Często dzika się spotyka

Łatwo dostępna kukurydza i łagodne zimy – to główne powody rozrostu populacji dzików, tłumaczy przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu, Andrzej Tetke. W wałbrzyskim okręgu łowieckim do odstrzału jest około 8 tysięcy osobników.

 

 

Minister Środowiska zdecydował o zmniejszeniu populacji dzika: na wschód od Wisły do 2 osobników na 10 kilometrów kwadratowych i do 5 osobników na 10 kilometrów kwadratowy na zachód od Wisły. Powodem takiej decyzji ma być zapobieganie rozszerzaniu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń tzw. ASF w Polsce.

Jednym z powodów rozrostu populacji są uprawy rolne. Dziki jedzą dużo wysokobiałkowej kukurydzy i dzięki temu znacznie szybkiej dorastają.

- Loszki, które w danym roku się urodziły w tym samym roku wchodzą w okres rui, a okres ciąży to niespełna 4 miesiące. Powodem są też zmieniające się warunki klimatyczne, praktycznie nie mamy zim, a był to jeden z regulatorów populacji -  mówi przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu, Andrzej Tetke.

W wałbrzyskim okręgu łowieckim do odstrzału jest około 7000 do 8000 dzików. W związku z tym, że zniesiono okres ochronny, na dziki można polować przez cały rok.

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

W.Blicharz
foto:K.Żarkowski

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno