Menu

Czy Księżna Daisy była w swoich czasach fajną ''laską''?

Dlaczego żaden z jej trzech synów, choć z rodowodem niemieckim, nie był w czasie II wojny światowej żołnierzem niemieckiej armii? Dlaczego zamiast pisać relacje z sesji rad miejskich czy artykuły z wałbrzyskiej kroniki policyjnej, wolał związać swoje życie z Daisy? Z Mateuszem Mykytyszynem, prezesem Fundacji "Księżnej Daisy von Pless" i rzecznikiem Zamku Książ rozmawia Marek Szeles.

Czy Księżna Daisy była w swoich czasach fajną ''laską''?

Komentarze

strach się bać (15 stycznia 2024 1:36)
Cytuję użytkownika: Mietek z poczty
Panie redaktorze. LITOŚCI! Rok czasu? A czego jeszcze może być rok?
W kalendarzu chińskim będzie to rok smoka
Mietek z poczty (14 stycznia 2024 22:04)
Panie redaktorze. LITOŚCI! Rok czasu? A czego jeszcze może być rok?
Eurydyka (14 stycznia 2024 20:09)
Za dużo kłamstw, propagandy. To co się wokół tej osoby robi to już nawet nie jest śmieszne. Pan Mateusz wciska kłamstwa, a ciemny lud to łyka. Przecież wszystko można znaleźć w necie.
Jerzy Jacek Pilchowski (14 stycznia 2024 19:37)
Przypominam, że Aleksander był SA-manem i uciekł do Polski gdy hitlerowcy wymordowali homoseksualne kierownictwo SA. Przyjął polskie obywatelstwo ale tuż przed wybuchem wojny wyjechał z Polski. To znaczy zdezerterował. Anglicy nie chcieli go w swoim wojsku i skierowali go do pracy w sztabie generała Andersa - "papierków" na to nie ma ale wszystko wskazuje na to, że powierzyli mu rolę "ucha". Wbrew temu co w tym wywiadzie powiedziała Mekytyszyn nigdy nie walczył - gdyby powiedział to ktoś inny to można by pomyśleć, że się pomylił ale w ustach Mekytyszyna jest to bezczelne kłamstwo. Dodam jeszcze, że po wojnie "zapomniał" o swoim polskim obywatelstwie i jako "Anglik" starał się uzyskać odszkodowanie za dobra pszczyńskie. Od Niemców chyba nigdy nie domagał się odszkodowanie za skonfiskowane przed wojną dobra wałbrzyskie gdyż z niemieckiego punktu widzenia Hochbergowie byli przestępcami podatkowymi.
Księgowy (14 stycznia 2024 19:36)
Nie łżyj mateusz: ,,Daisy? Osoba lukrowana i prawie święta . Doprowadziła miłostkami do śmierci samobójczej Adolfa Fryderyka VI Mecklenburg - Strelitz. Posądzona o szpiegostwo na rzecz Anglii. Z tego tytułu internowana. Wróble ćwierkały , że do pociągu z rannymi doczepiano salonkę do jej dyspozycji. Nosiła paradnie strój pielęgniarki choć nigdy nią nie była. " Rozrzutna ze skłonnością do hazardu przysparzała mężowi trosk finansowych " - dosłowny cytat z publikacji . Wychowywała 3 synów.. Dwóch było szturmowcami w SA (Bolesław, Aleksander) . Aleksander - homoseksualista. Inny Hans XVII mordował z kompanami Powstańców Śląskich w katowni w Pszczynie. Utracjusze i ciągle w długach. Afera Oswagu należała do jednych z największych tego typu w Europie międzywojennej. ,,W wyniku kilka banków zagranicznych, osoby prywatne, skarb państwa polskiego oraz polskie spółki akcyjne poniosły ogromne straty. W efekcie liczne procesy sądowe, karne i cywilne. A Daisy i tak wróciła na Książ po rozwodzie z Henrykiem XV . Tak ją pieniądze i perły przyciągały jak pszczółkę do miodu. Mieszkała tam do czasu eksmisji za długi na rzecz III Rzeszy."
Helena Trojańska (14 stycznia 2024 18:31)
Odnoszę wrażenie, że ta nachalna kampania propagandowa gloryfikująca Hochbergów ma na celu przygotowanie do zwrotu Hochbergom Książa wraz z przyległościami. Szkopuł w tym, że to nie Polska odebrała im zamek. Jak to ominąć panie Mykytyszyn?
Józek (14 stycznia 2024 18:21)
Bo Dejzi była święta a jej synowie odziedziczyli tę świętość w genach
Emeryt dyplomowany (14 stycznia 2024 12:43)
Włożył bym jej kulki gejszy i młócił aż by jej perły pospadały
o (14 stycznia 2024 12:35)
A ten w koło Macieju o tej Daisy. Nie masz, chłopie, innych zainteresowań?

Dodaj komentarz

Jak się ''robi'' kulturę w mniejszych miastach?

O połączeniu cymbergaja i tenisa stołowego czyli grze, w której...

Czy endometrioza to jeden z najbardziej bolesnych problemów kobiet?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij