Menu

Częstowali Basią na wrocławskim lotnisku

Wałbrzyskie produkty regionalne jakimi są ciastko Basia i słynny Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni były promowane na międzynarodowym lotnisku we Wrocławiu w ramach akcji zaplanowanej i przygotowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Częstowali Basią na wrocławskim lotnisku
Sławnych Barbar jest wiele - Basia z Wałbrzycha jest tylko jedna! Jej sekretem jest delikatny, kakaowy biszkopt przełożony świeżą bitą śmietaną. Już od czterech pokoleń towarzyszy mieszkańcom Aglomeracji Wałbrzyskiej na co dzień i od święta. Czas, aby wyborne ciastko Basia, jeden z najpopularniejszych produktów regionalnych poznali także inni mieszkańcy naszego kraju.
 
 
Historia Basi rozpoczyna się w 1979 roku w Wałbrzychu. W górniczym mieście niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń była Barbórka – tradycyjne święto przypadające na dzień 4 grudnia. Istniejąca do dziś  wałbrzyska cukiernia, przygotowała wówczas ciastko dedykowane specjalnie górnikom. Ich Patronką jest św. Barbara. Dlatego też ulubione ciastko Wałbrzyszan z bitej śmietany i biszkoptu zostało nazwane właśnie Basią. Tak zostało do dziś.
 
 
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu w tym roku zaplanowano na cztery dni - 1-4 grudnia. Tradycyjnie już pierwszy dzień - 1 grudnia, piątek, będzie przewidziany dla szkół. Wałbrzyska młodzież uczestniczyć będzie w uroczystej Szychcie Szkolnej, która połączona jest z pokazem górniczych barbórkowych tradycji. To także moment uroczystości pasowania na młodych gwarków. Zagra orkiestra górnicza, zabrzmią górnicze opowieści. Wałbrzyscy gwarkowie sprzed lat będą mieć czas na wspomnienia o trudzie i niebezpieczeństwach pracy.
 
 
Tego dnia odbędzie się też odpłatna nocna szychta, czyli nocne zwiedzanie z pracami górniczymi, a także koncert, Zagra Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg w kawiarni Sztygarówka (bilet 1 zł/ os).
 
 
2 grudnia 2023, w sobotę odbędą się na trzy wieczorne wydarzenia:
Godz. 17:00 pokaz filmu Perła w koronie oraz spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, wstęp bezpłatny
Godz. 18.00 Barbórkowa nocna szychta oraz wydarzenie muzyczno-charytatywne - Godz. 21:00 BASSBÓRKA 2023 Dj’s: UHMT (NOISEMAN, LUCC, QUES), JOT & RAD74NICE, Sztygarówka – bilet 15 zł + dla chętnych przekazanie karmy, kocy dla wałbrzyskiego schroniska.
 
 
W niedzielę, 3 grudnia, zapraszane do świętowania są całe rodziny podczas Szychty Rodzinnej do Kuźni. Wydarzenia zaplanowano w godz.12-17. m.in.: tworzenie własnego czako, questing górniczy, warsztaty ceramiczne i plastyczne, animacje, fotobudka, malowanie węglem portretów, przeplatane spotkaniami z górnikami. Wydarzenie jest bezpłatne dla dzieci i rodziców – wstęp bezpłatny.
Godz. 12.00 – 17.00 – O węglu inaczej – warsztaty, małe centrum nauki SOWA - Bilety na wydarzenia będą dostępne w kawiarni Sztygarówka oraz on-line.
W ostatni dzień festiwalu wypada Barbórka, czyli 4 grudnia - w poniedziałek odbędą się tradycyjna Msza Święta (godz. 12.00) i Wielka Parada Górnicza prowadząca ulicami miasta pod pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Później uroczystości przeniosą się do kopalni, gdzie odbędzie się tradycyjna Karczma Piwna. START GODZ.17.00 w Łaźni łańcuszkowej. Bilety na Karczmę Piwną są  jeszcze dostępne w Kawiarni Sztygarówka.
 
 
opr.plr
foto: użyczone / LOW AW
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jan (4 grudnia 2023 10:18)
Tak plujecie na komune a tu widac ordery komunistyczne na wypietej piersi
pijar (3 grudnia 2023 18:41)
POwinni częstować p i z d ą basi.
hahaha (1 grudnia 2023 19:54)
Cytuję użytkownika: Janek
Aż mnie trzęsie jak widzę tych pajaców - niby górników... z czego się cieszycie. Zniszczyliście górnictwo... ach... szkoda słów
Przebierańcy.
Janek (30 listopada 2023 20:03)
Aż mnie trzęsie jak widzę tych pajaców - niby górników... z czego się cieszycie. Zniszczyliście górnictwo... ach... szkoda słów
Ktosik nie z PO (30 listopada 2023 17:44)
Cytuję użytkownika: Wasz człowiek w Moskwie
Cytuję użytkownika: Ewa
Cytuję użytkownika: Jolka
Wstyd obnosić się z tradycją górniczą we Wrocławiu!!! Bufony z PO jak widać zamiast kultywować tę słodką "Barbórkę" w porządnej kawiarni w wałbrzyskim rynku, zalali tradycję wraz z kopalniami... Gdzie kawiarenki z tamtych lat... Żal... Ech
Szkoda,ze nie pojechali do Berlina.
POjadą jak za dawnych lat Warszawa Berlin Moskwa. Tylko nastanie nowy rząd i zrobi reset z Moskwą. I znowu będzie jak wtedy ze Wasz człowiek w Warszawie , Nasz człowiek w Moskwie.
Preludium do tego co było.Niemcy bankrutuja ,trzeba POmoc.Polaków wywlaszczac i stawiać wiatraki.Niech to szlag trafi takie rządy.Oni Polakow maja tam gdzie słońce nie dochodzi.POjechali do Wrocławia ,po cholerę,promują ciasteczka Zenada!!!Ludzie głosujący na tych POkreconych do końca życia będą żałowac,ale zapozno.Polak mądry po sxkodzie ,cały czas aktualne.Reset mówi wam to cos?
Tadzia111 (30 listopada 2023 17:12)
Wstyd zlikwidowali kopalnie zabrali ludziom chleb a teraz lansują się z tradycją która do nich nie należy.Może trzeba było (biedaszyby) zareklamować.
Mieszkaniec (30 listopada 2023 10:24)
Lepiej byście poszli na cmentarz na Moniuszki zapalić świeczkę 18-stu ofiarom katastrofy górniczej z 22 Grudnia 1985 którzy leżą we wspólnej mogile wy hiPOkryci.
Wasz człowiek w Moskwie (30 listopada 2023 10:19)
Cytuję użytkownika: Ewa
Cytuję użytkownika: Jolka
Wstyd obnosić się z tradycją górniczą we Wrocławiu!!! Bufony z PO jak widać zamiast kultywować tę słodką "Barbórkę" w porządnej kawiarni w wałbrzyskim rynku, zalali tradycję wraz z kopalniami... Gdzie kawiarenki z tamtych lat... Żal... Ech
Szkoda,ze nie pojechali do Berlina.
POjadą jak za dawnych lat Warszawa Berlin Moskwa. Tylko nastanie nowy rząd i zrobi reset z Moskwą. I znowu będzie jak wtedy ze Wasz człowiek w Warszawie , Nasz człowiek w Moskwie.
wartości unijne, zielony ład ,elektryczny las (30 listopada 2023 10:13)
Cytuję użytkownika: Dorosły
Super sprawa, skorzystam w uroczystości w Wałbrzychu.
Gdy po zlikwidowanych przez buzka kopalniach wałbrzyskich nie ma już śladu to Barbórka nie jest tu górniczym świętem tylko zwykłą POsPOlitą STYPĄ służącą tylko do ordynarnego lansu co niektórych.
litera (30 listopada 2023 10:06)
Cytuję użytkownika: Pretorius
Cytuję użytkownika: BBC
Gdzie jest ta cukiernia, której nazwę i lokalizację wstydliwie pominięto?
Dobre pytanie. Czy ktoś wie o jakiej cukierni mowa? Dajcie informacje
Zapewne to zamkowa garkuchnia zrobiła. Co nie dziwi widząc 2 przedstawicieli zamku. Aż dziw że ani słowa o dejzi nie wydalili.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

barbórka  |   stara kopalnia  |   górnicy  |   basia  |   lotnisko  |   wrocław  |   lokalna organizacja turystyczna  |  

Czwartkowe spotkania z kulturą i sztuką

Jutro święto przewodników turystycznych — poznaj przewodników ze...

Ewakuacja podróżnych z lotniska — powodem pozostawiony bagaż

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij