Menu

Miniaturowe światy Tomasza Marońskiego

Tomasz Maroński został nowym Ambasadorem Wałbrzycha. Jego związki z naszym miastem są trwałe i mimo, że tworzy swoje grafiki i ilustracje dla polskich i światowych wydawców, to obecnie najwięcej radości daje mu tworzenie miniaturowych światów inspirowanych Wałbrzychem.

Miniaturowe światy Tomasza Marońskiego
Odwiedzając księgarnie i biblioteki często spoglądamy na dzieła wałbrzyszanina Tomasza Marońskiego - nowego Ambasadora Wałbrzycha. Tomasz Maroński to polski artysta i ilustrator, urodzony i mieszkający w Wałbrzychu. Jego prace obejmują zarówno tradycyjne techniki malarskie, takie jak farby olejne, jak i grafikę komputerową.
 
Specjalizuje się w tworzeniu fantastycznych pejzaży, zanurzając się w światach fantasy, jest znany jako twórca tarota "Maroon" oraz ilustracji, które zdobią dziesiątki polskich wydań książek fantastycznych, jego prace są publikowane przez renomowanych wydawców, takich jak Solaris, Mag, Rebis, Fabryka Słów, SuperNowa i Drageus. Ponadto, współpracuje z wydawcami zagranicznymi, tworząc ilustracje dla książek, artbooków, czasopism, takich jak "Asimov's Science Fiction", "ImagineFX", "Hawaiian Press", "Clarkesworld" oraz dla gier komputerowych i planszowych.
 
 
Maroński wcześniej pracował w warszawskim studiu animacji ITI, gdzie tworzył koncepty do reklam telewizyjnych. Jego prace można również odnaleźć w polskim filmie, m.in. w "Papuszy" Krzysztofa Krauze oraz w "Jak uratować mamę" i "Siedem Bram Jerozolimy" (spektakl Krzysztofa Pendereckiego), gdzie stworzył tła w technice matte painting.
 
 
Ma na swoim koncie wiele wystaw artystycznych w Polsce. W 2020 roku został nominowany do nagrody "European Science Fiction Society - Hall Of Fame Awards", co jest uznaniem dla jego wkładu w twórczość science fiction. Również w tym samym roku artysta rozpoczął tworzenie modeli, które umożliwiają podziwianie Dolnego Śląska w miniaturze, w tym średniowiecznego Zamku Książ, Podziemi Zamku Książ, Lisiej Sztolni oraz Kopalni Złota.
 
- Może to przyszło z wiekiem, ale chcę bardziej skoncentrować się na naszym mieście. Wydało mi się bardzo interesujące tworzenie Wałbrzycha w miniaturze i kontynuuję te prace. Bardzo się w tym spełniam, bo okres młodości przeszedł mi na fantastyce, a im człowiek jest doroślejszy, tym inne aspekty naszego życia zaczyna dostrzegać - mówi Tomasz Maroński.
 
 
Artysta nie chce na razie zdradzać nad jaką makietą obecnie pracuje, dlatego przypominamy jego dotychczasowe prace. Znajdziecie je poniżej w galerii zdjęć. Warto wspomnieć, że Tomasz Maroński od wielu lat tworzy także oficjalne grafiki i plakaty Festiwalu Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ a także jako wielki fan koszykówki wspiera organizację turnieju Alkatraz.
 
opr.plr
foto: P.Tokarski / użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11

Komentarze

Agnieszka i Tomasz (12 lutego 2024 21:04)
Utalentowany od najmłodszych lat gość z Białego Kamienia.

Dodaj komentarz

Dziś randka w hali Aqua Zdroju - idziemy na mecz

Nowi Ambasadorzy i rekordowe aukcje

Podsumowali Rok Księżnej Daisy i zapowiedzieli Rok Młodzieży

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij