Tajemnica Riese - nowe dokumenty
Zagadka Riese – największego podziemnego kompleksu Trzeciej Rzeszy coraz bliżej rozwiązania? Odkryto dokumenty, które mogą rzucić nowe światło na przeznaczenie tego obiektu. 
 
 
Dokumenty, które dotyczą Riese znaleziono w Pradze. 
 
- Niemożliwe, żeby nie zostało nic z Riese. Zarówno w archiwach niemieckich, jak i oczywiście w tych czeskich. Dlaczego w czeskich? Dlatego, że okazało się, że budowy Dolnego Śląska podlegały centrali w Pradze. Przypuszczam, że Rosjanie wyczyścili to co było przydatne, a to co stwierdzili, że nie jest przydatne zostawili. - mówi badacz historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 

 
Dokumenty będą poddane szczegółowej analizie .Wynika z nich, że duża część sprzętu, maszyn i materiałów budowlanych została przez Niemców wywieziona na potrzeby innych projektów. Wśród znalezionych dokumentów odkryto m.in. mapę z zaznaczonymi budowami na terenie Dolnego Śląska. Dokumenty mówią też  m.in. o budowie lotnisk i umocnień na froncie.
 
- Riese pada ofiarą bardzo tajnego programu Silberbau Programm. Są dokumenty, które mówią: W Riese w lutym 1945 mamy trzysta wagonów materiałów na potrzeby budowy. Na potrzeby budowy trzeba te materiały ściągać i dawać tam, gdzie ten program jest wdrażany. Przeczesać wszystkie rzeczy związane z naszym regionem, to jest ogromna praca. - mówi badacz historii i odkrywca, Łukasz Kazek.
 
Obecnie trwa tłumaczenie niektórych dokumentów. Jak informuje odkrywca Łukasz Kazek – informacje będą udostępniane stopniowo. pm
foto: uzyczone (Łukasz Kazek)


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno