Świdnica wysoko w rankingu 'Wspólnoty'
Świdnica z roku na rok umacnia swoją pozycję w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów, który od kilkunastu lat publikuje portal samorządowy wspolnota.org.pl. Wśród miast powiatowych Świdnica uplasowała się na wysokim 12.miejscu odnotowując wzrost o 15 pozycji z miejsca. 27 w poprzednim zestawieniu za lata 2015 - 2017. 
Wcześniej (za okres od 2014 do 2016) było to 49. miejsce. W ciągu ostatnich 5 lat miasto odnotowało rekordowy skok o 37 pozycji. Średnie wydatki inwestycyjne w przeliczaniu na mieszkańca wyliczono na kwotę 1095,23 zł. 
 
Autorzy rankingu Paweł Swianiewicz (profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego) i Julita Łukomska (adiunktem w tej samej katedrze) wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w latach 2016–2018. W ten sposób chcą uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Metoda klasyfikacyjna jest niemal identyczna, jak w ubiegłym roku i dwa lata temu.
 
- Bardzo się cieszę, że Świdnica uplasowała się tak wysoko w rankingu wydatków inwestycyjnych. Jest to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce. Przypomnę, że w ubiegłym roku wydatki majątkowe osiągnęły rekordową kwotę ponad 85 milionów złotych. Dzięki coraz większemu budżetowi możemy realizować coraz więcej inwestycji – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal – Słaniewska.  

W 2018 roku wykonano m. in.: przebudowę ulicy Pogodnej, ulicy Kraszowickiej, budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Kliczkowskiej, remonty chodników za kwotę ponad 1,2 mln zł, program KAWKA za kwotę 13 mln zł. Ponad 3 mln zł przyznano na dotacje na remonty zabytkowych obiektów w mieście, rozbudowano Szkołę Podstawową nr 1, wykonano termomodernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 4, remont Żłobka Miejskiego nr 1, rewitalizację Parku Centralnego i Sikorskiego, budowę  mieszkań wspomaganych przy ul. 1 Maja 23, rewitalizacja fontann w rynku w ramach programu „Szlak kamienia”.
 
Wśród miast powiatowych województwa dolnośląskiego Świdnicę wyprzedziły tylko Polkowice i Środa Śląska. Pozostałe miasta powiatu świdnickiego znalazły się na następujących miejscach: Żarów na 55 (1194,52 zł), Strzegom na 77 (1090,38 zł), Jaworzyna Śląska na 85 (1072,28 zł) i Świebodzice na 447 (447,15 zł).   
 


opr. adm
foto: użyczone (UM Świdnica) 


Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno