Menu

Ciężki przebieg Covid-19 zmniejsza IQ o 10 punktów

Pacjenci, którzy przeszli ciężką infekcję koronawirusem, doznają podobnej utraty funkcji poznawczych, jaka zwykle występują u ludzi pomiędzy 50. a 70. rokiem życia i przekłada się to na spadek ilorazu inteligencji o 10 punktów - wynika z badań.

Ciężki przebieg Covid-19 zmniejsza IQ o 10 punktów
Według naukowców z Uniwersytetu w Cambridge i Imperial College London, skutki zakażenia koronawirusem są nadal zauważalne po upływie ponad sześciu miesięcy od zachorowania, a powrót do sprawności poznawczej jest w najlepszym wypadku stopniowy, a zaburzenia mogą dotyczyć nawet osób, które miały tylko łagodny przebieg.
 
To kolejne badanie wskazujące, że Covid-19 powoduje długotrwałe problemy poznawcze oraz psychiczne, a pacjenci, którzy wyzdrowieli, odczuwają objawy jeszcze wiele miesięcy po zakażeniu. Objawy, które zgłaszają, obejmują zmęczenie, mgłę mózgową, problemy z przypominaniem sobie słów, zaburzenia snu, niepokój, a nawet zespół stresu pourazowego - twierdzą naukowcy. Zgłasza je nawet trzy czwarte osób, które miały ciężki przebieg choroby.
 
 
Badacze przeanalizowali dane pochodzące od 46 osób, które były objęte opieką szpitalną z powodu Covid-19 w Addenbrooke's Hospital w Cambridge. Okazało się, że osoby, które przeżyły chorobę, były mniej dokładne i miały wolniejszy czas reakcji niż grupa kontrolna, a wyniki te były nadal wykrywalne sześć miesięcy później. Szczególnie słabe wyniki uzyskały w zadaniach z rozumowania werbalnego, co według badaczy potwierdza powszechnie znany problem trudności ze znajdowaniem słów.
 
- Porównując pacjentów z 66 008 osobami z ogółu społeczeństwa, badacze szacują, że wielkość utraty zdolności poznawczych jest średnio podobna do tej, która występuje u osób starzejących się przez 20 lat, między 50. a 70. rokiem życia, i jest to równoważne utracie 10 punktów IQ - oświadczyli autorzy badania.

opr. adm
źródło: Polska Agencja Prasowa
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Z Manchesteru (10 maja 2022 16:17)
W Polsce jest 60 % ludzi głupich, którzy zaszczepili się pierwszą i drugą dawką... Możemy się pocieszyć, że w Wielkiej Brytanii poziom zidiocenia jest wyższy bo 75%...
Dwa oblicza (4 maja 2022 22:48)
E tam ,jak Kopacz Tusk Komorowski Sikorski i inni wielcy byli u władzy to też był COVID 19.Bo jakoś źle mówili coś bez sensu QI im spadł o 70 % .Chyba ten artykół wprowadza w błąd.Albo jakiś redaktorka przeszedł Covida 7 razy.
analityk medyczny (4 maja 2022 22:32)
Cytuję użytkownika: Zuzia
Ile razy ciężko przechodził covida zespół redakcyjny tego portaliku? Z zamieszczanych tu treści wynika, że kilkunastokrotnie.
oni się wstrzyknęli wielokrotnie tym gmo = gówno i to jest efekt, jedynym guru medycznym tego szmatławca jest słońce Karkonoszy, "geniusz" Sudetów, ten portalik ani firmy z nim współpracujące nie mają PRAWDZIWYCH NIEZALEŻNYCH KONSULATANTÓW MEDYCZNYCH I NIE TYLKO,
Zuzia (4 maja 2022 17:43)
Ile razy ciężko przechodził covida zespół redakcyjny tego portaliku? Z zamieszczanych tu treści wynika, że kilkunastokrotnie.
eR (4 maja 2022 13:12)
AAAAAAA
pawel (4 maja 2022 11:44)
Cytuję użytkownika: Gorban
Co za pierdoły. Badacze szacują hahaha. Żeby to badanie miało wartość grupa badawcza powinna przejść IQ test, następnie ciężko zachorować, wyzdrowiec i ponownie IQ test. W każdym innym przypadku to wyłącznie spekulacje i straszenie.
To jest próba przekonywania ludzi do tego że z racji iż wirus wywołuje poteżne skutki uboczne powinni oni sie zabezpieczać przed nim a jedynym panaceum jest szczepionka Pfizera bowiem ona chroni przed cieżkim przebiegiem choroby , ale popełniono w tym przekazie błąd , otóz "zaburzenia mogą dotyczyć nawet osób, które miały tylko łagodny przebieg" , a szczepienie nie chroni przed lekkimi objawami , wiec mimo zaszczepienia i lekkiego przebiegu choroby , zainfekowany jest narażony na utratę funkcji poznawczych , uważam że powinni usunąć tą frazę o lekkim przebiegu , ale gdy to zrobią to pozostanie jedynie ciężki przebieg choroby a ciezko choruje na covid mało osób , więc tym samym niewielu przekona się do zaszczepienia powtórnego ................cóż próbują jak moga manipulować , kłamać i przygotowywać ludzi na kolejne fale ,do jesieni pojawi się wiele takich naukowych badań.
pawel (4 maja 2022 11:35)
Cytuję użytkownika: Pan szczesliwy
Ja szacuje, ze ogladanie TV i czytanie tych bzdur zmniejsza IQ o 30 punktow.
Ale są tacy , ktorzy jeszcze w to wierzą i można takowych spotkać zamaskowanych w sklepach , natomiast w Niemczech obywatele w większości dalej posłusznie nakladają maski w środkach komunikacji miejskiej czy nawet w sklepach bo ufają w ich skuteczność ponieważ tak powiedzieli im skorumpowani politycy i pseudoeksperci bowiem dla Niemców podobnie jak Chińćzyków rząd działa tylko na korzyść obywateli i nigdy by im nie mógł zaszkodzić , dlatego tacy uwierzą we wszystkie badania które uwiarygadniają tezę że wirus jest niebezpieczny.
Pan szczesliwy (4 maja 2022 11:13)
Ja szacuje, ze ogladanie TV i czytanie tych bzdur zmniejsza IQ o 30 punktow.
pawel (4 maja 2022 10:58)
········· " 4 maj 2020" –––––––––––––––––––––>Wałbrzych szpital: Obecnie w naszym szpitalu hospitalizujemy 32 osoby z pozytywnym wynikiem, a 5 osób czeka na wyniki - wyjaśnia Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego ······························· Policja Wałbrzych: Obecnie 9 funkcjonariuszy Komisariatu nr 1 w Wałbrzychu jest z wynikiem pozytywnym, co oznasza, że mamy 3 nowe zdiagnozowane przypadki. Nowe zakażenia zostały stwierdzone po badaniach przesiewowych wykonanych pod koniec ubiegłego tygodnia. ······························· Powiat wałbrzyski: "Czarna seria" kolejne trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie wałbrzyskim. Pozytywny wynik u chłopczyka i mężczyzny (56 lat) z gminy Stare Bogaczowice i kobieta (43 lata) z gminy Walim. Pamiętajcie o zasadach higieny i środkach ochronnych dzisiaj mamy aż cztery nowe zachorowania. ––––––––––––––––––––––> rzecz polega na tym że osób bez objawów nie można testować gdyż testy PCR na covid dają wtedy wyniki pozytywnie dodatnie nawet w 90 procentach i ludzie zdrowi , nie mający w sobie ani cząstki koronawirusa trafiali do wiezienia domowego czyli kwarantanny bo mieli wynik testu pozytywny , tymczasem w szpitalach ludzie którzy przybyli tam by leczyć swoje choroby , nie majać objawów covidu byli także testowani PCR-em i kiedy otrzymywali wynik dodatni mimo ze nic z covidem nie mieli wspólnego trafiali na oddziały zakażen gdzie się zakażali już faktycznie koronawirusem od przebywających tam ludzi chorych .................to była totalna sanitarno , antynaukowa polityka co powodowało nowe zachorowania i zgony ludzi którzy nie powinni umrzeć
Gorban (4 maja 2022 9:24)
Co za pierdoły. Badacze szacują hahaha. Żeby to badanie miało wartość grupa badawcza powinna przejść IQ test, następnie ciężko zachorować, wyzdrowiec i ponownie IQ test. W każdym innym przypadku to wyłącznie spekulacje i straszenie.

Dodaj komentarz

koronairus  |   covid  |  

Koronawirus: od 12 do 18 maja wykryto 2534 zakażenia, zmarło 66 osób

Pilotażowy program rehabilitacji dla pacjentów po przejściu...

Nie ma stanu epidemii, jest stan zagrożenia epidemicznego

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij