Uzdrowisko wraca do życia - przyjechali kuracjusze

Ogień ugaszony, mury stygną a pracownicy i kuracjusze wracają do codziennych zajęć. Wpradzie wszyscy muszą znieść nieco trudniejsze warunki ale jak deklaruje prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina będzie to stan chwilowy, ponieważ wszystkim mocno zależy na szybkiej odbudowie Zakładu Przyrodoleczniczego.

Uzdrowisko funkcjonuje i nadal obsługuje kuracjuszy - to najważniejsza informacja, jaką przekazał nam prezes Paweł Skrzywanek. Biura i gabinety zabiegowe zostały szybko zorganizowane w pozostałych budynkach Uzdrowiska. Pracownikom udało się zdażyć z reorganizacją w samą porę by przyjąć zaplanowany na wczoraj turnus.
 
- Wczoraj przyjechał pierwszy turnus do "uzdrowiska - pogorzelca". Dzięki zaangażowaniu pracowników w ciągu kilku godzin odtworzyliśmy coś, co można nazwać "uzdrowisko - bis". Dzisiaj była komisja z Narodowego Funduszu Zdrowia, która musiała dokonać wizji i rekomendacja do mojej jutrzejszej rozmowy z dyrekcją NFZ jest pozytywna. Jutro w godzinach porannych spotykam się z przedstawicielami Funduszy by oficjalnie odebrać informację o możliwości dalszej pracy Uzdrowiska - zapewnia prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek.
 
 
Zniszczeniu uległy głównie wyższe piętra budynku, całkowicie spłonął dach. Nie udało się również uratować znacznej cześci wyposażenia choć pewne elementy pozostały sprawne i wróciły do pracy.
 
- Jeśli chodzi o sieć komputerową i serwery to uległo całkowitej zagładzie. Udało nam się jednak odzyskać trochę sprzętu rehabilitacyjnego, który został zabezpieczony i uruchomiony w nowych miejscach. Dziękuję serwisantom firm, którzy przyjechali bo zgodnie z przepisami musieli wydać atesty  na ten sprzęt. Bezpowrotnie niestety straciliśmy coś, co było symbolem Uzdrowiska, czyli komorę pneumatyczną, która została tam postawiona w latach trzydziestych - mówi Paweł Skrzywanek
 
 
Prezes zapowiada, że Zakład Przyrodoleczniczy zostanie odbudowany. Szczęściem w nieszczęściu okazał się fakt, że poszycie dachowe było drewniane, dlatego ogień strawił głównie tę część pozostawiając wiele odcinków murów w stanie pozwalającym na ich wyremontowanie.
 
- Udało nam się zabezpieczyć część historycznego wyposażenia z detali art  deco czyli kinkiety, które w dużej części ocalały ale niektóre spłonęły lub stopiły się. Nowy obiekt, który powstanie będzie musiał spełniać dzisiejsze normy. W obiekcie uzdrowiskowym muszą być trzy funkcje - medyczna, hotelowa i gastronomiczna. Dodatkowo coś, co było naszą troską, czyli baseny rehabilitacyjne. Wszystko to chcemy zawrzeć w nowym projekcie, który już wkrótce powstanie - mówi Skrzywanek.
 
Przyczyny pożaru jeszcze nie są znane. Obiekt zbadali już policyjni biegli ale analiza danych może zająć co najmniej dwa tygodnie. Więcej o powrocie Uzdrowiska do życia usłyszycie w programie Gość Dnia.
 
plr
foto: P. Szuman / użyczone - Uzdrowisko Szczawno-Jedlina
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno