Poznaliśmy nowych Ambasadorów Wałbrzycha

Krystyna Giżowska, Robert Karpowicz i Zygmunt Zdrojewicz  to trzej nowi Ambasadorzy Wałbrzycha. Wyróżnieni odebrali statuetki podczas VI Gali Ambasadorów Wałbrzycha. W trakcie aukcji charytatywnej podczas gali w Zamku Książ zebrano 34 200 zł. Najdroższym przedmiotem był naszyjnik Gloria wylicytowany za 5000 zł.

Statuetki przyznano już po raz szósty. Dotychczas zaszczytny tytuł otrzymali między innymi: Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Tomasz Siemoniak, Andrzej Adamek, Krzesimir Dębski, Marek Starybrat, Leszek Lichota, Jan Lityński, czy Urszula Włodarczyk. Statuetki otrzymuje nie byle kto, są to osoby które reprezentują Wałbrzych często nie mieszkając już na terenie miasta.
 
- Gala to nie tylko okazja do uhonorowania osób, które dobrze mówią o naszym mieście, ale to także licytacja na cele charytatywne dla Fundacji Salwator i wałbrzyskiego hospicjum - mówi prezes Zamku Książ, Rafał Wiernicki.
 
W tym roku zasady były nieco inne i wyboru ambasadorów nie dokonała specjalnie powołana kapituła.
 
- To było troszeczkę życzenie losowe, stwierdziliśmy że mamy swoich kandydatów, oni chętnie potwierdzili obecność, a ławkę mamy zapełnioną jeszcze na kilka lat do przodu. Kryteria nie są aż tak istotne, osoby zasłużone dla naszego miasta robią różne rzeczy w życiu - mówi prezes Zamku Książ
 
Pierwszą z wyróżnionych w tym roku jest Krystyna Giżowska. Polska piosenkarka, która już w wieku 14 lat została finalistką ogólnopolskiego konkursu Giełda Piosenki, a rok póżniej zdobyła nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
 
Jak przyznała, mieszkała na wałbrzyskim Sobięcinie, ale wyjechałą stąd jako dziecko. Jej tata był górnikiem, pewnego dnia zamienił się z kolegą na szychty, jego kolega zginął, a ojciec Giżowskiej postanowił zabrać całą rodzinę i wyjechać na Pomorze. Piosenka przyznała też, że nie miała okazji koncertować w Wałbrzychu.
 
- Jestem troszeczkę stremowana to zupełnie inna rola, niż występowanie na scenie. Takie wyróżnienie to dla każdego ogromnie miła sprawa. Z tymi ziemiami jestem troszeczkę związana, ponieważ wiele lat temu tutaj się urodziła, a nie miałam okazji nigdy tutaj gościć. Bywałam w okolicy, ale nigdy w samym Wałbrzychu. Cieszę się, że tu jestem i mam nadzieję, ze kiedyś przyjadę tu ze swoimi piosenkami - mówi Krystyna Giżowska.
 
 
Drugim wyróżnionym jest Robert Karpowicz. Urodzony w Wałbrzychu prezenter radiowy. Pierwsze kroki w mediach stawiał w radiu BRW w Wałbrzychu, po trzech latach przeniósł się do Zielonej Góry. W 2005 roku budował wieczorne pasmo w RMF MAXXX.
 
- Bywam w Wałbrzychu, mam tutaj rodziców, moja żona również. Wracamy tutaj z sentymentem, ale staramy się też na nowo odkrywać Wałbrzych, bo on bardzo się zmienia i to jest piękne. Pewnie gdyby nie ta mała lokalna stacja radiowa w Wałbrzychu, w której zaczynałem nie miałbym teraz przyjemności mówienia do kilku milionów ludzi - mówi Robert Karpowicz.
 
 
Zaszczytny tytuł Ambasadora Wałbrzycha otrzymał także Zygmunt Zdrojewicz, profesor nauk medycznych, absolwent II LO w Wałbrzychu. Obecnie piastuje stanowisko profesora zwyczajnego w Klinice Endokrynologii, Dibatelogii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
 
- W Zamku Książ pierwszy raz byłem gdy miałem 8 lat. Czuję się tu świetnie. W okolicy bywam bardzo często, przyjeźdżam do Szczawna-Zdroju jako konsultant uzdrowiska, gdzie co miesiąc mam wykłady dla kuracjuszy pod tytułem "Seks bez tajemnic". W Wałbrzychu bywam też na różnych uroczystościach, wigiliach i spotkaniach - mówi Zygmunt Zdrojewicz
 
 
Ważnym wydarzeniem podczas każdej gali jest aukcja charytatywna, podczas której licytowane są przedmioty ofiarowane przez darczyńców - także wcześniejszych i obecnych Ambasadorów Wałbrzycha. W tym roku licytowano m.in ręcznie wykonaną lalkę z Teatru Lalki i Aktora, lot szybowcem nad Zamkiem Książ, naszyjnik Gloria z perłami i topazem czy koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego.  W sumie zebrano 34 200 zł, środki zostaną preznaczone na cele charytatywne. Najdroższym przedmiotem był naszyjnik Gloria wylicytowany za 5000 zł.
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
wb
foto: K. Żarkowski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno