Wałbrzyskie biedaszyby: problem nadal istnieje
Problem wałbrzyskich biedaszybów nadal istnieje, choć ma coraz mniejszą skalę. W zeszłym roku policja odnotowała 120 takich przypadków – w tym 87.
 
 
Jak wynika z danych wałbrzyskiej policji, biedaszybnicy nadal działają. Nie ma ich już jednak tak wielu jak kiedyś, co roku policja odnotowuje mniej tego typu przypadków. 
 
- W zeszłym roku policjanci odnotowali 120 przypadków nielegalnego wydobycia, w tym roku, dane do połowy listopada mówią o 87 przypadkach. Można więc powiedzieć, że ten proceder ma mniejszą skalę, a na pewno dużo mniejszą w porównaniu do lat wcześniejszych - mówi rzecznik wałbrzyskiej policji Marcin Świeży – Za popełnienie takiego czynu można zostać ukaranym grzywną oraz aresztem.
 
Wałbrzyska policja prowadzi działania prewencyjne w tym zakresie - tylko w październiku skontrolowano 79 miejsc gdzie wcześniej zauważono nielegalne wyrobiska. Najczęściej sprawdzane są znane policji lokalizacje przy ulicach: Wylotowej, Piasta, Świdnickiej, Ludowej, Kosteckiego, Sztygarskiej, Sportowej i Psie Pole. 
 
W październiku zasypano 3 nielegalne wyrobiska. Osoby, które są zatrzymywane w pobliżu nich są najczęściej legitymowane oraz poddawane kontroli osobistej, policja sprawdza też samochody, którymi się poruszają. Tylko w październiku wylegitymowano 55 osób, żadna nie miała jednak przy sobie nic niepokojącego, nie zabezpieczono też żadnego nielegalnie wydobytego węgla. 
 
- Pomimo iż ten proceder jest dużo mniejszy niż w latach ubiegłych, policjanci cały czas nadzorują nielegalne wyrobiska, sprawdzają czy ktoś w nich nie kopie i dbają o to aby nikomu nie stała się krzywda, bo podczas takiego wydobycia może zawalić się grunt i dojść do wypadku – tłumaczy rzecznik wałbrzyskiej policji.
 
Ostatni przypadek śmiertelny w Wałbrzychu miał miejsce w sierpniu 2014 roku. W wyrobisku o głębokości około 6 metrów znaleziono wówczas ciało 28-letniego mężczyzny. 
 
W.Blicharz
foto:ilustracyjne
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno