Zjazd dyrektorów BWA i wystawa rzeźby 'ZRĄB'

Trwa IV Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów i Pracowników Galerii Sztuki Współczesnej. Celem spotkania jest przede wszystkim zaprezentowanie założeń unikatowej, międzynarodowej wystawy rzeźby „ZRĄB”, którą zaplanowano na maj.

Wyświetl galerię 1/19
Zjazd jest kontynuacją podobnych wydarzeń, które odbyły się  w Tarnowie, a następnie w Ustce i Kielcach. Celem wydarzenia jest przede wszystkim umożliwienie dyrektorom galerii wymiany doświadczeń, osiągnięć i zaplanowanie wspólnych działań.
 
Uczestnicy zjazdu zwiedzają Starą Kopalnię i Zamek Książ, w planach jest wizyta w Sokołowsku i Krzeszowie.
 
- Przyjechaliśmy do Wałbrzycha na zaproszenie dyrektor Alicji Młodeckiej, jestem oczarowana Wałbrzychem. Zazdrościmy wałbrzyszanom takiego miejsca jak Stara Kopalnia, jest to wizytówka miasta, która ma duży potencjał. Myślę, że można robić tutaj spektakularne rzeczy dotyczące sztuki – mówi dyrektor BWA w Tarnowie, Ewa Łączyńska-Widz.
 
Jednym z głównym celów zjazdu było zapoznanie uczestników z założeniami ogólnopolskiej wystawy rzeźby „ZRĄB”, która zostanie zorganizowana w Starej Kopalni w maju przyszłego roku. Organizatorami wydarzenia są Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Podczas wystawy mają zostać zaprezentowane rzeźby wykonane przez 30 zaproszonych do tego celu artystów.
 
- Będzie to pokaz najwybitniejszych postaci rzeźby polskiej, ze wszystkich ośrodków akademickich w kraju. To trudne założenie, bo będą to prace wielkoformatowe. Założeniem tej wystawy jest pokazanie tych prac na zewnątrz, poza galerią, w przestrzeniach między pawilonami Starej Kopalni, po to, by pokazać jedność sztuki z tym miejscem -  mówi dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Wałbrzychu, Alicja Młodecka. 
 
Wystawa „ZRAB” będzie unikatowym wydarzeniem w skali kraju. Jej założeniem jest zaproszenie artystów do Wałbrzycha i umożliwienie im wykonania prac z najróżniejszych materiałów. Rzeźby zostaną wykonane między innymi z ceramiki, papier mache, żywicy, granitu, marmuru, powstaną też odlewy mosiężne czy instalacje. 
 
- Takie jest założenie tej wystawy, rzeźby będą tworzone w Wałbrzychu, ale i w Strzegomiu - w przypadku prac z granitu - mówi Alicja Młodecka – Z pewnością ta wystawa wykreuje nowe wartości i oceny. Nie było do tej pory osób odważnych by coś takiego zorganizować. Chodzi głównie o to, że będą to rzeźby wielkoformatowe, do tego potrzeba przestrzeni, a ona tutaj jest.
 
Na zakończenie zjazdu - 12 października o godz. 17.00 w Starej Kopalni odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej autorstwa Michała Puszczyńskiego: DOLOK. 
 
W.Blicharz
foto:K.Żarkowski
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno