Pożar Uzdrowiska - komentarze

Uzdrowisko będzie nadal funkcjonować - deklarują jednogłośnie prezes przedsiębiorstwa i marszałek województwa. Odbudowa spalonych obiektów może kosztować nawet 30 milionów złotych.

Wyświetl galerię 1/8
Zgłoszenie dotyczące pożaru wałbrzyska straż pożarna otrzymała o godzinie 1:21. Pierwsi strażacy pojawili się na miejscu już 6 minut później. Jak stwierdzono, wówczas ogień objął już 70% powierzchni dachu.
 
- Rozmiar tego pożaru wynika głównie z powierzchni obiektu. Jest to kompleks budynków a ogień przenosił się z jednego dachu na drugi. Do tego silny wiatr sprawił, że pożar był bardzo intensywny - mówi Tomasz Kwiatkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
 
 
Przyczyny pożaru nie są na razie znane. Powołany zostanie specjalny zespół biegłych, który będzie ustalał przebieg zdarzeń. Zabezpieczono także nagrania z miejskiego monitoringu. Jak się okazuje w budynkach Zakładu Przyrodoleczniczego nie było instalacji alarmowej, która wcześniej wykryłaby zagrożenie.
 
- Ten obiekt nie był objęty monitoringiem pożarowym - potwierdza Tomasz Kwiatkowski
 
- Budynek spełniał wszystkie wymogi, które wynikają z przepisów. Nie był to obiekt zamieszkały więc był zabezpieczony czujkami raczej antywłamaniowymi. Miał pełne wyposażenie gaśnicze ale w sensie bieżącego działania. Pożar pojawił się w momencie, kiedy obiekt był zamknięty i nikt tam nie przebywał. Musiało zdarzyć się coś nadzwyczajnego, co spowodowało ten pożar - mówi Paweł Skrzywanek, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.
 
 
Teraz najważniejszym zadaniem zarówno prezesa Uzdrowiska Szczawno-Jedlina jak i właściciela czyli samorząd województwa dolnośląskiego jest zapewnienie ciągłości usług rehabilitacyjnych i utrzymanie miejsc pracy. Przerwanie działalności mogłoby oznaczać utratę kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
 
- Zabiegi zostaną przeniesione do dwóch obiektów, w których świadczymy usługi rehabilitacyjne, czyli Dom Zdrojowy i Młynarz. Będziemy pracować na dwie zmiany. Jest też deklaracja zaprzyjaźnionego sanatorium Azalia, że w razie czego część usług będzie tam przeniesiona - zapewnia Paweł Skrzywanek.
 
Marszałek województwa Cezary Przybylski twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie by dokładnie oszacować straty ale mogą być to kwoty sięgające nawet 30 milionów złotych - to więcej niż planowane dochody całej gminy Szczawno-Zdrój na ten rok. Częściowo koszty te prawdopodobnie uda się pokryć z ubezpieczenia ale niewykluczone, że do odbudowy będzie musiał dołożyć się samorząd województwa.
 
- Lecznictwo uzdrowiskowe jest dla nas priorytetem. Na pewno ta tragedia spowoduje, że będziemy musieli znaleźć te środki. Trudno powiedzieć jaki jest teraz stan obiektu. Na pewno w części spalonych obiektów pozostaną tylko mury. Nie wiemy czy ich stan pozwoli na odbudowę w obrysie i w bryle, czy trzeba będzie postawić nowy obiekt - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
 
 
W ogromnym szoku są zarówno kuracjusze jak i mieszkańcy Szczawna. Tak dużego pożaru nie widzieli od roku 1992, kiedy spłonęła pijalnia wód mineralnych.
 
- Wielka szkoda bo tyle lat tu mieszkamy i długo się tu leczyliśmy - mówi Adela, mieszkanka Szczawna-Zdroju.
 
- Widziałem wszystko od godziny 1:00. Mieszkaliśmy naprzeciwko tego palącego się budynku. Brakowało organizacji podczas gaszenia. Nie mogli podjechać, lali najpierw z jednej, potem z drugiej strony - mówi kuracjusz.
 
- Płakaliśmy w nocy bo to straszny żal. Dopiero się spaliła pijalnia, którą odbudowaliśmy własnymi rękoma a tu znowu - dodaje mieszkanka Szczawna-Zdroju.
 
Zniszczenie obiektu to nie tylko cios dla Uzdrowiska ale też dla całej gminy, dla której kuracjusze to największa i najważniejsza grupa przyjezdnych.
 
- Przychody gminy to rząd 30 milionów złotych, podobnie Uzdrowiska. Straty to około 25-30 milionów, więc trudno, żebyśmy przekazali jakieś ogromne sumy na odbudowę. Podjęliśmy już działania, odwiedzili nas marszałek województwa i wojewoda. Otrzymałem też telefoniczną informację od posłów, że udzielą wszelkiej możliwej pomocy. Wierzę, że uda się ten obiekt odbudować - mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.
 
Do tematu będziemy wracać jak tylko pojawią się pierwsze ustalenia co do przyczyn katastrofy.
 
plr
foto: P. Szuman
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno