Menu

Będą pomagać bezdomnym w godnych warunkach

Centrum Wsparcia Socjalnego w Wałbrzychu ma już nową siedzibę. W wyremontowanym obiekcie przy ul. Beethovena pomoc uzyskają m.in. osoby bezdomne, dla których brakowało już miejsca w ośrodku przy ul. Pocztowej. Gmina Wałbrzych powiększyła też swój zasób mieszkań kryzysowych.

Będą pomagać bezdomnym w godnych warunkach
Jak zapewnia Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, gmina od lat stara się wspierać osoby, które znalazły się w najgorszej sytuacji socjalnej. Kilka lat temu oddano do użytku Centrum Wsparcia Socjalnego przy ul. Ogrodowej, które powstało głównie z myślą o kobietach, zarówno bezdomnych, jak i tych, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji. Bezdomni mężczyźni mogli szukać dachu nad głową w schronisku przy ul. Pocztowej, ale z czasem zaczęło brakować tam dla nich miejsca.
 
- Na pierwszym piętrze nowego budynku uruchamiamy schronisko dla mężczyzn i tym samym budynek przy ul. Pocztowej kończy swoją działalność. Zwiększamy liczbę miejsc w całodobowym schronisku do 80. Na ten moment w placówce przy ul. Pocztowej przebywa ponad 70 osób na 60 miejsc. Potrzeby są ogromne i mam nadzieję, że przygotowana infrastruktura w tym budynku spełni swoją funkcję - mówi Łukasz Lipka, kierownik Centrum Wsparcia Socjalnego w Wałbrzychu.
 
 
Inwestycja w tym miejscu była możliwa po przeniesieniu siedziby głównej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do centrum Śródmieścia. Dzięki dużej kubaturze w wyremontowanym obiekcie znalazło się także miejsce na noclegownię i mieszkania kryzysowe.
 
- Na parterze będzie funkcjonowała noclegownia dla osób bezdomnych. Będzie to placówka, która będzie udzielała wsparcia w porze wieczornej i nocnej dla kobiet i mężczyzn. Łącznie będzie to 30 miejsc. Uzupełniamy noclegownię o łaźnię, która będzie oferowała możliwość skorzystania z zabiegów higienicznych. Będzie tam także magazyn odzieży, w którym zapewnimy czyste i ciepłe ciuchy. Drugie piętro to Ośrodek Interwencji Kryzysowej i wsparcie dla osób w sytuacjach kryzysowych w tym nagłych oraz ofiar przemocy. Powstała infrastruktura, która pozwoli zaoferować wsparcie także dla rodzin wielodzietnych. Powstały tu mieszkania kryzysowe, w których zapewnimy profesjonalne wsparcie psychologiczne, socjalne, prawne, instruktora terapii uzależnień i wszystkich specjalistów w zakresie pracy MOPS-u - tłumaczy Łukasz Lipka.
 
 
 
Przygotowanie takiego ośrodka nie było tanie. Całość kosztowała 10 milionów złotych. Gmina musiała wygospodarować około 4 milionów złotych, a pozostała kwota przekazana została z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 
- Żeby było porządnie, to nie może być tanio. Jeśli chcemy stworzyć ośrodek, który nie będzie wymagał więcej pracy w trakcie obsługi, niż w czasie budowy, to musi być zrobiony porządnie. Uważam, że osoby, którym się nie powiodło w życiu, nie mogą mieć warunków gorszych, niż ci, którym się powiodło. Powinni mieć poczucie równego traktowania. Dajemy sygnał tym, którzy potrzebują szczególnego wsparcia, a jest ich więcej w Wałbrzychu, niż w innych miastach, że myślimy o nich tak, jak powinniśmy myśleć o drugim człowieku, z szacunkiem. Tego uczy nas chrześcijaństwo i nasze poczucie wspólnego dobra - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Przebywanie w ośrodku wiązać się będzie z koniecznością przestrzegania regulaminu, w tym także zachowania stanu trzeźwości. Dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie dostosować się do reguł, przygotowano nieopodal nową ogrzewalnię kontenerową, gdzie w nieco gorszych warunkach, ale w cieple można spędzić mroźne, zimowe noce.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17

Komentarze

podatnik (2 grudnia 2023 21:58)
Aż się boję pomyśleć jak te piękne pokoje będą wyglądały za pół roku! Miejsca dla ofiar przemocy- ok , ale resztę z Pocztowej wystarczy pogonić do pracy! Dość rozpieszczania leni!
statystyka (2 grudnia 2023 16:02)
Za komuny bezdomnych nie było.Ciekawe czy wiecie dlaczego za czasów złej komuny bezdomnych nie było a za jaśnie oświeconej demokracji i praw człowieka to bezdomnych jest od multum i wciąż przybywa.Szczególnie to widać to gdy im robią wigilię i wielkanoc żeby sobie podjedli raz do roku.
wiem że (2 grudnia 2023 15:56)
Gdy platforma zacznie rządzić to zabraknie miejsc w tym przybytku.
bestry (2 grudnia 2023 15:50)
Widzę na ścianie telewizor, czy abonament jest płacony?
architekt (2 grudnia 2023 15:45)
Brakuje tylko krat w oknach.
Lolek (2 grudnia 2023 10:56)
Tym bezdomnym interesował się Mops ale on nie daje sobie pomóc, odmówił umieszczenia go w schronisku z tego co wiem
katolicka znieczulica (2 grudnia 2023 9:03)
Cytuję użytkownika: Powodzenia
Może ktoś w końcu się zainteresuje tym chorym bezdomnym z starego zdroju co przesiaduje w okolicy dworca
A może ty to zgłosisz odpowiednim służbom.
Powodzenia (1 grudnia 2023 22:55)
Może ktoś w końcu się zainteresuje tym chorym bezdomnym z starego zdroju co przesiaduje w okolicy dworca
Dobry pomysł (1 grudnia 2023 21:51)
Lokalizacja trudna, ale wygląda nowocześnie i praktycznie, jest wiele osób potrzebujących pomocy i miejsca gdzie mogliby godnie się pozbierać lub chociaż coś zjeść lub się podleczyć

Dodaj komentarz

Ruszają kolejne warsztaty terapii dla przewlekle chorych

Babcia i Dziadek od Zaraz

Ferie w Wałbrzychu na bogato

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij