz że choć co drugi autobus po dzisiejszych ośnieżonych drogach jechał. Bo jak tak dalej pójdzie komunikacja w ogóle nie będzie jeździć.
takie miasto (29 listopada 2023 0:35)
Cytuję użytkownika: Kaspar Hauser
Moja rada dla przewodniczacej rady, prosze sobie ta karte w dupe wsadzic. Zmarnowaliscie czas, papier i tusz do drukarki zebym mogl raz w roku dostac 3zl znizki na bilet do teatru lalek? Po zalozeniu aplikacji, okazaniu meldunku i wizycie w ratuszu, na termin umowiony przez internet. Ludzie co z wami k***a!!!
Zniżkę na minimum kultury będzie trzeba sobie wychodzić i podpisać lojalkę, nie ma nic za darmo
Bareja wiecznie żywy (29 listopada 2023 0:21)
Cytuję użytkownika: przykład peowskiej zniżki
Bilet normalny 40zł, ulgowy 37.
I nikogo to nie dziwi dlaczego ulgowy to nie 50% ceny normalnego.
Łaskawco (29 listopada 2023 0:11)
Za rządów PiS ludzi było stać na bilety bez upadlania się w ratuszu o kartę.
benk (28 listopada 2023 23:00)
Kaspar Hauser: _ Zapomniałeś dodać, że po wsadzenie tego tam sobie tam, gdzie słońce nie dochodzi-trzeba to jeszcze trzeba podłączyć do prądu.
Kaspar Hauser (28 listopada 2023 21:58)
Moja rada dla przewodniczacej rady, prosze sobie ta karte w dupe wsadzic. Zmarnowaliscie czas, papier i tusz do drukarki zebym mogl raz w roku dostac 3zl znizki na bilet do teatru lalek? Po zalozeniu aplikacji, okazaniu meldunku i wizycie w ratuszu, na termin umowiony przez internet. Ludzie co z wami k***a!!!
przykład peowskiej zniżki (28 listopada 2023 21:11)
Bilet normalny 40zł, ulgowy 37.
Otto (28 listopada 2023 21:02)
Przychodzą do ratusza, czyli niepełnosprawni tego prezentu fundowanego z własnych pieniedzy nie otrzymają? Sprytne
Antypis (28 listopada 2023 20:40)
Darmowa komunikacja kiedy?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

oplaty  |   karta  |   znizki  |   instytucje  |   kultury  |   walbrzych  |   prezydent  |   walbrzycha  |   kocham  |   walbrzych  |  

Ile zapłacimy za miejsce w przedszkolu? Rusza nabór

Seniorzy z Boguszowa-Gorc będą mieć zniżki w całej Polsce

Gość Dnia - Rafał Żak

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij