Mniej łóżek na oddziale pediatrycznym

Mniej łóżek na oddziale pediatrycznym w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego – ich liczbę zmniejszono z 48 do 35. Z czego wynikają zmiany? 

 
Dyrektor placówki tłumaczy, że w pierwszym półroczu ubiegłego roku obłożenie łóżek na oddziale pediatrycznym wynosiło 49%.  Z tego powodu liczbę łóżek zmniejszono z 48 do 35. Był to proces stopniowy – przeprowadzono go w minione wakacje, od czerwca do sierpnia.
 
- Wynika to z potrzeby dostosowania liczby łóżek do faktycznych potrzeb. W zeszłym roku gdy łóżek na oddziale pediatrycznym było 48, wskaźnik ich wykorzystania w pierwszym półroczu wynosił 49%, co oznacza, że połowa łóżek stała jedynie w gotowości. Nie zmniejszyliśmy liczby łóżek drastycznie, o połowę, tak jak można by wnioskować z danych statystycznych, tylko zmniejszyliśmy ich liczbę o 13 sztuk i obecnie łóżek jest 35 - mówi dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego Mariola Dudziak.
 
Jak wygląda sytuacja w tym roku, już po zmniejszeniu liczby łóżek?
 
- W październiku, czyli miesiącu infekcyjnym, gdy obłożenie łóżek jest zwykle największe, przy 35 łóżkach obłożenie wynosi 54%, czyli są jeszcze łóżka przygotowane na zwiększoną liczbę pacjentów. Nie zdarzyła się u nas sytuacja, żebyśmy nie przyjęli pacjenta, bo brakuje miejsc - tłumaczy dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego.
 
Mniejsza liczba łóżek to mniejsze koszty dla szpitala – oddział pediatryczny jest teraz zlokalizowany tylko na jednym piętrze, potrzeba więc mniej personelu medycznego.
 
- Puste łóżka nie generują kosztów, ale przy 48 łóżkach nie było możliwości umieszczenia ich na jednym poziomie, potrzebne były dwa piętra, a to generuje koszty, bo potrzebna jest podwójna obsada pielęgniarska, a wiadomo, że personelu medycznego brakuje i to bardzo odczuwalnie - tłumaczy dyrektor placówki.
 
W tej chwili łóżek jest 35 i jak deklaruje dyrekcja szpitala nadal nie są one wykorzystywane w pełni, młodzi pacjenci mogą więc czuć się bezpiecznie. 
 
W.Blicharz
foto:ilustracyjne
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno