Coraz mniej ludzi w Wałbrzychu

O 5 tys w przeciągu 7 lat zmniejszyła się liczba mieszkańców Wałbrzycha. Jak wygląda struktura demograficzna miasta i co zrobić, by przyciągnąć nowych mieszkańców?

- Niestety potwierdzają się wszystkie dane i prognozy, które tyczą się takich miast jak Wałbrzych, miasto ulega depopulacji. Nie dzieje się to w bardzo znaczącym zakresie, ale jako przykład podam dane z roku 2011, gdzie mieszkańców zameldowanych było niemal 117 000. W tej chwili liczba spadła do prawie 112 000. - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha, Arkadiusz Grudzień. 
 
Władze Wałbrzycha od kilku lat starają się zapewnić młodym ludziom warunki do życia. Ma to sprawić, że niekorzystny trend wyjeżdżania z miasta zmieni się. Częścią tego jest m.in. budowa nowych mieszkań. Jest zauważalna (w stosunku do poprzedniego roku) zwiększona liczba urodzeń. 
 
- Spada liczba dzieci, które uczą się w wałbrzyskich szkołach i które są w wałbrzyskich przedszkolach. Ten spadek, to jest około 3000 dzieci. To też jednoznacznie potwierdza, że ta decyzja o zamknięciu kilku szkół (która została podjęta w 2011 roku) była decyzją słuszną. W tej chwili na szczęście obserwujemy, że Wałbrzych zaczyna mieć dodatni przyrost naturalny. - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha, Arkadiusz Grudzień. 
 
Nowi mieszkańcy Wałbrzycha to w dużej mierze imigranci zarobkowi. Spory ich odsetek stanowią obywatele Ukrainy. 
 
- Szacujemy, że w chwili obecnej jest w Wałbrzychu co najmniej kilkaset osób z Ukrainy. Są to ludzie, którzy też korzystają z infrastruktury miejskiej, którzy również tutaj żyją i mamy nadzieję, że również w tym zakresie będziemy mogli zaobserwować zmianę demograficzną. - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha, Arkadiusz Grudzień. 
 
W mieście dominują starsi ludzie. Ponad 54% to kobiety, a 46% to mężczyźni. 
 
pm
foto: archiwum
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno