Menu

Prawie 100 mln zł dostały dolnośląskie dzieci

Ponad 330 tys. dzieciaków z Dolnego Śląska dostało pieniądze z programu „Dobry start”. Na konta ich rodziców ZUS przelał 99,7 mln zł. W całej Polsce ZUS wypłacił dla prawie 4,6 mln dzieci, 1 mld 38 mln zł tzw. wyprawki szkolnej.

Prawie 100 mln zł dostały dolnośląskie dzieci
Program zakończył się 30 listopada. W obecnym 2023 roku rodzice na Dolnym Śląsku złożyli 249,5 tys. wniosków o "300 plus" na 341,5 tys. dzieci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już drugi rok wypłacił pieniądze z programu "Dobry Start” nazywane popularnie wyprawką szkolną. 
 
W całym kraju wpłynęły 3 324 327 wnioski, na 4 694 536 dzieci
Wypłacona kwota wyniosła 1 377 839 200 zł
 
Już drugi rok z rzędu rodzice - bez względu na swoje dochody - mogli otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. 
 
-Program cieszy się dużą popularnością a samo składanie elektronicznego wniosku jest banalnie proste. Rodzice robili to poprzez bankowość internetową lub aplikację mZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 
 
Według rzeczniczki, ilość popełnionych przez rodziców błędów była znikoma. Pieniądze ZUS wypłacał tylko na konto, więc ważne było, aby numer był poprawny. Błąd w numerze konta to jeden z najczęstszych błędów.
 
- Niekiedy brakowało wymaganych załączników i to nieco przedłużało wypłatę ale po bezbłędnie złożonym wniosku wypłata była prawie natychmiastowa  – dodaje Kowalska-Matis. 
 
 
Wyprawkę ZUS wypłaca raz w roku - na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. 
 
Wniosek o wypłatę z programu "Dobry Start" można było złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. 
 
Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu” prowadził użytkownika przez cały proces krok po kroku. To pozwoliło uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. 
 
Zawiadomienia dotyczące świadczeń "300 plus” były przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
 
Na PUE ZUS była także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).
 
Pieniądze zostały wypłacone na rachunek płatniczy. Płatność bezgotówkowa to, bowiem znacznie tańsza i bezpieczniejsza forma niż przekaz gotówkowy.
 
opr.plr
foto: ilustracyjne
źródło: ZUS
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Rita (10 grudnia 2023 10:34)
W przyszłym roku dostaną PINCET!Tusk i jego towarzysze dadza " hale i gówno cale"

Dodaj komentarz

ZUS  |   dzieci  |   szkoła  |   uczniowie  |   300 plus  |   dobry start  |   pieniądze  |  

Najniższa emerytura w Wałbrzychu to... 22 grosze

Oszuści atakują

Kolejna oszukana metodą na amerykańskiego żołnierza

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij