Zmiany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych
Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonują już od ponad 20 lat. Nadszedł czas na zmiany.
 
Wyświetl galerię 1/3
Specjalne Stefy Ekonomiczne powstały po to by pobudzić lokalne inwestycje i przeciwdziałać bezrobociu. 20 lat ich funkcjonowania to sporo, dlatego by sprostać wyzwaniom ekonomicznym i potrzebom przedsiębiorców, Ministerstwo Rozwoju chce zaproponować pewne zmiany. 
 
- Chcemy by potrzeby przedsiębiorców były spełniane w szczególności pod kątem rozwoju gospodarki i żeby inwestycji w Polsce było dużo więcej - mówi Ewelina Łagoda z departamentu inwestycji i rozwoju Ministerstwa Rozwoju.
 
 
Zmiany, które chce wprowadzić Ministerstwo Rozwoju to przede wszystkim zwiększenie zasięgu wsparcia, co oznacza poszerzenie terenu inwestycyjnego po to, by ze zwolnienia podatkowego skorzystało jak najwięcej inwestorów. Druga zmiana ma dotyczyć zniesienia daty granicznej, w jakiej inwestor będzie się mógł ubiegać o wsparcie – wcześniej był to rok 2026. 
 
Ministerstwo Rozwoju chce także poprawić obsługę inwestora i wprowadzić bardziej indywidualne podejście. Czwarta zmiana to zmiana obszaru działania Specjalnych Stref Ekonomicznych – wprowadzenie bardziej przejrzystego podziału w ramach którego specjalne spółki będą funkcjonować i udzielać wsparcia przedsiębiorcom. Ostatnią proponowaną zmianą jest zmiana jakościowa. Ministerstwo Rozwoju chce położyć nacisk na inwestycje jakościowe, czyli konkurencyjne i oferujące wysoko płatne miejsca pracy. 
 
- Dynamika inwestycji w ciągu ostatnich lat zmienia się, w latach 2015-2017 rozwój inwestycji jest zauważalny na terenie całego kraju. Chcemy podtrzymać ten trend wzrostowy. Chcemy jeszcze więcej, więcej pod względem jakościowym, nie tylko ilościowym - tłumaczy Ewelina Łagoda.
 
Bardzo ważne jest także wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, w 2016 roku ponad 70 firm z tego sektora otrzymało zezwolenia na prowadzenia działalności w strefach. 
 
W.Blicharz
foto:P.Tokarski
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno