Menu

Nieletni przestępcy. Jak skutecznie walczyć z problemem?

Kiedy młody człowiek schodzi na złą drogę, ważne jest nie tylko wyciąganie konsekwencji, ale także szukanie przyczyn jego zachowania. Problem przestępczości młodzieży jest bardzo złożony, ale trzeba o tym rozmawiać, dlatego Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizowały I Konferencję Odpowiedzialności Karnej Nieletnich.

Nieletni przestępcy. Jak skutecznie walczyć z problemem?
W konferencji brali udział głównie przedstawiciele szeroko rozumianej oświaty, a prelegentami byli funkcjonariusze policji, sędziowie, kuratorzy i przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
 
- Niedawno zmieniły się przepisy i obowiązki, które ciążą na różnych instytucjach. W związku z tym chcieliśmy się spotkać, żeby tę wiedzę nadgonić. Jest bardzo interdyscyplinarne, bo jest zarówno policja, jak i sąd czy MOPS. Każdy omówi swoją "działkę", żebyśmy wszyscy byli po tej samej stronie - mówi sierż. sztab. Aleksander Karkosz z Wydziału Prewencji KMP w Wałbrzychu.
 
 
Punktem wyjścia do dyskusji jest poziom przestępczości wśród młodzieży w naszym kraju. Okazuje sie, że co najmniej co dziesiąty przestępca w Polsce ma mniej niż 18 lat, a najczęściej wśród nich dochodzi do przestępstw na tle narkotykowym.
 
- W stosunku do dorosłych to jest mniej więcej 10%-20%, w zależności od roku, na jaki patrzymy. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku było ponad 330 czynów karalnych wśród osób nieletnich w samym Wałbrzychu, z czego ponad 170 stanowiło przestępstwa narkotykowe. Jest tu duże pole do działań profilaktycznych i o tym chcemy dzisiaj mówić - twierdzi sierż. sztab. Aleksander Karkosz.
 
 
Jednym z najtrudniejszych zadań jest dotarcie do źródła problemów, ponieważ powodów może być równie wiele, co sprawców.
 
- Przychodzę dzisiaj z informacjami o grzecznych i niegrzecznych dzieciach. Mam nadzieję, że wsadzę trochę kij w mrowisko podczas dzisiejszej dyskusji, bo chciałabym pokazać, że niewłaściwe zachowania dzieci, które widzimy jako końcowe, mają gdzieś swój początek. Chciałabym pokazać słuchaczom, że tych możliwości jest wiele. To może być zdrowie, urazy, niewłaściwe wychowanie, czasami temperament i osobowość, czy jakaś konkretna choroba. Ważne jest to, żeby słuchacz po dzisiejszym spotkaniu widział problem szerzej i potrafił zobaczyć to dziecko przez pryzmat nie tylko tego, co on robi, ale tego, co doświadczył wcześniej w swoim życiu - mówi Joanna Ziejło-Augun, psycholog z Działu Profilaktyki MOPS w Wałbrzychu.
 
 
Paneliści podkreślają, że zdecydowanie najwięcej problemów rodzi się u podstaw, w rodzinie. Aby skutecznie pomagać, każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, a profilaktyka powinna zacząć się od pracy u źródeł.
 
 
- My jako policja, czy nauczyciele nie zawsze jesteśmy w stanie zbudować taki poziom zaufania z nieletnim jak rodzic. On jest kluczowym elementem tego wszystkiego i to on najwięcej musi pracować ze swoim dzieckiem. Nie powinien zrzucać tego obowiązku na policję i nauczycieli, choć jesteśmy zbiorem naczyń połączonych i wszyscy powinniśmy pracować, aby nieletni nie popełniał czynów karalnych - tłumaczy sierż. sztab. Aleksander Karkosz.
 
 
- Żeby pomóc, musimy zdiagnozować cały system rodziny. Bez rodziny i szkoły nie jesteśmy w stanie pomóc dziecku na tyle, żeby miało to sens. Karanie i konsekwencje w postaci ośrodka kuratorskiego mogą nie zadziałać, jeśli nie pokażemy temu młodemu człowiekowi, że potrzebna jest mu profesjonalna terapia albo że cała rodzina musi przejść taką terapię - dodaje Joanna Ziejło-Augun.
 
 
Zdaniem policji system kar, które są ostatecznością w walce z przestępczością wśród nieletnich, również wymaga pewnych zmian, by być skuteczniejszym. Nie oznacza to jednak, że kary powinny być surowsze.
 
- To jest system naczyń połączonych. Kara nie musi być surowsza, ale musi być pewność, że ona nastąpi i stanie się w to w miarę szybko po popełnieniu czynu zabronionego. Jeśli to ze sobą nie współgra, to nie ma działania odstraszającego - twierdzi sierż. sztab. Aleksander Karkosz.
 
 
Jak się okazuje, działania profilaktyczne w postaci pogadanek z policjantami w szkołach, nie zawsze przynoszą zamierzony skutek. Są one ważne, ale powinny stanowić jedynie pierwszy krok w pracy z młodzieżą. Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego wykładu:
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ja (24 kwietnia 2024 19:39)
Aby coś się zmieniło w życiu dzieci i młodzieży to ludzie dorośli muszą zacząć od siebie. Przykład idzie z góry, od rodziców, nauczycieli, policji, specjalistów, itd. Warto spojrzeć na siebie krytycznym okiem i zastanowić się w jaki sposób ja jako dorosły się przyczyniam się do takiego postępowania młodzieży i co mogę w sobie zmienić. Ośrodki - wszystkie bez wyjątku, zwłaszcza te zamknięte, są dla tych dzieci „przechowalnią”, która ich niszczy a nie pomaga. Nie mogą się prawidłowo rozwijać, ponieważ są w „sztucznych” warunkach. Lepszym rozwiązaniam jest rozbudzanie zainteresowań a tym samym kontakt z dzieciakami, które ciągną do góry. Do tego jak coś nawywija to niech to odpracuje: np.: w DPS niech poczyta książki starszym ludziom, pomyje podłogi, niech w szpitalu pozmienia chorym pościel, w schronisku dla zwierząt niech posprząta klatki. Niech zrobi coś konstruktywnego. Do szkół warto wprowadzić jogę od najmłodszych lat, która pomaga się wyciszyć. Ale przede wszystkim te dzieci potrzebują czuć się ważne, szanowane, czuć, że ich potrzeby się liczą, no i potrzebują szczerych, uczciwych rozmów z dorosłymi. Powiecie, że to niemożliwe, bo mamy taki system. Uważam jednak, że to jest możliwe, bo za systemem stoją ludzie. Co do tego co ktoś napisał przede mną: PRZEMOC nie jest rozwiązaniem. Co do szacunku do nauczycieli, policji, itd. To go nie będzie, dopóki ludzie nie zaczną szanować siebie samych, a tym samym innych ludzi. Ciężko to przyjąć na klatę ale warto się temu przyjrzeć dla siebie samego. Pozdrawiam
milicjant (18 kwietnia 2024 12:48)
Guma, gaz wąskie drzwi a dla wyjątkowo opornych guma, gaz i brak drzwi.
Heniek (18 kwietnia 2024 9:22)
Cytuję użytkownika: benk
To nie w tym problem tylko w rozdmuchanych "prawach człowieka", gdy lump zostanie złapany za rękę na gorącym uczynku. Wtedy najwięcej wrzeszczą bogobojne ciotki bigotki, czyli w terminologii leninowskiej "pi" , czyli pożyteczni idioci.
To jest pokłosie " robta,co chceta".Tyle w temacie.
Ewa (18 kwietnia 2024 7:55)
Ludzie nie chcą zgłaszać na Policje.Dlaczego? Dzwoniąc na Policje,czuje się jak na przesłuchaniu.Muszą podać swoje dane.Szkoda,ze jeszcze nie nr buta.
benk (17 kwietnia 2024 22:55)
To nie w tym problem tylko w rozdmuchanych "prawach człowieka", gdy lump zostanie złapany za rękę na gorącym uczynku. Wtedy najwięcej wrzeszczą bogobojne ciotki bigotki, czyli w terminologii leninowskiej "pi" , czyli pożyteczni idioci.
To nie usa (17 kwietnia 2024 22:13)
Zomo wiedziało jak sobie z nimi radzić. Milicjant bez broni wchodził do knajpy SAM i od razu cisza i spokój był. Bo wiedzieli ze w razie co suki przyjadą i wpier....ą wszystkim czy winny czy nie. Szacunek do władzy był. Dziś telefonem macha przy twarzy i się nabija. Policja boi się strzelać i bić bo papierów mnóstwo a i wiezienie grozi jakby co.szkoda gadać.

Dodaj komentarz

policja  |   mops  |   112  |   przestępczość  |   nieletni  |   młodzi przestępcy  |   profilaktyka  |   psychologia  |   trudna młodzież  |  

Nie żyje kierowca Forda. Wypadek w Ciechanowicach

Szuka ich policja, może widziałeś ich ?

Wałbrzych: oszukali 72-latkę, straciła 220 tys. zł.

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij