35 sklepów otwartych w niedzielę z zakazem handlu

Za nami pierwsza niedziela z zakazem handlu. Państwowa Inspekcja Pracy odnotowała, że było wówczas otwartych 35 sklepów na terenie Wałbrzycha i powiatów ościennych. Teraz PIP zbada, czy nie doszło do naruszenia ustawy.

 
1 marca weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Pierwsza niedziela z zakazem handlu przypadła 11 marca.
 
Jak informuje zastępca okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru w Okręgowym Inspektoracie Pracy we Wrocławiu Arkadiusz Kłos, w naszym rejonie stwierdzono 35 pracujących sklepów. Odnotowano 3 telefoniczne zgłoszenia dotyczące łamania zakazu handlu. 
 
Teraz Państwowa Inspekcja Pracy będzie badać, czy przedsiębiorcy, którzy otworzyli sklepy, mieli do tego prawo. Do złamania przepisów nie doszło jeśli np. za ladą stanął sam właściciel sklepu. Takich deklarowanych przypadków było najwięcej. 
 
Co w sytuacji gdy doszło do nadużycia? Państwowa Inspekcja Pracy może wszcząć postępowanie wobec osoby, który handlowała w niedzielę objętą zakazem. Następnie, w zależności od postawy przedsiębiorcy, może zostać on ukarany mandatem, a jeśli nie chce go przyjąć – sprawa zostanie skierowana do sądu.
 
W Wałbrzychu do spektakularnych sytuacji nie doszło i nie było przypadków, w których konieczne byłoby wezwanie policji. 
 
Do końca roku handel będzie dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkiem jest kwiecień, kiedy w pierwszą niedzielę miesiąca przypada Wielkanoc, dlatego zakupy w kwietniowe niedziele, zrobimy tylko w tę ostatnią. 
 
W.Blicharz
foto:pixabay.com
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno