Menu

Zabytkowe meble wróciły do Książa

Ponad 300-letnie meble znalezione w magazynach Muzeum Narodowego w Poznaniu zostały już odrestaurowane i ponownie zdobią komnatę Zamku Książ. Udało się je odzyskać dzięki współpracy kilku instytucji.

Zabytkowe meble wróciły do Książa
Fakt, że te meble udało się zidentyfikować, jako dawne wyposażenie zamkowe to wyjątkowe zrządzenie losu. Jeden z pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu rozpoznał je na archiwalnych fotografiach. Od wielu lat leżały w magazynach i niszczały.
 
- Pan Michał Błaszczyński z naszego Oddziału Sztuk Użytkowych na Zamku Królewskim w Poznaniu dokonał tego odkrycia poprzez przypadkowe porównanie zdjęć z obiektami, które były złożone w tymczasowym magazynie. Muzeum Narodowe w Poznaniu to wielka instytucja i jak wiele placówek w Polsce, nie ma wystarczającej powierzchni magazynowej, więc były one przechowywane w takim budynku magazynu tymczasowego w Rogalinie i nie mogły być w żaden sposób eksponowane w naszych przestrzeniach, bo nie pochodziły z zamków i pałaców, które posiadamy, czy historycznych obiektów w Poznaniu - mówi Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
 
 
Po potwierdzeniu, że meble pochodzą z Zamku Książ rozpoczął się żmudny proces ich zwrócenia, połączony z odrestaurowaniem. Po drodze napotkano wiele przeszkód natury formalnej.
 
- Początkowo wydawało się, że to jest proste. Meble są z Książa i powinny tu wrócić na jakichkolwiek zasadach, ale okazało się to niemożliwe. Siedli do tego prawnicy, specjaliści od ruchu muzealiów i wreszcie ministerstwo i wszyscy stwierdzili, że to niemożliwe, aby muzeum przekazało je w jakikolwiek sposób. Mieliśmy chyba ze trzy pisma odmowne i wtedy pojawiła się kooperacja z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. To, że one są tutaj w takim stanie, że ktoś podjął się konserwacji, to dla nas bardzo ważne i z tego się cieszymy - dodaje Tomasz Łęcki.
 
 
Problem formalny rozwiązano dzięki porozumieniu muzeów z Poznania i Wałbrzycha. Muzeum Narodowe przekazało meble w depozyt do Muzeum Porcelany, a wałbrzyska placówka zorganizowała wystawę w Zamku Książ i dzięki temu obiekty mogą być legalnie eksponowane w swoim "domu".
 
 
- To są ponad 300-letnie gabloty, które kiedyś zdobiły Zamek Książ. Zostały wykonane na specjalne zamówienie Ernsta Maksymiliana, którego salę możemy podziwiać obok. Są one absolutnie unikatowe. Dzisiaj można je podziwiać po rekonstrukcji dzięki współpracy z Muzeum Porcelany. Doprowadziliśmy to do szczęśliwego finału, bo udało się je odrestaurować, wręcz uratować, bo większość z nich była w stanie nienadającym się do ekspozycji. Wróciły do wnętrz, do których były specjalnie zaprojektowane - mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ.
 
 
Prezentowane obecnie gabloty to tylko cześć całego pakietu mebli, który powinien trafić do zamku do końca tego roku. Cały proces renowacji kosztować będzie prawie 700 tysięcy złotych.
 
- My mieliśmy już tydzień, żeby się z nimi oswoić. Z moimi pracownikami miałem przyjemność je wyposażyć, na razie tymczasowo. Kiedy pojawi się tu komplet ośmiu witryn, to po pierwsze będą eksponowane w trochę innymi miejscu, a po drugie będziemy pokazywać w nich coś innego. Jesteśmy już umówieni, że jako muzeum będziemy w tym procesie uczestniczyć. Wyposażyliśmy je tak, jak nam się wydawało na tu i teraz. Jest trochę porcelany chińskiej i japońskiej oraz trochę europejskiej, ale w orientalnym stylu. Jest także ekspozycja z naszych wałbrzyskich fabryk Kristera i Tielscha - mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
 
 
Prezes Zamku Książ liczy, że to wydarzenie to dopiero początek podobnych odkryć w muzealnych archiwach. Powszechnie wiadomo, że po II wojnie światowej niezliczona ilość wyposażenia Zamku została wywieziona w nieznanych kierunkach. To, co nie zostało zniszczone, być może uda się odnaleźć.
 
 
plr
foto: użyczone / Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

Komentarze

Jerzy Jacek Pilchowski (26 stycznia 2024 14:12)
Cytuję użytkownika: irek
Jeszcze odadzą im mundur SS księcia Bolka i będzie wszytko git
Potrzebne będą dwie gabloty gdyż obok powinien być mundur SA księcia Aleksandra. P.S. W sumie jest to zabawne gdyż te mundury nie uchroniły Hochbergówod tego aby hitlerowcy odebrali im cały (znajdujący się na terenie Niemiec) majątek za oszustwa podatkowe.
Mieszkaniec (26 stycznia 2024 12:45)
Cytuję użytkownika: buehehehe
Cytuję użytkownika: Mieszkaniec
Mam na to w y j e b a n e.
bo jesteś chamem
Kto się przezywa sam tak się nazywa.
Sti (26 stycznia 2024 12:37)
Za dużo kosztowała renowacja to oddali...jak to centusie...
buehehehe (25 stycznia 2024 19:22)
Cytuję użytkownika: Mieszkaniec
Mam na to w y j e b a n e.
bo jesteś chamem

Dodaj komentarz

Dom Kawalerów w Książu po remoncie

Wspólny bilet do Muzeum Porcelany i Kościoła Zbawiciela

Park wokół Zamku Książ pod lupą naukowców

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij