Punkt Rzecznika Praw Obywatelskich w Wałbrzychu
Od 16 marca w Wałbrzychu działać będzie Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich.  Punkt otwarty ostanie w wałbrzyskim Urzędzie Miaata. 


 
Co miesiąc, w drugi poniedziałek miesiąca, w godzinach 10.00 - 14.00 będzie możliwość spotkania się z pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik ma poza Warszawą trzy Biura Pełnomocników Terenowych (w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu), a w kolejnych miastach organizuje punkty przyjęć interesantów, w których w konkretnych umówionych dniach przyjeżdżają prawnicy Biura RPO, by przyjmować skargi i udzielać informacji. RPO Adam Bodnar rozbudowuje tę sieć punktów przyjęć i obecnie działają one: w Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Słupsku, Szczecinie i Poznaniu.
 
Punkt  RPO będzie mieścił się  w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu  przy Placu Magistrackim 1 (II piętro, sala nr 25). Interesanci przyjmowani będą  co miesiąc, w drugi poniedziałek miesiąca w godzinach 10.00 - 14.00
 
Dni przyjęć w 2018 r.:
16 marca (otwarcie),  9 kwietnia,  14 maja, 11 czerwca, 9 lipca, 13 sierpnia, 10 września, 8 października, 12 listopada, 10 grudnia.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy, kto uważa, że:
- państwo naruszyło jego prawa,
- jest nierówno traktowany przez innych,  np. z powodu wieku albo płci.
- może się też zgłosić osoba pozbawiona wolności, żeby poskarżyć się na poniżające traktowanie, na przykład w domu pomocy społecznej albo szpitalu psychiatrycznym.
 
Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny.
 
INFOLINIA OBYWATELSKA 800 676 676
Pracuje:  w poniedziałek w godz. 10.00 - 18.00, •od wtorku do piątku w godz. 8.00 - 16.00
Połączenie jest bezpłatne z telefonów stacjonarnych oraz telefonów komórkowych.
 
BIURO PEŁNOMOCNIKA TERENOWEGO RPO WE WROCŁAWIU
ul. Wierzbowa 5, 50 - 056 Wrocław
tel. (+48) 71 34 69 100 (przyjęcia interesantów)
 
Jakimi sprawami zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich? Jak może pomóc ?
Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest nierówno traktowany przez innych, np. z powodu wieku albo płci. Może się zgłosić osoba pozbawiona wolności, żeby poskarżyć się na poniżające traktowanie, na przykład w domu pomocy społecznej albo szpitalu psychiatrycznym. W takich i podobnych sytuacjach wystarczy napisać albo zadzwonić na bezpłatną infolinię do RPO. Wniosek jest prosty, a w razie potrzeby pracownicy Biura Rzecznika pomogą w jego napisaniu. Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny UWAGA! Rzecznik nie zastępuje sądu. Nie jest adwokatem czy radcą prawnym, który napisze pismo w sprawie.
 
Co się dzieje po złożeniu wniosku?
1. Sprawa jest rejestrowana. Do Biura RPO przychodzi rocznie ok. 60 tys. pism.
2. Sprawa jest badana przez  ekspertów, którzy sprawdzają, czy Rzecznik może pomóc. W Biurze RPO pracuje tylko 300 osób. Załatwianie sprawy trwa często bardzo długo, zwłaszcza w przypadku wniosków o kasację.
3. Zapada decyzja, czy da się coś zrobić.
 
Są trzy możliwości:
- Sprawa jest dla Rzecznika. Trafi zatem do wyspecjalizowanego zespołu prawników.
- Potrzebne są dodatkowe dokumenty, żeby zdecydować. Dostanie więc Pan/ Pani list z prośbą o te dokumenty.
- Sprawa nie jest dla Rzecznika.
 
Taką odpowiedź dostaną zaiteresowani. Rzecznik nie może zająć się np:  
anonimem albo ogólnym komentarzem; sprawą, do której rozstrzygania powołana jest inna instytucja (np. Rzecznik Finansowy); sporami między osobami prywatnymi (czyli np. sporem z sąsiadem); sprawą, w której upłynęły już wszystkie terminy na odwołania, albo orzeczeniem, od którego nie przysługuje Rzecznikowi odwołanie (m.in. to sprawy o rozwód i alimenty); sprawą karną, w której nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok.
Ktoś mógłby pomyśleć, że Rzecznik właściwie nic nie może. Ale to pozór. Rzecznikowi zostaje bardzo dużo roboty. Choć nie wszystkim może pomóc, to pomaga naprawdę wielu.
 
W trakcie badania wniosku Rzecznik może zażądać wyjaśnień (np. od prokuratury, szkoły, szpitala, wojewody, burmistrza), dlaczego sprawa została tak, a nie inaczej załatwiona. Może wprost napisać, że załatwienie sprawy budzi jego wątpliwości i wskazać, dlaczego.
Może zareagować, jeśli dowie się, że komuś dzieje się krzywda z powodu tego, kim jest – na przykład porusza się na wózku, a sklep nie chce go obsłużyć; jest niewidomy, a restauracja nie chce go wpuścić z psem przewodnikiem (to jest dyskryminacja i RPO ma obowiązek się tym zająć). Może żądać, by właściwe urzędy zajęły się sprawą, czyli wszczęły postępowanie. A jeśli takie postępowanie toczy się przed sądem, to może wziąć w nim udział. Ale przystępuje do sprawy tylko wtedy, gdy:
- Sądzi, że doszło do rażącego naruszenia praw i wolności;
- Sprawa jest skomplikowanym zagadnieniem prawnym dotyczącym praw i wolności;
- Sprawa jest wyjątkowa, a jej rozstrzygnięcie ma znaczenie dla innych.
Może – jeśli już zapadły orzeczenia – składać odwołania (czyli stosować środki zaskarżenia) w procedurze cywilnej i administracyjnej. Może zakwestionować prawomocne postanowienia prokuratora o umorzeniu lub odmowie wszczęcia postępowania.
 
 
opr. kama
foto: walbrzych24.com


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 
 

 

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno