80% dzieci ma wady kręgosłupa

Już po raz 6. Szkoła Podstawowa nr 37 a wcześniej Gimnazjum nr 6 wraz ze Szpitalem im. Sokołowskiego zorganizowały badania wad postawy u wałbrzyskich dzieci. Lekarze alarmują, że problem dotyka coraz więcej młodych ludzi.

"To takie proste mieć plecy proste" - takim hasłem organizatorzy akcji zachęcają rodziców by zawczasu zbadali swoje pociechy pod kątem wad postawy. Dzięki temu dzieciaki, gdy dorosną mogą uniknąć wielu nieprzyjemności.
 
- Problemy mogą nasilić się po okresie dojrzewania. Są to najczęściej bóle kręgosłupa czy ograniczenie ruchomości. Doskwiera to zwłaszcza gdy podejmują pracę fizyczną. Już w młodym wieku może pojawić się rwa kulszowa kojarzona z korzonkami -  mówi Maciej Ruszkiewicz, lekarz ze Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.
 
 
Aby temu zapobiec najważniejsze jest wykrycie problemu jak najwcześniej - nawet u kilkuletnich dzieci.
 
- Wielkim plusem tej akcji jest to, że po badaniu przez ortopedę czy specjalistów rehabilitantów, dziecko wychodzi dziś ze skierowaniem do konkretnego ogniska gimnastyki korekcyjnej na terenie Wałbrzycha. Mamy takich ognisk 7 w każdej dzielnicy miasta, po to by droga dziecka na takie zajęcia pozalekcyjne była jak najkrótsza - mówi Ewa Gratzke, wicedyrektor PSP nr 37 w Wałbrzychu.
 
 
Wady kręgosłupa zdaniem lekarzy wynikają najczęściej z braku aktywności fizycznej i spędzania większości czasu w pozycji siedzącej, do tego w sposób nieprawidłowy. Ponadto wiele schorzeń kręgosłupa ma swoje podstawy w wadach stóp. Dzięki wsparciu specjalistów z Wrocławia również te schorzenia można było wykryć podczas badań w Galerii Victoria.
 
- Podstawowym problemem jest nierówna oś stawu skokowego, tak zwana stopa płasko-koślawa. Oczywiście zwracamy też uwagę na cały organizm. Przyjechaliśmy ze specjalistami, fizjoterapeutami i technikami ortopedami, którzy holistycznie patrzą na każdą osobę - mówi Ariel Zielonka z firmy Orto-Pes z Wrocławia.
 
 
Każdego roku podczas akcji udaje się przebadać ponad 100 dzieci. Średnio u około 80% udaje się zdiagnozować problemy z postawą i zawczasu skierować je na zajęcia korekcyjne lub w poważnych przypadkach na specjalistyczne leczenie u ortopedy.
 
plr
foto: TV Wałbrzych
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno