Zobacz odnowione Mauzoleum Hochbergów
Dobra wiadomość dla turystów,  do końca roku Mauzoleum Hochbergów nieopodal Zamku Ksiaż można oglądać za darmo.
 
Mauzoleum Rodziny Hochbergów, (które znajduje się w parku ok. 700 m od Zamku Książ), do końca roku można oglądać za darmo.   W ostatnich latach były tam przeprowadzane prace renowacyjne - dziś w mauzoleum można podziwiać odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ po rozbudowie barokowej (z 4 stron świata), a także podziemnej kryptę, która robi niesamowite wrażenie.
 
- akcja trwa od 17 do 31 grudnia 2017 r.,
- zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w języku polskim  i trwa ok. 20 minut,
- wejścia grup są co pół godziny: w weekendy od godz. 11:00 do godz.16:30 (ostatnie wejście z przewodnikiem), w dni robocze: od 11:00 do 15:30 (ostatnie wejście z przewodnikiem), 
                                               
za wyjątkiem:
17 grudnia - wejścia co 30 minut od 11:00 do 17:30 (ostatnie wejście)
24 grudnia - wejścia co 30 minut od 11:00 do 13:30 (ostatnie wejście)
31 grudnia - wejścia co 30 minut od 11:00 do 13:30 (ostatnie wejście)

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta – 74 66 43 834 lub zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
 
Historia Mauzoleum Hochbergów
 
Umiejscowione na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce, przy południowej bramie parku (niedaleko Parkingu Górnego) dzisiejsze mauzoleum wybudowane zostało w roku 1734. Pierwotnie nazywane było Pawilonem Letnim i pełniło funkcję tzw. belwederu - miejsca widokowego o bogatym wystroju wnętrza. Do dzisiaj zdobią je stiukowa dekoracja ścienna oraz malowidła sklepienne przedstawiające Zamek Książ z czterech stron świata.
 
W 1883 r. pawilon został przekształcony w grobową kaplicę Hochbergów, a w skale, na której stoi, wykuto obszerną kryptę.
 
Jako pierwsza w Mauzoleum spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Następnie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tutaj Jan Henryk XI, jego dwie żony: Maria von Kleist oraz Matylda, a w końcu sama Daisy von Pless. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona, służący Hochbergów w obawie przed zbezczeszczeniem wynieśli z mauzoleum Księżną oraz pozostałych członków rodu. Dokąd? Nie wiadomo. Wg jednej z hipotez na nieistniejący już dzisiaj cmentarz ewangelicki, gdzie ukryte zostały w grobowcu pewnego kupca.
 
Obecnie w Mauzoleum znajdują się 4 puste sarkofagi – 3 duże, połączone ze sobą (w których leżał Jan Henryk XI, a po dwóch stronach jego żony) oraz jeden malutki, należący do córeczki Daisy.

opr. adm
foto: użyczone


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno