Co zachowało się z zabytku?

Zakład Przyrodoleczniczy, który spłonął w Szczawnie-Zdroju nie był jednym z wielu obiektów leczniczych. To bardzo cenny zabytek, o którego walorach opowiedziała nam kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pierwszy dynamiczny rozwój lecznictwa w Szczawnie-Zdroju przypada na początek XIX wieku. Wówczas powstała pijalnia wód mineralnych, teatr, pawilon dla orkiestry hotele i zajazdy. Zakład Przyrodoleczniczy wprawdzie jest młodszy ale również zalicza się do najważniejszych zabytków tej miejscowości.
 
- Budynek powstał na początku XX wieku, gdy w tym miejscu odkryto źródła lecznicze. Hochbergowie wykupili teren i zostały wybudowane tzw. Łazienki Luizy. Rozwój balneologii spowodował, że w końcówce lat 20-tych budynek został rozbudowany. Uzyskał taką klasycyzującą, monumentalną formę charakterystyczną dla architektury III Rzeszy - mówi Anna  Nowakowska-Ciuchera, Kierownik Delegatury WUOZ w Wałbrzychu.
 
 
Pożar wyglądał niezwykle groźnie. Również obecnie widok zniszczeń może przerażać. Jak się jednak okazuje ogień strawił głównie dach i wszystkie drewniane elementy, oszczędzając znaczną część murów. Zachowało się również wiele zabytkowych elementów ozdobnych.
 
- Wewnątrz jest nadal wiele elementów wyposażenia, dekoracji sztukatorskich, marmurowe kolumny, płyty będące reprodukcją płyt znajdujących się na Partenonie, komory pneumatyczne. W wyniku pożaru obiekt stracił dachy ale nie utracił wartości historyczno-artystycznych i naukowych, na podstawie których został wpisany do rejestru zabytków - wyjaśnia Anna Nowakowska-Ciuchera.
 
 
Zdaniem konserwator najważniejsze jest teraz zabezpieczenie ocalałych elementów przed czynnikami zewnętrznymi i usunięcie wszystkich luźnych elementów, które mogłyby spowodować dodatkowe zniszczenia. Jakie będą dalsze zalecenia konserwatora?
 
- Na pewno trzeba będzie odtworzyć dachy po formie ale co do szczegółów to będziemy je omawiać na etapie projektowym, który mam nadzieję nastąpi jak najszybciej - podsumowuje Anna Nowakowska-Ciuchera
 
 
plr
foto: użyczone/fotopolska.eu
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno