Powraca sprawa kamieniołomu w Rybnicy

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił  decyzję burmistrza Mieroszowa Marcina Raczyńskiego w sprawie wydania koncesji dla Spółki KSS Bartnica. Czy proces rozpocznie się od nowa? 

Burmistrz Gminy Mieroszów, Marcin Raczyński, po wygranych wyborach na burmistrza  w 2014 roku, wydał zgodę na dalsze wydobycie melafiru w Rybnicy Leśnej na okres 30 lat. Wydał on również pozytywną ocenę środowiskową dla prowadzonej inwestycji przez Spółkę KSS Bartnica.
 
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego,  od decyzji odwołali się: mieszkańcy Rybnicy Leśnej, mieszkańcy Wałbrzycha, oraz kilka stowarzyszeń. Odwołanie zostało uchylone ponieważ decyzja została wydana popranie, jednak mieszkańcy i stowarzyszenia odwołały się do wyższej instancji - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który uchylił decyzję Marcina Raczyńskiego, podając uzasadnienie:
 
Dostarczona przez inwestora w sprawie wydania decyzji środowiskowej oddziaływania kopalni na środowisko nie została w dokładny sposób przeanalizowana ani zweryfikowana  przez Urząd Gminy Mieroszów.  Przy wydaniu decyzji nie został uwzględniony koreferat, czyli obligatoryjny dokumentu, który w tym przypadku ocenił decyzje środowiskową jako złą. Kwestia wywozu urobku z kopalni nadal pozostaje nieuwzględniona, czyli uciążliwy dla mieszkańców transport nadal odbywa się tą sama drogą jak dotychczas. 

W dokumentach zabrakło precyzyjnego planu rekultywacji terenów objętych wydobyciem kruszcu. Nie postawiono obiecanych ekranów akustycznych, do jakich zobowiązał się inwestor.  Projekt inwestycji KSS Bartnica wykracza poza obszar wcześniej ustanowionego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 
 
Wyrok ten nie jest prawomocny, co oznacza, że istnieje możliwość odwołania się  do Naczelnego Sądu Administracyjnego.  Jeżeli decyzja jednak zostanie podtrzymana, oznacza to, że cała procedura przyznania koncesji, rozpocznie się na nowo. 
 

Oświadczenie Zarządu Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy Spółka z o.o.

Wyrok nie jest prawomocny i może podlegać dalszej kontroli. Nie znamy szczegółowego uzasadnienia wyroku, dlatego dopiero po zapoznaniu się z jego pisemnym uzasadnieniem poddamy sprawę stosownej analizie prawnej i jak sądzimy, wówczas będzie można zaprezentować opinię lub stanowisko co do dalszych działań. 
 
Pragniemy podkreślić, że wszelkie działania Spółki są podejmowane zgodnie 
z prawem, co jest dla nas absolutnym priorytetem -  uzasadnia Zarząd Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy Spółka z o.o.
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno