Ograniczą hałas na budowie S3

Wykonawca drogi ekspresowej S3 nie zmieni godzin, w jakich prowadzone są prace strzałowe, choć prosili o to w petycji mieszkańcy gminy Stare Bogaczowice. GDDKiA zapewnia jednak, że wdrożone będą pewne rozwiązania, które zmniejszą uciążliwości związane z hałasem.

Nie ma wątpliwości, że droga S3 na Dolnym Śląsku jest potrzebna ale jej budowa przez wiele miesięcy wiąże się z niedogodnościami dla mieszkańców miejscowości, w pobliżu których powstaje. Ostatnimi czasy najmocniej odczuwają to mieszkańcy gminy Stare Bogaczowice, gdzie drążony jest najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Prace prowadzone są przez całą dobę z użyciem materiałów wybuchowych. Mieszkańcy ze wsparciem Stowarzyszenia Polska 2050 zwrócili się z petycją do GDDKiA o zaniechanie prac w godzinach nocnych bo hałas wyrywał ze snu nie tylko ludzi ale także zwierzęta.
 
 
W odpowiedzi dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA Lidia Markowska wyjaśniła, że nie można zmienić ani technologii prowadzenia prac ani godzin pracy. Mając na uwadze problemy jakie generuje inwestycja, wykonawca podejmie pewne kroki w calu zmniejszenia uciążliwości.
 
- Wychodząc naprzeciw zgłaszanym wnioskom o zmianę dni i godzin, w których prowadzone są prace saperskie i wysadzanie skał, dokonane zostały analizy możliwych do zastosowania rozwiązań redukujących uciążliwości poprzez rozpraszanie, wytłumianie i odbijanie fal dźwiękowych. Wykonanie wybranych zabezpieczeń wymaga jednak wcześniejszego wydrążenia kilkudziesięciu metrów obydwu naw tunelu TS-26 od strony portalu północnego w Sadach Górnych oraz zagłębienia w wykonaniu wykopu dla tunelu TS-32 - pisze Lidia Markowska.
 
 
Przy wlotach do tuneli mają powstać specjalne wały ziemne, których zdaniem będzie tłumienie i rozpraszanie fal dźwiękowych. Ponadto wykonawca spotkał się z władzami najbardziej poszkodowanych miejscowości a w przyszłości planuje zorganizować wizje lokalne dla mieszkańców.
 
- Zważając na specyfikę realizowanych robót oraz ogólne zainteresowanie, po zdjęciu obostrzeń dotyczących reżimu sanitarnego związanego z trzecią falą COVID-19 podjęta zostanie próba zorganizowania wizji lokalnej dla zainteresowanych mieszkańców na terenie Placu Budowy, z zachowaniem obowiązujących wówczas ograniczeń dotyczących dystansu społecznego i maksymalnej liczby osób. Powyższe pozwoli przybliżyć proces przebiegu cyklu górniczego związanego z drążeniem tuneli drogowych, umożliwi bezpośrednią dyskusję oraz prezentację możliwych rozwiązań ograniczających oddziaływanie na życie lokalnej społeczności - informuje Lidia Markowska.
 
 
plr
foto: GDDKiA
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno