Walim
Wójt Gminy: Adam Ludwik Hausman 
 
Urząd Gminy Walim
 
Adres: Boczna 9, 58-320 Walim
Telefon: 74 849 43 40
 

Gmina Walim - Kraina sowiogórskich tajemnic

 
Góry Sowie, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, Sztolnie Walimskie, Jezioro Bystrzyckie wraz z zaporą, pomniki przyrody, urokliwe kościoły, jak ten z podziemną kryptą w Walimiu, stare cmentarze, liczne szlaki piesze i trasy rowerowe, wyciągi narciarskie oraz miejsce do kąpieli - to wszystko i wiele więcej oferuje mieszkańcom i turystom Gmina Walim.

W Krainie sowiogórskich tajemnic żyje też wielu twórców-wytwórców, rzemieślników zajmujących się  działalnością artystyczną oraz użytkową, a ich prace można oglądać, kupować i ...smakować. ...Zresztą słyniemy z Wielkanocnych Tradycji Kulinarnych,  Festiwalu Gulaszu, czy Festiwalu Sera przypadającego zawsze 15 sierpnia.
Jest tu wszystko, czego potrzebujesz...

Zapraszamy do odkrywania Gminy Walim!
www.walim.pl

Atrakcje:

1. Zamek Grodno
2. Sztolnie Walimskie
3. Jezioro Bystrzyckie ( w okresie letnim z miejscami do kąpileli)
4. Rezerwat przyrody Góry Chiona
5. Wyciągi narciarskie w Rzeczce
6. Zabytki sakralne
 

Historia:


Wieś założona na początku XIV wieku. W XVII i XVIII wieku wieś stała się ośrodkiem produkcji i handlu płótnem. Od roku 1765, w Walimiu co tydzień organizowane były targi płótna i przędzy. Na bazie utworzonych w latach 1848 i 1864, dwóch tkalni mechanicznych, powstały tu zakłady Websky, Hartmann & Wiesen AG, po II wojnie światowej przejęte przez państwo. W czasach PRL w Zakładach Przemysłu Lniarskiego Walim rocznie wytwarzano do 12,5 mln mb tkanin (ręczniki, obrusy, tkaniny żakardowe, drukowane, powlekane, pościelowe). Do przedsiębiorstwa należał zakład terenowy w Wałbrzychu, ośrodki wczasowe w Sławie nad jeziorem i Międzyzdrojach, dom kultury, żłobek i przedszkole[5]. Zakłady upadły w 1992[6]. Ich dawne budynki są obecnie w stanie ruiny.
Walim herb gminy
Państwo: Polska
Województwo: Dolnośląskie
Powiat: wałbrzyski
Gmina: Walim
Liczba ludności: 5556
Strefa numeracyjna(+48) 74
Kod pocztowy: 58-320
Tablica rejestracyjna: DBA
Walim na starych zdjeciach
Budynek dawnej tkalni
Sztolnie Walimskie
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno