Ambasadorzy Wałbrzycha

Aktor i piosenkarz Jacek Bończyk, dziennikarz Tomasz Kubat oraz kierowca rajdowy Jerzy Mazur dołączyli do grona Ambasadorów Wałbrzycha podczas uroczystej gali w Zamku Książ.

Wyświetl galerię 1/30

Statuetki przyznano po raz siódmy. Statuetki otrzymują  osoby które reprezentują Wałbrzych często nie mieszkając już w mieście.Tytuł do tej port otrzymali między innymi: Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Tomasz Siemoniak, Andrzej Adamek, Krzesimir Dębski, Marek Starybrat, Leszek Lichota, Jan Lityński, Urszula Włodarczyk, Krystyna Giżowska, Robert Karpowicz i Zygmunt Zdrojewicz

W trakcie gali prowadzona jest również aukcja charytatywa, podczas której licytowane są przedmioty ofiarowane przez darczyńców na rzecz potrzebujących, ciężko chorych młodych Wałbrzyszan. W tym roku zebrano ponad 56 tysięcy złotych.
 

- Los najbardziej pokrzywdzonych nie jest nam obojętny, dzięki hojności naszych gości zebraliśmy w tym roku 56,500 złotych! W sumie razem przekazaliśmy już ponad 200 tysięcy złotych na cele charytatywne. Dzięki temu wspólnie zmieniamy nie tylko Wałbrzych, ale i świat.  Dziękujemy. – mówi prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.


 
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Szczawnie-Zdroju podczas gali Ambasador Wałbrzycha wystawiona była  także skarbonka do której można było wrzucać datki na odbudowę strawionego przez  pożar zabytkowego Zakładu Przyrodo-Leczniczego. Obecnie trwa liczenie zebranych pieniędzy,  wiadomo już, że w wyniku spontanicznej licytacji przedmiotów przekazanych przez tegorocznego ambasadora Jerzego Mazura zebrano na ten cel  5100 złotych. 

AMBASADORZY 
 Jacek Bończyk urodzony w Wałbrzychu artysta o wielu twarzach i wielu talentach: nie tylko aktor teatralny i filmowy, ale także reżyser i scenarzysta spektakli muzycznych, piosenkarz, autor tekstów piosenek i librecista. Wokalista oraz gitarzysta dwóch formacji rockowych: „Bończyk/Krzywański” oraz „Nowe Sytuacje”. 

 
Od ponad 20 lat chętnie udziela głosu w dubbingu – mogliśmy go usłyszeć w takich bajkach jak między innymi Księżniczka Łabędzi, Scooby Doo, Kot Prot czy Chojrak Tchórzliwy Pies. Profesja ta wymaga naprawdę wyjątkowych umiejętności, jak sam  mówi „Aktor dubbingowy musi być zawsze gotowy i mieć w sobie permanentnie wariata (…) nas nie widać, tę energię musimy przekazać głosem” . W zeszłym roku tej energii użyczył Świecznikowi w polskiej wersji disnejowskiego filmu „Piękna i Bestia.” 
 

 
Jerzy Mazur to urodzony w Wałbrzychu kierowca rajdowy i wyścigowy.  Już na początku kariery mógł się poszczycić zwycięstwami w Wyścigowych Mistrzostwach Polski w klasie markowej Fiat 126p., w której startowało 130 zawodników z czego tylko 36 najszybszych w wyścigu finałowym

– To był mój największy sukces, wygraliśmy startując z ostatniego pola, czego nikt wcześniej nie dokonał. Do tego koślawym maluchem złożonym ze skasowanego nadwozia. Pokonałem nim najlepszych kierowców w Polsce – opowiada.  Kolejnym jego dużym osiągnięciem było zajęcie 3 miejsca w wyścigu formuły Easter na torze Hungaroring w 1986 r. 
 
Dwa lata później jako pierwszy Polak pokonał trasę najtrudniejszego wyścigu świata – X Rajdu Paryż- Dakar, legendarnej, najdłuższej edycji w historii, w której zginęło najwięcej osób. „Zgłoszono 850 pojazdów, wystartowało 603, ukończyło 151. Jechaliśmy bez wizy, z małą ilością pieniędzy, ale za to z dużą ilością części zamiennych, które ważyły 2,5 tony bo fabryki nie było stać na wysłanie serwisu. Byliśmy zdani sami na siebie” – wyznaje. Polską ciężarówką marki Star, słabszą o 1000 koni od najszybszej, uzyskał 15 miejsce w wyścigu.
Swoją pasję motoryzacyjną „ przekuł” w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, jedyne takie na Świecie, które znajduje się w Wałbrzychu, na terenie dawnego szybu „Teresa”. W Muzeum możemy obejrzeć niezwykłe eksponaty w tym Dakarowego Stara 266 Turbo, którym pokonał trasę X Rajdu Paryż – Dakar. W tym roku obchodzimy 30 Rocznicę Startu Jerzego Mazura w tym wyścigu.

 
Tomasz Kubat - wałbrzyszanin choć urodzony w piątek 13-ego, to jednak pod szczęśliwą gwiazdą. Syn górnika rud miedzi, wnuk górnika węgla kamiennego, który od zawsze marzył by zostać dziennikarzem i spełnił to marzenie tak szybko, że… sam był zaskoczony.   
 
Na początku związał się z radiem: w pierwszym roku prowadził własne audycje w Katolickim Radiu Legnica, a następne 8 lat poświęcił Radiu Zet i pracy reporterskiej. Relacje nadawał m.in. z Prisztiny podczas wojny na Bałkanach, ze strefy Gazy podczas drugiej Intifady, z Islamabadu w Pakistanie przed atakiem aliantów na Talibów oraz z Wadowic …po słynnym kazaniu o kremówkach. 
 
W następnych latach porzucił radio na rzecz telewizji – od 2002 roku reporter TVN programu UWAGA! gdzie codziennością były niebezpieczne interwencje oraz pomaganie tym, którym nikt nie chciał pomóc. 
adm /pt
foto: ps

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno