Pikieta w sprawie obwodnicy dla Świebodzic

W Świebodzicach na skrzyżowaniu ulic Strzegomskiej i Żeromskiego spotkali się zwolennicy utworzenia obwodnicy dla Świebodzic. Pikietę zorganizowało Stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice. 

Wyświetl galerię 1/6

 

Organizatorzy wydarzenia twierdzą jednoznacznie, że pikieta ma być wyrazem protestu i zwrócenia uwagi na problem komunikacyjny miasta oraz bierność w tej sprawie obecnego burmistrza.

 
- Chcielibyśmy żeby Świebodzice miały obwodnicę w kierunku Strzegom -Wałbrzych oraz w kierunku Dobromierza. Sytuacja jest zdiagnozowana, we wszystkich dokumentach gminy mamy powiedziane, że nie ma możliwości zmiany, wszystkie możliwości zostały wykorzystane, nie poszerzymy dróg, jesteśmy w staromiejskiej zabudowie miasta i nic nie można zrobić - mówi Mariusz Szafraniec ze Stowarzyszenia Obywatelskiego Świebodzice, radny Rady Miejskiej w Świebodzicach.
 
 
Zdanie organizatorów podzielają także mieszkańcy, którzy wzięli udział w pikiecie.
 
- Ruch jest wzmożony i obwodnica jest potrzebna, potrzebna jest też sygnalizacja przy wyjazdach na Wałbrzych i Świdnicę - mówi mieszkaniec Świebodzic, Janusz.
 
- Obwodnica jest konieczna i obiecują nam to od lat, przed każdymi wyborami. W tej chwili, żeby przejechać przez Świebodzice trzeba stać w korku. To zagrożenie dla naszych dzieci i wnuków - mówi mieszkanka Świebodzic, Teresa.
 
- Trzeba coś zrobić w tym temacie, ruch jest ogromny, a Świebodzice są zablokowane - mówi mieszkaniec Świebodzic, Michał.
 
Jak twierdzą organizatorzy pikiety, niedawno przygotowano studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Świebodzic. W dokumencie tym są zapisy, które uniemożliwią lub znacznie utrudnią budowę obwodnicy Świebodzic i to było bezpośrednią przyczyną protestu.
 
 
Tymczasem w odpowiedzi na te zarzuty rzecznik UM w Świebodzicach Agnieszka Bielawska-Pękala informuje, że „nie jest prawdą rozpowszechniana przez członków Stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice informacja, jakoby ze studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Gminy Świebodzice zniknęły zapisy o obwodnicy. Dziwi to tym bardziej, że dwaj radni tegoż Stowarzyszenia posiadają bieżące informacje w sprawie opracowywania studium i osobiście zapoznawali się z jego zapisami. Prace nad studium są na ukończeniu, jesteśmy na etapie wyłożenia opracowania do publicznego wglądu, każdy mieszkaniec może się zapoznać z dokumentem”.
 
Rzecznik zwraca także uwagę na to, że jest to droga, której budowa leży w gestii Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, a gmina Świebodzice nie dysponuje środkami, które pozwolą na samodzielne zrealizowanie tej inwestycji. 
 
- Nie zmienia to faktu, że burmistrz Bogdan Kożuchowicz zdecydował, by zapis o obwodnicy w studium utrzymać i podejmować dalsze starania o ujęcie budowy obwodnicy w planach województwa - rzecznik UM w Świebodzicach Agnieszka Bielawska-Pękala.

 

W.Blicharz

foto:P.Tokarski

 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno