Menu

Co z Włodarzem? Czy ucierpią turyści?

Wciąż trwa spór o obiekt Włodarz. Nadleśnictwo wypowiedziało umowę Krzysztofowi Szpakowskiemu, który zarządza kompleksem, ale jak twierdzi sam zainteresowany - dotyczy to tylko tego co jest na ziemi, a nie sztolni. 

Co z Włodarzem? Czy ucierpią turyści?
Nadleśnictwo Wałbrzych zaprezentowało pomysł na zagospodarowanie obiektu Włodarz . Projekt ma nosić nazwę „Wilcza Góra”. Nadleśnictwo deklaruje, że obiekt będzie miał parkingi, nowe trasy turystyczne, ścieżki rowerowe i będzie stworzony z myślą o historii. 
 
- W 2018 roku zostaliśmy poinformowani, że w związku z kontrolą NIKu wszystkie umowy muszą być wyprostowane prawnie (umowy najmu zamienione na umowy dzierżawy). Taką informację otrzymałem i przystąpiliśmy do rozmów. Przedstawiliśmy umowy, prawnicy wymienili się wszystkimi uwagami i nie mam pojęcia, skąd 17 stycznia  2019 roku pojawiło się wypowiedzenie. Dowiedziałem się o tym z facebooka. Dziwne zachowania, których nie potrafię wytłumaczyć. - mówi zarządca obiektu Włodarz, Krzysztof Szpakowski. 
 
Obecnie sprawą zajmuje się sąd. Czy jeśli wyrok będzie niepomyślny dla Krzysztofa Szpakowskiego, będzie się on starał o start w konkursie na nowego zarządcę?
 
- Oczywiście, że tak! Tym bardziej, że my ciągle mówimy o terenie przy obiekcie, który jest naszą własnością. Nadleśnictwo nie ma do niego tytułu prawnego. Nadleśnictwo może szukać zarządcy terenu, a nie zarządcy sztolni, bo jesteśmy nim my.  - mówi zarządca obiektu Włodarz, Krzysztof Szpakowski.
 
Jeśli nie dojdzie do porozumienia, może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której podziemiami będzie zarządzać inny podmiot niż obiektami naziemnymi. Może to spowodować utrudnienia dla turystów.
 
- Byłby to jakiś dziwny dualizm. Na dzień dzisiejszy to nam nie grozi, bo mamy postanowienie sądowe, które zabezpiecza nasze prawa, jako najemcy. Wypowiedzenie jest nieważne do czasu zakończenia się procesu i nie grozi to turystom. Później może stanowić to problem. - mówi zarządca obiektu Włodarz, Krzysztof Szpakowski.
 
 
Niektórzy zarzucają Krzysztofowi Szpakowskiemu brak szacunku dla pamięci ofiar przymusowej pracy. 
 
- Ufundowaliśmy dwie tablice pamiątkowe. Dotarliśmy do żywych świadków, którzy pracowali tam. Robimy z nimi co roku spotkania, reportaże, filmy. Od tych ludzi wiemy, jak wyglądało życie więźniów. Wiemy, jaki był zakres ich obowiązków i dlatego mówimy o rzeczach, które są prawdą. Natomiast nie są zgodne z polityką. Takim zarzutem kierowanym w naszą stronę jest to, że mówimy iż były to obozy pracy. Nazywamy to tak, jak przekazali nam to więźniowie i tak jak znamy historię. - mówi zarządca obiektu Włodarz, Krzysztof Szpakowski.
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Obserwator 1 (30 października 2019 22:31)
Dobre, tylko ciekawe jest to na jaki akt prawny powołuje się pan Szpakowski - bo z tego co można sprawdzić w Urzędzie Marszałkowskim i Powiecie pan Szpakowski też nie ma tytułu prawnego do podziemi i dlatego działa w podziemiach nielegalnie. Na prawdę łatwo to sprawdzić wystarczy zapytać odpowiednie instytucje, więc dlaczego wprowadza ludzi w błąd i kłamie.
human (5 października 2019 2:17)
Nadlesnictwo juz rozpieprzylo baze nuklearna pozostawiona po Ruskich, przerobili ja na tluczen pod drogi zamiast zrobic z tego jedna z najciekawszych atrakcji dla wielbicieli historii, niemcy po swojej stronie mieli taka o wiele mniejsza i swietnie prosperuje jako atrakcja turystyczna.
Arci (4 października 2019 13:19)
Cytuję użytkownika: Tom
PiS chce zlikwidować żeby ludzie zapomnieli o tym. Po co ludziom pokazywać i opowiadać, na forach jak PiSlamiści atakowali Włodarza ? Nie bez powodu to się dzieje, nie bez powodu PiS pokazuje się z nazistami na marszach. Edukacje też PiS celowo rozwala, to wszystko jest robione z głową, tak zmieniają ustrój.
czubek
Tom (3 października 2019 10:13)
PiS chce zlikwidować żeby ludzie zapomnieli o tym. Po co ludziom pokazywać i opowiadać, na forach jak PiSlamiści atakowali Włodarza ? Nie bez powodu to się dzieje, nie bez powodu PiS pokazuje się z nazistami na marszach. Edukacje też PiS celowo rozwala, to wszystko jest robione z głową, tak zmieniają ustrój.
obserwator (2 października 2019 13:11)
Czepiają się chłopa że miedzy innymi nie właściwie upamiętnia to miejsce . To ja się pytam tych wszystkich upamiętniaczy dlaczego nie upamiętniliście na przykład fili obozu Gross-Rosen w dzielnicy Piaskowa Góra, teren komisariatu nr.1 i osiedla domków tam wybudowanych . Obóz był do 1945r ( https://polska-org.pl/6312066,Niemieckie_Obozy_Koncentracyjne_Pracy_w_Walbrzychu.html ) Tam nawet nie ma żadnej tablicy ????????????????????????? Takich przykładów mógł bym podać wiele w naszym rejonie ,
Obserwator (2 października 2019 13:01)
Czyli dobrze rozumiem teraz jest tak : Maz pomysł na biznes , angażujesz własne środki i czas, budujesz firmę - bo Riese Włodarz - to jest firma, rozwijasz ją , odnosisz sukces, biznes staje się rentowny i przychodzi ktoś - ktoś z umocowaniem - i przejmuje twój biznes pod byle pretekstem. No brawo tak to tylko w Afryce . Myślę że przedsiębiorcy którzy mają fajnie prosperujące firmy a nie daj boże dzierżawią tereny lub budynki powinni marszczyć pośladki
werwolf (2 października 2019 11:19)
Jakiś czas temu do pałacu jedlinka tez było włamanie i skradziono coś co było zabudowane w ścianie. Jak mówił zarządca w programie tv na discovery prawdopodobnie mikrofilmy. Sprawcy przyjechali samochodem wynajętym w Warszawie na niemieckiego obywatela.
Jarosław (2 października 2019 11:16)
Gdzie jest złoty pociąg. ?
Pamietam (2 października 2019 8:10)
Cytuję użytkownika: Piotr
Nie tu chodzi o cos innego straznicy nadal czuwaja nad tym co w ziemi a pan krzysztof pewnie jest blisko czegos co moze wyjsc na jaw. A oni do tego nie dopuszcza werwolf nadal czuwa
To wygląda że to Ci z PiSu, im przeszkadzał obiekt, tutaj była zadyma, padło wiele słów.
Piotr (2 października 2019 5:41)
Nie tu chodzi o cos innego straznicy nadal czuwaja nad tym co w ziemi a pan krzysztof pewnie jest blisko czegos co moze wyjsc na jaw. A oni do tego nie dopuszcza werwolf nadal czuwa
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

wlodarz  |   spor  |   szpakowski  |   nadlesnictwo  |  

Dlaczego w najbliższy piątek wałbrzyski Aqua Zdrój będzie w Polsacie?

Boks: Michał Leśniak powalczy o pas

Derby dla Górnika, Śląska II Wrocław ''rozjechany''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij