Szkło na sposób męski

Szkło rozumiane na sposób męski. Kilkunastu twórców prezentowało w Galerii BWA w Zamku Książ swój punkt widzenia na temat obróbki szkła.

 
„Glasstosteron czyli męski punkt widzenia szkła” to wystawa będąca odpowiedzią mężczyzn na sztukę obróbki szkła, zdominowaną w ostatnich latach przez kobiety.  Różne instalacje, różne rodzaje struktur i różne sposoby obróbki przedstawiające sposób radzenia sobie ze szklaną materią.
 
- Szkło jest tzw. samograjem, ale wcale nie jest tak łatwo je opanować. Posługujemy się w tej chwili kilkoma wyrafinowanymi technikami szklarskimi. Ciągle rozwija się technika hutnicza, ale dominują techniki piecowe czy technika "na gorąco". Wszystkie przykłady tych realizacji można zobaczyć na wystawie - mówi kurator wystawy Kazimierz Pawlak.
 
 
Glasstosteron to organiczny związek chemiczny, podstawowy męski steroidowy hormon twórczy należący do artdrogenów. Jest produkowany przez komórki pod wpływem hormonu twórczo-lutinizującego, a także w niewielkich ilościach przez spożycie płynów procentowych - czytamy na stronie zapowiadającej wystawę.
 
- Projekt Glasstosteron powstał w ramach oporu wobec dominowania sztuki szkła wytwarzanego przez kobiety. Duża grupa moich koleżanek artystek zdominowała ten rodzaj twórczości, i my próbujemy się bronić przed tym zalewem - tłumaczy kurator.
 
Mimo iż początkowo szkło artystyczne produkowali wyłącznie mężczyźni, z czasem proporcje męskiego i żeńskiego pierwiastka w sztuce szkła zostały mocno zachwiane. Jak przyznają twórcy ekspozycji, oglądając wystawy szkła, przeglądając katalogi widać  dominację kobiet. To ich twórczość zostaje coraz częściej prezentowana na poświęconych tylko kobietom wystawach szkła - tak dzieje się na świecie i również w Polsce. Panowie postanowili to zmienić.
 
- Pochodzę z rodziny, w której wytwarzaniem szkła zajmujemy się od pokoleń. Można powiedzieć, że byłem prekursorem użycia wielu technik, które w tej chwili są powszechnie stosowane. Kiedy zaproponowano mi udział w tej wystawie, odpowiedziałem "nareszcie", bo to jest męski sport. To nie jest szowinizm, tylko po prostu jest to bardzo ciężki zawód - mówi jeden z artystów, Andrzej Kucharski
 
- Są różne źródła inspiracji, każdy z nas przeżywa sytuacje różnego rodzaju i jest obserwatorem, a następnie komentatorem. Używając języka plastycznego opisujemy swój obraz świata. Moja ulubiona technika, to jest szkło topione w formach w piecu elektrycznym i w tej technice czuję się najlepiej - mówi jeden z artystów, Stanisław Sobota.
 
Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia w oddziale Galerii BWA w Zamku Książ, następnie wystawa będzie podróżowała. 
 
 
Artyści biorący udział w projekcie:
 
Andrzej Kucharski
Marcin Litwa
Mariusz Łabiński
Wojciech Olech
Kazimierz Pawlak
Wojciech Peszko
Janusz Robaszewski
Czesław Roszkowski
Stanisław Sobota
Grzegorz Staniszewski
Tomasz Urbanowicz
Ryszard Więckowski
Igor Wójcik
Maciej Zaborski
 
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
W.Blicharz
foto: K. Żarkowski 
 
 
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno