Menu

Barbórkowa Parada Górnicza (FOTO)

Wielka Parada Górnicza jest punktem kulminacyjnym obchodów Barbórki. Choć górnictwa w Wałbrzychu już nie ma, pamięć o nim kultywowana jest przez stowarzyszenia górnicze i Starą Kopalnię podczas Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka.

Barbórkowa Parada Górnicza (FOTO)
Górnicze święto trwa w Wałbrzychu od piątku 1 grudnia. Dotychczas odbyły się m.in. Szychta Szkolna dla dzieci, czy wydarzenia muzyczne. Właściwe święto górnicze przypada na 4 grudnia i to właśnie tego dnia regularnie organizowana jest Wielka Parada Górnicza z udziałem stowarzyszeń górniczych, młodzieży z wałbrzyskich szkół i zaproszonych gości. Od wielu lat wałbrzyskim górnikom towarzyszą koledzy z zaprzyjaźnionego Freiberga. Rok temu Festiwal został wpisany na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
 
- Tradycje górnicze to nie są pióropusze, piękne czapki i galowe mundury. Tradycja górniczego święta jest ważna, bo jest tradycją ciężkiej górniczej pracy, ofiarności, poczucia wspólnoty, koniecznej ofiary, którą trzeba czasami ponieść, żeby pomóc towarzyszowi w pracy głęboko pod ziemią. Festiwal Tradycji Górniczych ma to pielęgnować i świetnie to robi, szczególnie w młodym pokoleniu. Mówimy o kulcie pracy, bo nic w życiu nie ma za darmo i tak zawsze w Wałbrzychu uważaliśmy. Ten Festiwal jest fundamentem naszej tożsamości, choć czasami nie potrafiliśmy tego nazwać, ale z tego wywodzi się tożsamość Wałbrzycha. Niech ten festiwal będzie pielęgnowany, rozwijany, choć górnictwa nie ma w Wałbrzychu od 25 lat, a we Freibergu nawet dłużej. To, co łączy górniczą brać na świecie i naszą polsko-niemiecką przyjaźń to właśnie umiłowanie do ciężkiej pracy - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
 
Po paradzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Trudu Górniczego, a następnie wszyscy górnicy udali się na tradycyjną Karczmę Piwną do Starej Kopalni.
 
plr
foto: P.Tokarski

redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27
Zdjęcie 28
Zdjęcie 29
Zdjęcie 30
Zdjęcie 31
Zdjęcie 32
Zdjęcie 33
Zdjęcie 34
Zdjęcie 35
Zdjęcie 36
Zdjęcie 37
Zdjęcie 38
Zdjęcie 39
Zdjęcie 40
Zdjęcie 41
Zdjęcie 42
Zdjęcie 43
Zdjęcie 44
Zdjęcie 45
Zdjęcie 46
Zdjęcie 47
Zdjęcie 48
Zdjęcie 49
Zdjęcie 50
Zdjęcie 51
Zdjęcie 52
Zdjęcie 53
Zdjęcie 54
Zdjęcie 55
Zdjęcie 56
Zdjęcie 57
Zdjęcie 58
Zdjęcie 59
Zdjęcie 60
Zdjęcie 61
Zdjęcie 62
Zdjęcie 63
Zdjęcie 64
Zdjęcie 65
Zdjęcie 66
Zdjęcie 67
Zdjęcie 68
Zdjęcie 69

Komentarze

gierek pytał ich POmożecie? (9 grudnia 2023 11:55)
Jaki górniczy trud.Komuna zrobiła z nich bohaterów bo wykopany węgiel sprzedawała za granicę za dolary którymi dzieliła się ze Związkiem Radzieckim który za pół darmo zabierał z polski wszystko i gdyby nie kartki to ludzie w polsce zdechliby z głodu.Oni znaczy górnicy budowali w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej socjalizm który zapewniał wszystkim po równo biedę.
Roman (4 grudnia 2023 20:28)
Super widać na foto jak ładnie są poodsniezane chodniki brawo dla ciebie obrzezany
Goldmann (4 grudnia 2023 19:31)
Cytuję użytkownika: hehrehe
Cytuję użytkownika: Goldmann
,,i QRWA,,,,,gdyby nie jebany,,pierdulony lewandosiu,i buzkowaty,,to węgiel byłby dalej wydobywany,,A te jebane penisy doprowadzili do upadku Wałbrzycha ,,za fuchę w eurochozie,,,A I obecny maliniak też ma coś obiecane
zapomniałeś o swoim idolu tusku.
Tego hitlerowca nie ,, wspomnę
jak zwykle (4 grudnia 2023 19:18)
Nad wszystkim czuwa gospodarz domu.
zapytuję (4 grudnia 2023 18:58)
Ci przebierańcy w niemieckie łachy z transparentem po niemiecku to prawdziwi niemcy czy aktorzy z teatru?
hehrehe (4 grudnia 2023 18:52)
Cytuję użytkownika: Goldmann
,,i QRWA,,,,,gdyby nie jebany,,pierdulony lewandosiu,i buzkowaty,,to węgiel byłby dalej wydobywany,,A te jebane penisy doprowadzili do upadku Wałbrzycha ,,za fuchę w eurochozie,,,A I obecny maliniak też ma coś obiecane
zapomniałeś o swoim idolu tusku.
Roman 500 000 (4 grudnia 2023 18:47)
Cytuję użytkownika: a po wyborach chleb może być i po 30.
Nie widać żadnej z pań które dostały się do parlamentu z Wałbrzycha z listy PO.
No jakże! Festyniary w 1 rzędzie, a srul na kolanach rozmodlony jak Rydzyk.
Papież (4 grudnia 2023 18:30)
Po co rozpamietywac cos co nie wroci. Trzeba rozwijac miasto, tworzyc nowe miejsca pracy a nie zyc przeszloscia...jebac pis i ich wyborcow.
Mieszkaniec (4 grudnia 2023 18:20)
Cytuję użytkownika: a po wyborach chleb może być i po 30.
Nie widać żadnej z pań które dostały się do parlamentu z Wałbrzycha z listy PO.
To idź do okulisty bo z twoim wzrokiem coś nie tak.
Goldmann (4 grudnia 2023 18:07)
,,i QRWA,,,,,gdyby nie jebany,,pierdulony lewandosiu,i buzkowaty,,to węgiel byłby dalej wydobywany,,A te jebane penisy doprowadzili do upadku Wałbrzycha ,,za fuchę w eurochozie,,,A I obecny maliniak też ma coś obiecane
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

barbórka  |   górnictwo  |   historia  |   tradycja  |   stara kopalnia  |   parada  |  

Czwartkowe spotkania z kulturą i sztuką

Jutro święto przewodników turystycznych — poznaj przewodników ze...

Wałbrzych na unikalnych nagraniach Polskiej Kroniki Filmowej

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij