Menu

Budują miasteczko wiertnicze w Głuszycy

Trwają intensywne przygotowania do wykonania 2,5-kilometrowego odwiertu w Głuszycy. Poszukiwania wód termalnych wkraczają w nową fazę, a właściwe prace rozpoczną się za około 2-3 tygodnie.

Budują miasteczko wiertnicze w Głuszycy
Po wykonaniu trzynastu odwiertów próbnych udało się wytypować najlepiej rokujące miejsce, gdzie odbędzie się wiercenie na imponującą głębokość 2,5 kilometra w głąb ziemi. Dla porównania obecnie najwyższy budynek na świecie liczy sobie 828 metrów wysokości, więc potrzeba takich trzech, by osiągnąć długość wiertła, które wkrótce wgryzać się będzie w głuszycką ziemię.
 
- Znajdujemy się przy wejściu na plac budowy miasteczka, w którym wykonywany będzie odwiert geotermalny. Z informacji, które zostały mi przekazane na radzie budowy, wynika, że wszystkie elementy potrzebne do budowy zostały już zwiezione. Obecnie trwa ich montaż, który potrwa od 2 do 3 tygodni. Potem rozpocznie się właściwe wiercenie, czyli odwiert badawczy GT-1 Głuszyca - mówi burmistrz Głuszycy Roman Głód.
 
 
Prace wiertnicze toczyć się będą przez całą dobę na trzy zmiany z udziałem trzynastu pracowników. Samo wiertło składać się będzie z ponad 260 elementów, które sukcesywnie będą skręcane na miejscu, gdy głowica wwiercać się będzie na coraz większą głębokość.
 
- Chcemy znaleźć jak najcieplejszą wodę i jak najwięcej tej wody. Dzisiaj mamy tylko badania teoretyczne, a to będzie pierwsze badanie inwazyjne na głębokości 2,5 kilometra, które ostatecznie odpowie nam na pytanie, czy ta woda jest na terenie gminy Głuszyca - wyjaśnia Roman Głód.
 
 
Wprawdzie nie będzie to najgłębszy odwiert na świecie, ani nawet w Polsce, bo te rekordy to kolejno 12 226 m w Rosji i ok. 7000 m, które planowane są w Szaflarach k. Zakopanego. Głuszycki odwiert ma teoretycznie wystarczyć do pozyskania wody geotermalnej o szerokim zastosowaniu.
 
 
- Po pierwsze, może nam posłużyć do ogrzewania mieszkań, jeśli będzie jej dostatecznie dużo. Przy mniejszych ilościach, ponieważ są to wody zdrojowe, można je wykorzystać do działań rekreacyjnych i uzdrowiskowych jak na przykład baseny geotermalne. Taką wodą można także ogrzewać szklarnie do uprawy roślin. Zastosowań jest naprawdę sporo - zapewnia Roman Głód.
 
 
Zanim uruchomi się jakąkolwiek eksploatację takiej wody, trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, zarówno badań, jak i późniejszej budowy odpowiedniej infrastruktury. Dla małej gminy bez wsparcia z zewnątrz byłyby to koszty nieosiągalne.
 
- Ten odwiert to jest około 17 milionów złotych, z czego 15,5 mln pozyskaliśmy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby móc eksploatować tę wodę na powierzchnię potrzebny będzie drugi odwiert, bo woda musi pracować w obiegu zamkniętym. Mamy na to przygotowane środki w ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. Są one zabezpieczone w działaniach pozakonkursowych. Wszystko jednak zależy od pierwszego odwiertu, ale do eksploatacji jeszcze droga daleka. Na razie bez pierwszego odwiertu nie jesteśmy w stanie nic więcej powiedzieć. Na drugi odwiert mamy zapisane 30 milionów złotych. W późniejszych etapach trzeba będzie powołać spółkę celową, która będzie się zajmować kolejnymi projektami - tłumaczy Roman Głód.
 
 
Najbliżej nas z wód termalnych z powodzeniem korzystają Cieplice. Tamtejsza woda pozyskiwana jest z głębokości 1800 metrów i ma temperaturę ok 87oC. Służy ona do celów rekreacyjnych w basenach termalnych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

DariuszApril (1 marca 2024 18:56)
Głupota, lepiej uważajcie na hybrydy.
Taaak... (28 lutego 2024 18:49)
Życzę sukcesu, szczerze. Ale jak sobie pomyślę, że z dziury w ziemi, wydrążonej za osiemnaście baniek, miałaby być pobierana woda, żeby się ludzie mogli w basenie potaplać, to już ręka mnie swędzi... No, bo sorry bardzo, ale w Głuszycę Zdrój, to ja raczej nie uwierzę. Nie to miejsce na mapie, zero infrastruktury, zero zaplecza niematerialnego. I kto by niby miał do tych term pielgrzymować? Walbrzyski NFZ będzie tam na zabiegi kierować? Autobusem, piąteczką będą kuracjusze jeździć, no bo mieszkać w domu. Taka nowa formuła... To po pierwsze primo, a po drugie primo - czy ktoś weźmie odpowiedzialność za to, jeśli po zrobieniu odwiertu Głuszyckiego przestanie ciurkać woda w Jedlinie? No, bo to może oznaczać definittwną śmierć uzdrowiska. Nie życzę. Specjalistą od geologii nie jestem, ale wiemy, co zamordowało Altwasser, wiemy też conieco o stanie źródeł szczawieńskich. Może taki odwiert w Jedlinie podniósłby upadające uzdrowisko ale tu ... cóż - jest ryzyko ...

Dodaj komentarz

głuszyca  |   odwierty  |   wody geotermalne  |  

Waligóra Run Cross w Głuszycy — padły rekordy trasy

Setne urodziny pana Kazimierza z Głuszycy

65-lat razem — jubileusze małżeńskie w Głuszycy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij