Menu

Płuca Smogowe zmierzą jakość powietrza w Wałbrzychu

Płuca smogowe pojawiły się na Placu Magistrackim w Wałbrzychu. To specjalne urządzenie mierzyć będzie stan powietrza i zachęcać mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne.

Płuca Smogowe zmierzą jakość powietrza w Wałbrzychu
Zobacz czym oddychasz - głosi hasło na dużym czerwonym bilbordzie, który pojawił się w centrum Wałbrzycha. Są na nim także "płuca" wykonane ze specjalnego materiału, który absorbuje zanieczyszczenia z powietrza. Na początku są białe, ale z czasem mogą robić się coraz ciemniejsze, w zalezności od stanu powietrza w danym miejscu.
 
- Smogu nie ma przez całą zimę i to jest bardzo dobre, ale kiedy przestaje wiać, przestaje padać i jest zimno, to robi się bardzo źle. Mieliśmy tego przykład w Lubaniu, gdzie płuca zrobiły się czarne i podobnie było we Wrocławiu przed Urzędem Marszałkowskim. Zobaczymy, co będzie tu w Wałbrzychu. Jest to akcja edukacyjna, którą prowadzimy razem z miastem Wałbrzych, które jest liderem zielonej transformacji i dekarbonizacji, dlatego właśnie chcieliśmy się tu pojawiać, żeby to podsumować i zapowiedzieć, że startujemy z programem edukacyjnym. Będziemy w Starej Kopalni szkolili nauczycieli, że smog powinien się skończyć 1 lipca 2024 - zapowiada Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
 
 
Data jest nieprzypadkowa, ponieważ wtedy wchodzą w życie zaostrzone przepisy antysmogowe.
 
- Ona obowiązywała od 2018 roku, ale nie miała "zębów". Pełna możliwość karania finansowego osób, które palą w tzw. kopciuchach, wchodzi w życie właśnie 1 lipca 2024. Wiemy, że jest jeszcze sporo pieców do wymiany. Nie poprzestajemy tylko na edukacji i tych płucach, ale w czwartek złożyliśmy premierowi Tuskowi Siedem Postulatów Polskiego Alarmu Smogowego i na pierwszym miejscu stawiamy finanse. Mniejsze miejscowości potrzebują większego wsparcia, nie tylko z programu Czyste Powietrze, który jest dla domów jednorodzinnych, ale na Dolnym Śląsku przede wszystkim potrzebujemy środków dla domów wielorodzinnych i kamienic, które są długo nieremontowane i potrzebują termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Stąd potrzebne są zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie - twierdzi Krzysztof Smolnicki.
 
 
 
- To jest ogromna różnica między Polską wschodnią i zachodnią, że my mamy nadal wiele kamienic i budynków kubaturowych we władaniu miasta. To nieporównywalna skala w porównaniu do Podkarpacia, czy świętokrzyskiego, gdzie takie domy są własnością osób prywatnych. Uważamy, że bez udziału miasta nie da się przełamać tych ostatnich okopów, jeśli chodzi o niską emisję, a na to potrzebne są środki. Kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję, aby w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ostatecznie uporać się w mieście ze smogiem. Przygotowujemy w trybie konkursowym i pozakonkursowym kluczowe wnioski na kilkadziesiąt milionów złotych. Chcemy dokonać termomodernizacji ostatnich obiektów szkolnych. To budynki przedwojenne, zabytkowe bardzo trudne do termomodernizacji. Chodzi na przykład o I LO, wyższy poziom termomodernizacji II LO, a także budynki administracji lokalnej przy ul. Kopernika i Matejki. Te obiekty są wpisane do rejestru zabytków, dlatego prace są niezwykle kosztowne - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Płuca będą "oddychać" śródmiejskim powietrzem przez dwa tygodnie. W międzyczasie aparatura będzie podawać aktualne odczyty szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Psychiatra (13 lutego 2024 16:41)
GLOBALNE OCIPIENIE
Poldek (13 lutego 2024 12:04)
Wielki ekolog z prezydenta ale smog z komina byłej szklarni siostry to panu nie przeszkadzał??
protetyk miejski (13 lutego 2024 10:35)
A radny "małpeczka" jaki ekologiczny ...
Józek (13 lutego 2024 10:10)
Parodia prezydenta jak zwykle z dłońmi na przyrodzeniu.
analityk medyczny (13 lutego 2024 9:39)
Cytuję użytkownika: mieszkaniec
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Ciekawe jakim paliwem mają być ogrzewane te domy ? Zamiast węgla miał być gaz z rosji ale przez niemcy trzy razy droższy. Teraz jak wysadzono nord steamy to juz gazu nie wolno stosować. Teraz mają być tylko paneliki zasilające pompy ciepła. Ale na YT już słychać, że pompy ciepła też juz są złe. Do tego dochodzi dyrektywa budynkowa EPDB i właściciele wynajmujący mieszkania czyli w tej sytuacji gmina, muszą od kwietnia 2023 mieć certyfikaty energetyczne, żeby takie mieszkania wynajmować, a za brak certyfikatu to grzywna od piątki. Do tego koszty remontu tych budynków do stanu zeroemisyjności to kwoty wielokrotnie wyższe, niż wyburzenie i postawienie nowych. A czy geniusze z rathausu słyszały o https://www.google.com/search?q=paulownia+sadzonki&client=#ip=1 ostatnio w Galileo niemcory jak zwykle chwaliły się wyhodowaniem odmiany odpornej na nasz klimat. Wpiszcie sobie "geniusze" w google " drzewa tlenowe " 1 hektar pochłania rocznie 40 ton tego waszego śmiertelnie trującego dwutlenku węgla. A 1 m3 drewna ma wartość 150 - 200 euro. Ponieważ jest to roślina odnawialna może być biopaliwem.
To o czym piszesz to nie jest na ich głowy. Większość jest wykształcona powyżej własnej inteligencji.https://youtube.com/shorts/LUMO7ThDVnM?si=2t_7qwnb9bis9EiO
TO JEST DOSKONAŁA WIZYTÓWKA POZIOMU INTELEKTUALNEGO ORAZ PODSTAWOWYCH UMIEJĘTNOŚCI EDUKACYJNYCH. KTO GŁOSUJE NA HOMO ERECTUSÓW, KTÓRZY MAJĄ PODSTAWOWE PROBLEMY Z CZYTANIEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! O ZROZUMIENIU TEKSTU CZYTANEGO U NICH NIE MA W OGÓLE CO MYŚLEĆ. TO SĄ OSOBNIKI, KTÓRE WIEDZĄ TYLE ILE IM NA TIK TOKU WÓDZ POWIE. NIESTETY TO SIĘ TYCZY 80% MIESZKAŃCÓW TEJ WSI I PONAD 60% MIESZKAŃCÓW TEGO KRAJU.
Jan (13 lutego 2024 8:35)
Psy unijne. Zdrajcy Polski
Mn (13 lutego 2024 8:22)
Namawiali mieszkańców na wymianę pieców będą dopłaty,do dziś dużo ludzi nie otrzymało ani złotówki.I jak im wierzyć?
Miś na miarę ... (13 lutego 2024 7:58)
My w euro kołchozie oddychamy już OPARAMI ABSURDU! eko terroryści wciskają na siłe ile sie da, ale spokojnie, społeczeństwa się budzą. Rolnicy do Boju ! A za wami kierowcy i zwykli obywatele !
Stary Zdrojak (13 lutego 2024 7:01)
Kolejny debilizm.Juz widzę jak im Donek kasę daje.200mln już przelał na sobięcin? A 150 mln zaległych Walbrzych już ma?? Gdzie na plakatach romkowe hasła do Chyżego Ruja typu dawaj kasę!?? Już jest w porządku teraz? Już nie wolno się upominać o pieniądze? Banda hipokrytów.
Wooooooo (13 lutego 2024 6:42)
,,a u mnie z komina leci taki ładny,gęsty,czarny dym,,,, Chętnie sprzedam tym urzedasom z kolhozu z brukseli
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Budynek na ul. Traugutta rośnie w oczach (FOTO)

Święto zakochanych w Rynku (FOTO)

Gość Dnia - Rafał Żak

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij