Menu

Walentynkowa zbiórka zużytych baterii

Dla tych, co kochają planetę Ziemię, ekolodzy mają proste zadanie - okażcie jej miłość, wyrzucając baterie do wyznaczonych pojemników. Każda, nawet najmniejsza bateria, która znajdzie się w koszu z odpadami zmieszanymi, może bardzo poważnie zaszkodzić środowisku.

Walentynkowa zbiórka zużytych baterii
Uświadamianie i edukowanie społeczeństwa to główny cel akcji EkoWalentynki, która organizowana jest już od 15 lat przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego.
 
- Może zabrzmi to trochę patetycznie, ale najważniejszą kobietą dla wszystkich jest Ziemia i o tę Ziemię powinniśmy dbać. Pomysł narodził się 15 lat temu, żeby w ramach Walentynek zrobić coś dobrego dla ziemi. Zaczęliśmy od kilku akcji w Polsce, które polegały na tym, że zaczęliśmy zbierać baterie, za które rozdawaliśmy cukierki, lizaki, batoniki czy kwiatki, żeby zachęcać ludzi do zrobienia tego małego gestu dla środowiska. Po 15 latach udało się zebrać zaledwie 20 milionów baterii. To nadal mało, ale takich akcji jest wiele i wszystkie pokazują, że jeśli będziemy zdeterminowani, jeśli robimy coś, co przynosi zysk ekologiczny, to warto się w to angażować. Dziękuję Pawłowi Siodłakowi ze Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych, prezydentowi Romanowi Szełemejowi i prezesom tutejszych spółek komunalnych za wsparcie - mówi Dominik Dobrowolski.
 
 
Każda bateria zawiera toksyczne substancje, metale ciężkie, które mogą trafić do środowiska, jeśli bateria nie zostanie poddana profesjonalnemu recyklingowi, a można z niej odzyskać wiele surowców, które posłużą do produkcji nowych urządzeń. Co ważne, bateria wyrzucona do zwykłego śmietnika również może przynieść wiele szkód, o których wiele osób nawet nie myśli.
 
- Możemy powiedzieć, że w Polsce z roku na rok zużywa się podobną ilość baterii. To jest około 300 milionów sztuk. Wywiązujemy się z dyrektyw unijnych, aby odzyskiwać ich 45%. Odzyskujemy je, ale co się dzieje z pozostałymi 55%? Trafiają do środowiska, do rzek, lasów a w nich kadm, nikiel, rtęć czy ołów. Jeśli ta bateryjka trafi na przykład do bioodpadów, to je skazi. Ten kompost nie będzie dobrej jakości. Jeśli trafi do puszek aluminiowych, a one zostaną przetopione i pojadą do Warrington do Anglii, tam zostanie ta wlewka aluminiowa przebadana i odrzucona z powodu zawartości rtęci. Puszka to opakowanie napojowe i musi mieć wysoki standard czystości. Jeśli ta bateria rozleje się na papierze, który jest segregowany, to ten papier też nie nada się do recyklingu. Dlatego tak ważne jest, aby z całego strumienia odpadów, które produkujemy w domu, skoncentrować się na dwóch elementach - materiałach niebezpiecznych i bioodpadach. Jeśli to nam się uda ładnie oddzielić, to recykling będzie szedł do przodu. Przede wszystkim skupmy się na produkcji jak najmniejszej ilości śmieci, bo inaczej nigdy sobie z nimi nie poradzimy - twierdzi Dominik Dobrowolski.
 
 
 
W Wałbrzychu wszelkie proekologiczne akcje spotykają się z aprobatą lokalnych władz, bo nie od dziś wiadomo, że włodarz naszego miasta jest wielkim orędownikiem dbania o środowisko.
 
- Zaczęliśmy realną, czasem wyglądającą na beznadziejną walkę z plastikiem prawie sześć lat temu. Wtedy słyszeliśmy od wojewody, że nasza uchwała jest nie na czasie, nie na miejscu i dlaczego w ogóle się tym zajmujemy, a nie rząd, a rząd za kilka miesięcy miał wprowadzić system kaucyjny. Minęło pięć lat, a system kaucyjny dopiero wchodzi w życie, już nie mówiąc o jego rozpowszechnieniu. Realne skutki są takie, że w Wałbrzychu zużywa się rocznie o kilka tysięcy ton plastiku mniej. Udało nam się osiągnąć ewidentną redukcję użycia opakowań plastikowych, ale zgadzam się z tym, że nadal powinniśmy kupować mniej opakowań, mniej niepotrzebnych towarów - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
W ramach walentynkowej akcji zbiórki baterii w regionie zostaną rozmieszczone specjalne pojemniki i w zamian za przyniesione baterie będzie można odebrać prezenty.
 
- My przygotowaliśmy dla pierwszych osób, które oddadzą baterie specjalne torbo-plecaki z naszą tegoroczną grafiką. W całym powiecie jest dwanaście takich punktów. W Wałbrzychu znajdziemy je w ratuszu, Aqua Zdroju i Hali Wałbrzyskich Mistrzów. W Świebodzicach punkty mieszczą się w ratuszu, w OSiRze i w kręgielni. W powiecie wałbrzyskim baterie możemy oddawać w MOSiRze w Szczawnie-Zdroju oraz bibliotekach i domach kultury w Starych Bogaczowicach, Boguszowie-Gorcach (na Placu Odrodzenia), w Mieroszowskim Centrum Kultury, W Głuszycy, Walimiu i w sklepie Dunia w Czarnym Borze - wymienia Paweł Siodłak ze Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jan (15 lutego 2024 7:55)
Na Wilczej właśnie wycina się 101 starych, pięknych drzew aby zrobić dojazd do parkingu Palmiarni. To sadyzm ekologiczny. Gdzie są ekolodzy ?
Kaspar Hauser (14 lutego 2024 22:53)
Skoro kazda bateria zawiera niebezpieczne substancje, to moze produkcja auta z 500kg bateria, podlegajaca wymianie co kilka lat, nie jest az tak bardzo ekologiczna? Oczywiscie ze nie jest! Ekologiczny jest trzylitrowy diesel, bo daje 200 KM a zadowala sie 6 litrami ropy, zadbany posluzy 40 lat lub wiecej, a ze sprawnym DPFem ma emisje porownywalna z najnowsza hybrydowa toyota.
Kaspar Hauser (14 lutego 2024 22:28)
Cytuję użytkownika: ***
Czy wałbrzyski geniusz cezar romanus pierwszy zadłużyciel może powiedzieć ile rocznie dopłaca firmom recyklingowym za odbiór posortowanych surowców wtórnych na których niemieckie firmy zarabiają miliardy euro ? Myślę, że raczej wątpię żeby to firmy recyklingowe płaciły za te już posortowane surowce.
pet z Walbrzycha trafia do spalarni, fakt niemieckich, tyle w temacie recyklingu
*** (14 lutego 2024 21:36)
Czy wałbrzyski geniusz cezar romanus pierwszy zadłużyciel może powiedzieć ile rocznie dopłaca firmom recyklingowym za odbiór posortowanych surowców wtórnych na których niemieckie firmy zarabiają miliardy euro ? Myślę, że raczej wątpię żeby to firmy recyklingowe płaciły za te już posortowane surowce.
Elektryk jest dla frajerów (14 lutego 2024 17:29)
Mam podjechać swoim elektrykiem?
Roman Reward! (14 lutego 2024 16:55)
Cytuję użytkownika: u
A co na to putin,przebaczył czy nadal ściga? Bo w końcu nikt nie lubi być robiony w c h u ja.
Srul wyjął sobie baterię i się wyłączył.Już jest niewidzialny dla Fiutina.Mógł się nie podpisywać Shelemy z Valbzikha.Dla ławrowa stał się Ukraińcem.
u (14 lutego 2024 15:17)
A co na to putin,przebaczył czy nadal ściga? Bo w końcu nikt nie lubi być robiony w c h u ja.

Dodaj komentarz

ekologia  |   baterie  |   zbiórka baterii  |   eko walentynki  |   pszok  |  

Koniec z oszustwami? Śmieci oddasz tylko z kartą e-PSZOK

XXV Memoriał Stanisława Kaczmarka (FOTO)

Ekologia i zabawa na nowej wystawie w BWA

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij