Słowa zamienione w zdjęcia

Spotkanie z Olgą Tokarczuk oraz wystawa zdjęć inspirowanych jej literaturą to jedno z wydarzeń w ramach II Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii.

Weekend Fotografii to cykl wydarzeń organizowanych przez Wałbrzyski Klub Fotograficzny, podczas którego prezentowane są prace członków klubu a także zapraszani są goście specjalni. W minioną sobotę dzieła fotografów prezentowane były w Starej Kopalni i w Art Cafe Pod Pretekstem. W niedzielę natomiast impreza przeniosła się do Zamku Książ.
 
- Chodzi nam o to, aby móc zaprezentować w Wałbrzychu gwiazdy fotografii, takich autorów, którzych wystawy mogliśmy oglądać w największych miastach w Polsce a także na świecie. Mamy tu takie powierzchnie wystawiennicze, których nie można się powstydzić i są to miejsca, do których ci ludzie chętnie przyjeżdżają i przywożą swoje wystawy - mówi przewodniczący Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego Jarosław Michalak.
 
 
Ciekawym pomysłem na jedną z wystaw w ramach Weekendu Fotografii jest wzięcie na warsztat literatury pisarzy związanych z Wałbrzychem i próba uchwycenia na zdjęciu motywów z ich dzieł. W ubiegłym roku była to Joanna Bator, tym razem fotografowie mierzyli się z twórczością Olgi Tokarczuk. Pisarka miała okazję po raz pierwszy przespacerować się między zdjęciami, które są niejako obrazami jej myśli.
 
- To jednak jest zupełnie inna sztuka ale ciekawe jest zetknięcie bo to są całkiem inne kosmosy. Oni pracują obrazami i nie mają nic wspólnego z konkretnością języka a ja odwrotnie, siedzę w zdaniach i języku. To bardzo ciekawy pomysł i byłam nim zaskoczona. Fotografia jest niezwykle suwerenną sztuką z całą swoją głębią i całym kosmosem sensów. Czuję się zaszczycona, że moje teksty zostały wybrane i podsunięte tym artystom do przemyślenia i insporacji - mówi pisarka Olga Tokarczuk.
 
 
Jarosław Michalak z Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego zapowiada, że wydarzenie już na stałe ma szansę wpisać się w kalendarz wałbrzyskich imprez kulturalnych. Są już plany na następny rok ale kto będzie inspiracją do kolejnej wystawy na razie jest tajemnicą. Na tegorocznej wystawie możemy podziwiać fotografie: Teresy Anniuk-Gulak, Marka Arcimowicza, Marty Beresztan, Joanny Chmielewskiej, Gwidona Hefid, Joanny Kostrzewskiej, Jarosława Michalaka, Przemysława Misiaka, Artura Raka, Tadeusza Rupocińskiego, Brygidy Strzępek, Jordana Szablińskiego, Jacka Ślazińskiego, Tomasza Wasilewicza i Mariusza Woźniaka.
 
 
plr
foto: P. Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno