Menu

Minął rok od znaleziska. ''Skarb'' wrócił do Wałbrzycha

Przedwojenne przedmioty odnalezione w piwnicy przy ul. Kuracyjnej na Starym Zdroju przeszły proces odgrzybiania i wróciły do Wałbrzycha. To już niemal pewne, że zostaną w naszym mieście. Od samego początku mówi się o ich ekspozycji. 

Minął rok od znaleziska. ''Skarb'' wrócił do Wałbrzycha
Przedmioty, które przeszły proces fumigacji (odgrzybiania) w Muzeum Śląskim wróciły do Wałbrzycha. Obecnie znajdują się w Starej Kopalni. Te, które były całkowicie zniszczone zostały poddane utylizacji. Miasto ma umowę na depozyt znaleziska. Oficjalnej zgody Ministerstwa Kultury na to, by przedmioty stały się eksponatami muzealnymi wciąż nie ma, ale mówi się, że jest to tylko kwestia czasu. 
 
Przedmioty odnaleziono w połowie listopada 2022 roku w kamienicy przy ul. Kuracyjnej na Starym Zdroju. Odkryli je robotnicy podczas remontu. W zamurowanej piwnicy znaleziono skrzynie, walizki, książki, dokumenty, porcelanę i przedmioty codziennego użytku. Pochodzą sprzed 80 lat. 
 
W zalutowanych skrzyniach odkrytych w piwnicy przy ulicy Kuracyjnej znaleziono ubrania.
 
W zalutowanych skrzyniach, które przed otwarciem zbadali pirotechnicy, znajdowały się gazety, książki i przedmioty wskazujące, że ich właściciele byli zwolennikami Adolfa Hitlera. Depozyt nie należał do jednej rodziny, a schowali go w jednym miejscu sąsiedzi. W znalezionych rzeczach był portret Fuhrera, flaga Trzeciej Rzeszy i dokumenty.
 
 

 
red
foto: P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com
 
 
 

Komentarze

dowozowy (1 grudnia 2023 13:00)
Zrobić wystawę w zamku hochbergów Fürstenstein obecnie przemianowany na zamek Książ.
Jak to zrobić? (1 grudnia 2023 12:34)
wywieźć to g ó w n o do sortowni śmieci i zutylizować.
Szach i mat (1 grudnia 2023 10:34)
macie swoich dobrych mieszkańców Waldenburga. Nie no żaden Niemiec z nazistami nie miał nic wspólnego, to właśnie widać.
Analityk wiejski (1 grudnia 2023 5:51)
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
Przyzwoitość nakazuje odszukanie właścicieli tych dóbr.
Super, ale na twój koszt
Analityk miejski (30 listopada 2023 21:26)
Przyzwoitość nakazuje odszukanie właścicieli tych dóbr.

Dodaj komentarz

skarb  |   walbrzych  |   stara  |   kopalnia  |   odkrycie  |   stary  |   zdroj  |   kuracyjna  |   przedmioty  |   depozyt  |   skrytka  |   piwnica  |  

Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej zbiera podpisy z radnymi

Wałbrzyski Weekend Fotografii w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Prezydent Szełemej: ''Wałbrzych miastem bez korków''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij