Menu

Ciężki przebieg Covid-19 zmniejsza IQ o 10 punktów

Pacjenci, którzy przeszli ciężką infekcję koronawirusem, doznają podobnej utraty funkcji poznawczych, jaka zwykle występują u ludzi pomiędzy 50. a 70. rokiem życia i przekłada się to na spadek ilorazu inteligencji o 10 punktów - wynika z badań.

Ciężki przebieg Covid-19 zmniejsza IQ o 10 punktów
Według naukowców z Uniwersytetu w Cambridge i Imperial College London, skutki zakażenia koronawirusem są nadal zauważalne po upływie ponad sześciu miesięcy od zachorowania, a powrót do sprawności poznawczej jest w najlepszym wypadku stopniowy, a zaburzenia mogą dotyczyć nawet osób, które miały tylko łagodny przebieg.
 
To kolejne badanie wskazujące, że Covid-19 powoduje długotrwałe problemy poznawcze oraz psychiczne, a pacjenci, którzy wyzdrowieli, odczuwają objawy jeszcze wiele miesięcy po zakażeniu. Objawy, które zgłaszają, obejmują zmęczenie, mgłę mózgową, problemy z przypominaniem sobie słów, zaburzenia snu, niepokój, a nawet zespół stresu pourazowego - twierdzą naukowcy. Zgłasza je nawet trzy czwarte osób, które miały ciężki przebieg choroby.
 
 
Badacze przeanalizowali dane pochodzące od 46 osób, które były objęte opieką szpitalną z powodu Covid-19 w Addenbrooke's Hospital w Cambridge. Okazało się, że osoby, które przeżyły chorobę, były mniej dokładne i miały wolniejszy czas reakcji niż grupa kontrolna, a wyniki te były nadal wykrywalne sześć miesięcy później. Szczególnie słabe wyniki uzyskały w zadaniach z rozumowania werbalnego, co według badaczy potwierdza powszechnie znany problem trudności ze znajdowaniem słów.
 
- Porównując pacjentów z 66 008 osobami z ogółu społeczeństwa, badacze szacują, że wielkość utraty zdolności poznawczych jest średnio podobna do tej, która występuje u osób starzejących się przez 20 lat, między 50. a 70. rokiem życia, i jest to równoważne utracie 10 punktów IQ - oświadczyli autorzy badania.

opr. adm
źródło: Polska Agencja Prasowa
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Z Manchesteru (10 maja 2022 16:17)
W Polsce jest 60 % ludzi głupich, którzy zaszczepili się pierwszą i drugą dawką... Możemy się pocieszyć, że w Wielkiej Brytanii poziom zidiocenia jest wyższy bo 75%...
Dwa oblicza (4 maja 2022 22:48)
E tam ,jak Kopacz Tusk Komorowski Sikorski i inni wielcy byli u władzy to też był COVID 19.Bo jakoś źle mówili coś bez sensu QI im spadł o 70 % .Chyba ten artykół wprowadza w błąd.Albo jakiś redaktorka przeszedł Covida 7 razy.
analityk medyczny (4 maja 2022 22:32)
Cytuję użytkownika: Zuzia
Ile razy ciężko przechodził covida zespół redakcyjny tego portaliku? Z zamieszczanych tu treści wynika, że kilkunastokrotnie.
oni się wstrzyknęli wielokrotnie tym gmo = gówno i to jest efekt, jedynym guru medycznym tego szmatławca jest słońce Karkonoszy, "geniusz" Sudetów, ten portalik ani firmy z nim współpracujące nie mają PRAWDZIWYCH NIEZALEŻNYCH KONSULATANTÓW MEDYCZNYCH I NIE TYLKO,
Zuzia (4 maja 2022 17:43)
Ile razy ciężko przechodził covida zespół redakcyjny tego portaliku? Z zamieszczanych tu treści wynika, że kilkunastokrotnie.
eR (4 maja 2022 13:12)
AAAAAAA
pawel (4 maja 2022 11:44)
Cytuję użytkownika: Gorban
Co za pierdoły. Badacze szacują hahaha. Żeby to badanie miało wartość grupa badawcza powinna przejść IQ test, następnie ciężko zachorować, wyzdrowiec i ponownie IQ test. W każdym innym przypadku to wyłącznie spekulacje i straszenie.
To jest próba przekonywania ludzi do tego że z racji iż wirus wywołuje poteżne skutki uboczne powinni oni sie zabezpieczać przed nim a jedynym panaceum jest szczepionka Pfizera bowiem ona chroni przed cieżkim przebiegiem choroby , ale popełniono w tym przekazie błąd , otóz "zaburzenia mogą dotyczyć nawet osób, które miały tylko łagodny przebieg" , a szczepienie nie chroni przed lekkimi objawami , wiec mimo zaszczepienia i lekkiego przebiegu choroby , zainfekowany jest narażony na utratę funkcji poznawczych , uważam że powinni usunąć tą frazę o lekkim przebiegu , ale gdy to zrobią to pozostanie jedynie ciężki przebieg choroby a ciezko choruje na covid mało osób , więc tym samym niewielu przekona się do zaszczepienia powtórnego ................cóż próbują jak moga manipulować , kłamać i przygotowywać ludzi na kolejne fale ,do jesieni pojawi się wiele takich naukowych badań.
pawel (4 maja 2022 11:35)
Cytuję użytkownika: Pan szczesliwy
Ja szacuje, ze ogladanie TV i czytanie tych bzdur zmniejsza IQ o 30 punktow.
Ale są tacy , ktorzy jeszcze w to wierzą i można takowych spotkać zamaskowanych w sklepach , natomiast w Niemczech obywatele w większości dalej posłusznie nakladają maski w środkach komunikacji miejskiej czy nawet w sklepach bo ufają w ich skuteczność ponieważ tak powiedzieli im skorumpowani politycy i pseudoeksperci bowiem dla Niemców podobnie jak Chińćzyków rząd działa tylko na korzyść obywateli i nigdy by im nie mógł zaszkodzić , dlatego tacy uwierzą we wszystkie badania które uwiarygadniają tezę że wirus jest niebezpieczny.
Pan szczesliwy (4 maja 2022 11:13)
Ja szacuje, ze ogladanie TV i czytanie tych bzdur zmniejsza IQ o 30 punktow.
pawel (4 maja 2022 10:58)
········· " 4 maj 2020" –––––––––––––––––––––>Wałbrzych szpital: Obecnie w naszym szpitalu hospitalizujemy 32 osoby z pozytywnym wynikiem, a 5 osób czeka na wyniki - wyjaśnia Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego ······························· Policja Wałbrzych: Obecnie 9 funkcjonariuszy Komisariatu nr 1 w Wałbrzychu jest z wynikiem pozytywnym, co oznasza, że mamy 3 nowe zdiagnozowane przypadki. Nowe zakażenia zostały stwierdzone po badaniach przesiewowych wykonanych pod koniec ubiegłego tygodnia. ······························· Powiat wałbrzyski: "Czarna seria" kolejne trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie wałbrzyskim. Pozytywny wynik u chłopczyka i mężczyzny (56 lat) z gminy Stare Bogaczowice i kobieta (43 lata) z gminy Walim. Pamiętajcie o zasadach higieny i środkach ochronnych dzisiaj mamy aż cztery nowe zachorowania. ––––––––––––––––––––––> rzecz polega na tym że osób bez objawów nie można testować gdyż testy PCR na covid dają wtedy wyniki pozytywnie dodatnie nawet w 90 procentach i ludzie zdrowi , nie mający w sobie ani cząstki koronawirusa trafiali do wiezienia domowego czyli kwarantanny bo mieli wynik testu pozytywny , tymczasem w szpitalach ludzie którzy przybyli tam by leczyć swoje choroby , nie majać objawów covidu byli także testowani PCR-em i kiedy otrzymywali wynik dodatni mimo ze nic z covidem nie mieli wspólnego trafiali na oddziały zakażen gdzie się zakażali już faktycznie koronawirusem od przebywających tam ludzi chorych .................to była totalna sanitarno , antynaukowa polityka co powodowało nowe zachorowania i zgony ludzi którzy nie powinni umrzeć
Gorban (4 maja 2022 9:24)
Co za pierdoły. Badacze szacują hahaha. Żeby to badanie miało wartość grupa badawcza powinna przejść IQ test, następnie ciężko zachorować, wyzdrowiec i ponownie IQ test. W każdym innym przypadku to wyłącznie spekulacje i straszenie.

Dodaj komentarz

koronairus  |   covid  |  

Grypa w natarciu, rekordowo niska liczba szczepień

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Pierwszy raport covidowy w 2023 roku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij