Remontować czy wegetować?

Mieszkańcy ul. Starej 3 w wałbrzyskiej dzielnicy Nowe Miasto od lat zastanawiają się co będzie z budynkiem, w którym mieszkają. Co jakiś czas dostają informację, że nieruchomość zostanie wyburzona ze względu na zły stan techniczny. Budynek jednak nadal stoi.

Wyświetl galerię 1/24
Warunków w jakich mieszkają lokatorzy budynku przy ul. Starej 3 z pewnością nie można nazwać nowoczesnymi. Toalety są w piwnicy, elewacja jest stara i odrapana, a dach przecieka. Mieszkańcy skarżą się także na pustostany, które zabito deskami, a z ich wnętrza wydobywa się fetor.
 
- W budynku nie ma gazu, jest on stary i zaniedbany. Zimą pękają rury, są one wymieniane, ale każdej zimy sytuacja się powtarza. Na ścianach jest goła cegła, wilgoć, toalety mamy w piwnicy. Z dachu leje się woda. Mieszkają tu małe dzieci - mówi mieszkaniec budynku przy ul. Starej 3 – Mieszkała tu pani, która zmarła, potem mieszkał jej syn. Potem to mieszkanie zostało zabite deskami i jak jest ciepło, kiedy wchodzi się na górę czuć fetor. Nikt tam nie posprzątał, tylko zabili to dechami.
 
Mieszkańcy od lat dostają informacje, że budynek jest przeznaczony do rozbiórki. Kiedy dokładnie? Tego nie wiedzą. Nie decydują się więc na remont, bo obawiają się, że pieniądze przeznaczone na ten cel, zostaną wyrzucone w błoto. Zamiast żyć, wegetują.
 
- Te informacje słyszymy od kilku lat. Raz słyszymy, że budynek jest do wyburzenia, innym razem, że jest do generalnego remontu, a my tak mieszkamy. Jak wstawimy nowe okna, to nie będziemy mieli szans odzyskać tych pieniędzy -  mówi mieszkaniec budynku przy ul. Starej 3.
 
- Mam małe, 2-letnie dziecko, zrobiłbym remont drzwi czy okien, ale nie wiem kiedy będzie wyburzenie. To jest śmieszne, że w XXI wieku ubikacje są w piwnicy - mówi mieszkaniec budynku przy ul. Starej 3.
 
- Ostatni przegląd tego budynku, który został przeprowadzony na zlecenie zarządcy wykazał, że jest on w lichym stanie technicznym, czyli jego stan zużycia jest powyżej 50 % zużycia technicznego budynku. Wystosujemy do prezydenta wniosek o przeznaczenie tego budynku do rozbiórki, oczywiście po opróżnieniu go i wykwaterowaniu lokatorów. Mamy tam 13 mieszkań, z czego 10 jest zajętych i musimy tym lokatorom znaleźć mieszkania zastępcze - tłumaczy kierownik biura lokalowego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, Jolanta Pabisz.
 
Mieszkańcy informacje o rozbiórce słyszeli od dawna. Jak wynika z informacji, które uzyskaliśmy od Jolanty Pabisz,  rzeczywiście już dawno powstała lista budynków znajdujących się na terenie Wałbrzycha, które ze względu na stan techniczny muszą zostać rozebrane, nie sposób jednak wyburzyć wszystkich od razu.
 
- Prawdopodobnie mowa o wykazie 130 budynków do rozbiórki, który został opublikowany w mediach.  To była wstępna lista budynków, których nie opłaca się remontować ze względu na zły stan techniczny budynków, została ona przygotowana przez MZB. Wiadomo jednak , że 130 budynków w krótkim czasie się nie rozbierze -mówi Jolanta Pabisz - Budynek przy ul. Starej 3 ma zostać umieszczony w planie budynków do rozbiórki w 2018 roku. Wszystko zależy jednak od tego kiedy uda nam się wyremontować lokale zamienne i przenieść lokatorów, myślę, że może do końca 2018 roku zdążymy.
 
Jak informuje Jolanta Pabisz budynków w bardzo złym stanie technicznym jest w Wałbrzychu wiele, na ogół stopień ich zużycia jest tak duży, że nie opłaca się ich remontować i co roku do wyburzenia wybierane są te w najgorszym stanie technicznym. Wyburzenia wiążą się przede wszystkim z pozyskaniem nowych lokali dla mieszkańców, ale też znalezieniem finansów na rozbiórkę.
 
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
W.Blicharz
foto:K.Żarkowski

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno