Przyjaciele

Powiatowy radny Arkadiusz Mucha, który od trzech lat przebywa na zwolnieniach lekarskich jeszcze przez długi czas może kontynuować swoje kontrowersyjne praktyki. Mimo, że radca prawny starostwa oraz sąd wskazują radnym możliwe rozwiązania tej sytuacji - wszystko wskazuje że nikomu na tym nie zależy ... a szczególnie radnym. 

Powiatowy radny Arkadiusz Mucha od 3 lat jest na zwolnieniu lekarskim, zatrudniony jest w Uzdrowisku Szczawno-Jedlina. Prezes Uzdrowiska Paweł Skrzywanek nie może go zwolnić – na zwolnienie musi wyrazić zgodę rada  powiatu.
(Czytaj Mucha nie lata... do pracy – kliknij tutaj)
 
Radca prawny Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu Anna Rakowska-Leputa wskazuje co  można zrobić by pochylić się nad uchwałą zezwalającą na zwolnienie Muchy.

- W tej chwili jeśli miałby być procedowany projekt w tym przedmiocie to musiałby on uchylać uchwałę z 17 listopada 2016 roku (red. gdzie radni nie pozwolili na zwolnienie Muchy z Uzdrowiska)  Tylko w takim wypadku można by było zmienić stanowisko rady - twierdzi Anna Rakowska-Leputa.
 
Kto mógłby zgłosić taki projekt uchwały? Dowolny klub radnych -  z rządzącej koalicji lub opozycji, przewodniczący rady lub Zarząd Powiatu. 
 
Starosta Jacek Cichura wraz z Zarządem Powiatu jednogłośnie mówią, że chcą poczekać na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie anulowania obowiązującej uchwały (gdzie radni głosując nie pozwolili na zwolnienie Muchy z Uzdrowiska), a to może potrwać jeszcze nawet kilka miesięcy. 
 
Pytamy wprost „czy Arkadiusz Mucha jest w jakiś sposób chroniony przez koalicję rządzącą, by nie został zwolniony z Uzdrowiska, mimo, że na L4 przebywa 3 lata?
 
- Oburza mnie fakt, że próbuje się tutaj wytworzyć atmosferę jakoby radni zrobili jakąś klikę i bronią pana Muchy. Przypomnę, że pan Mucha nie wchodzi w skład koalicji rządzącej i nigdy nie wchodził. Jak był wybierany ten zarząd to pan Mucha był razem z panami Orplem, Walczakiem, i resztą na spotkaniu w Platformie Obywatelskiej, więc kto tutaj kłamie? - pyta wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski. 

- Nikt Pana Arkadiusza Muchy nie chroni. Każdy głosuje według własnego sumienia. Podkreślam, że nie można przymuszać radnych do podejmowania kolejnych czynności. Możemy się nie zgadzać, mamy dyskurs na sesji, nie zgadzamy się w wielu kwestiach ale nie przymuszajmy nikogo do określonych czynów bo na to jest kodeks karny - mówi starosta Jacek Cichura, 
 
- W tej radzie mam najwięcej na ten temat do powiedzenia bo dotknęła mnie taka sama sytuacja. W latach 90-tych na początku funkcjonowania rady powiatu również zostałem zwolniony z pracy będąc radnym. 8 lat pracowałem z burmistrzem Skrętkowiczem. Po zmianie władzy byłem politycznie niewygodny i zostałem zwolniony. Tak samo dzieje się z Arkadiuszem Muchą. Jestem przeciwny jego zwolnieniu bo uważam, że powodem nie jest wyłącznie jego absencja w pracy - mówi członek zarządu Mirosław Potapowicz.
 
Na jakiej podstawie Potapowicz ocenia, ze 3 letnia absencja w pracy nie jest dostatecznym powodem do zwolnienia tylko doszukuje się wątków politycznych – nie wiadomo. 

- Dlaczego głosuję aby nie rozwiązywać stosunku pracy z panem Muchą? Bo ze wszystkich dokumentów, jakie przedstawia pan Mucha wynika, że jest osobą chorą. Dyskryminacja kogoś, dlatego że jest osobą chorą nie mieści się w mojej kulturze. Słabszych powinniśmy bronić a potrzebującym pomagać - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.
 
Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 października tego roku wskazuje w uzasadnieniu jeszcze jedną możliwość zakończenia tej sprawy:
 
"(...) nic nie stoi na przeszkodzie aby strona skarżąca wystąpiła do Rady Powiatu z nowym wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem-radnym. Brak będzie wówczas przeszkód formalnych do funkcjonowania w obrocie prawnych dwóch uchwał, ponieważ będą one wydane w rozpoznaniu odrębnych wniosków."
 
A Mucha?  Pozostaje nietykalny i nadal przebywa na L4. 
 
pos / red
foto:  walbrzych24.com/monter


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 
 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno