Menu

24 nowe autobusy zeroemisyjne w regionie

Gminy: Miasto Świdnica, Świebodzice, Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Miasto Nowa Ruda zakupią 24 zeroemisyjne autobusy elektryczne. 

24 nowe autobusy zeroemisyjne w regionie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel dofinansowanie w łącznej kwocie 55 874 058 zł, w tym w formie dotacji 48 947 229 zł oraz w formie niskooprocentowanej pożyczki 6 926 829 zł. Podpisanie umów odbyło się 11 października 2022 r. w Świdnicy.
 
- Zadaniem programu „Zielony Transport Publiczny", zaprojektowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jest przede wszystkim upowszechnianie zeroemisyjnego transportu publicznego. Ważnym celem jest nie tylko obniżanie wykorzystania paliw emisyjnych w zbiorowej komunikacji miejskiej, ale także budowanie świadomości społecznej w zakresie korzyści płynących z rozwoju elektromobilności w Polsce - zaznacza Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
 
– To ogromne wsparcie, w wysokości łącznie ponad 2 mld zł, dla polskich miast, jakie rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przeznacza na rozwój zeroemisyjnego transportu komunikacji zbiorowej. Dzięki kolejnemu zastrzykowi wsparcia na modernizację taboru miejskiego gminy będą mogły zainwestować w ważne działania na rzecz podniesienia poziomu życia mieszkańców, w tym poprawy jakości powietrza w miastach – wskazuje wiceminister.
 
- Rządowe wsparcie, pochodzące w całości ze środków krajowych, przeznaczane na rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego jest szczególnie ważne dla rozwoju średnich i małych miast. Dobrze zorganizowana mobilność ma kluczowe znaczenie, nie tylko dla rozwoju gospodarczego i komfortu życia mieszkańców miast, ale także ze względu na ochronę środowiska – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Miasto Świdnica zakupi dwanaście autobusów z napędem elektrycznym oraz dwanaście stacjonarnych stacji ładowania typu plug-in, na co otrzyma dotację w kwocie 23 772 358 zł, a także pożyczkę w kwocie 6 926 829 zł (łączna wartość projektu, to 37 760 000 zł).
 
Gmina Świebodzice zakupi dwa autobusy oraz punkty ładowania typu plug-in, z NFOŚiGW otrzyma na ten cel dotację w wysokości 3 359 759,00 zł (wartość projektu: 5 530 012,00 zł). Gmina Boguszów-Gorce otrzyma 1 319 857,00 zł dotacji na zakup jednego autobusu i dwóch punktów ładowania (wartość projektu to 1 761 627,00 zł).
 
Gmina Jedlina-Zdrój planuje zakup jednego autobusu oraz jednej ładowarki mobilnej, co jest możliwe dzięki dotacji w kwocie 985 610,00 zł oraz pożyczce w wysokości 309 826,00 zł (wartość projektu to 1 295 436,00 zł).
 
Gmina Duszniki -Zdrój otrzyma 15 232 320,00 zł dotacji na zakup sześciu autobusów (całkowity koszt projektu to 19 040 400,00 zł).
 
 
Gmina Nowa Ruda zakupi dwa autobusy elektryczne i dwa punkty ładowania. Kwota dotacji z NFOŚiGW to 4 277 325,00 zł, a pożyczka wyniesie 1 000 000,00 zł (całkowita wartość przedsięwzięcia to 5 473 500,00 zł).
 
Oprócz zakupu autobusów gminy planują szkolenia kierowców i naukę obsługi pojazdów. Zakupione autobusy będą niskopodłogowe, dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami.
 
W sumie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże w formie bezzwrotnej dotacji kwotę 48 947 229 zł oraz 6 926 829 zł w formie pożyczki.
 
Umowa o udzielenie dotacji w ramach programu „Zielony Transport Publiczny" zostały podpisane 11 października 2022 r.
 
Inwestycje przyniosą nie tylko ważny wymiar społeczny i gospodarczy, ale także korzyści ekologiczne. Gminy zmniejszą emisję dwutlenku węgla, ograniczą emisję tlenków azotu oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów.
 
W ramach programu „Zielony Transport Publiczny" umowy o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarły samorządy kilkunastu polskich miast i aglomeracji.
 
Wsparcie ze środków publicznych jest udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wielokierunkowo i równomiernie, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju kraju. Jednak szczególny nacisk jest kładziony na miasta nieduże, mające potencjał społeczny i gospodarczy, ale borykające się z barierami rozwojowymi. 

red
foto i info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Adam (15 października 2022 16:07)
Ani zeroemisyjne ani zielone to one na pewno u Nas nie będą, skoro prąd w kraju mamy wytwarzany z węgla. Po prostu emisja jest przeniesiona w inne miejsce. Plusem jest to że nie przyczynią się do zwiększania smogu w naszym regionie
analityk medyczny (14 października 2022 10:02)
A energia elektryczna do ładowania będzie nadal pochodzić ze spalania węgla !!! Jakoś nie ma informacji, żeby prąd pochodził np. z elektrowni wodnej w Lubachowie. W Świebodzicach i Świdnicy są wysokie progi wodne na Pełcznicy i Bystrzycy gdzie można byłoby zbudować małe ale stabilne w wytwarzaniu prądu elektrownie wodne. To kolejny eurosodomicki pomysł jak wydać NASZE PIENIĄDZE na debilne wydatki. ŻADEN SAMORZĄD ANI ŻADEN RZĄD NIE MA SWOICH PRYWATNYCH PIENIĘDZY. WSZYSTKIE PIENIĄDZE TYCH FIREMEK POCHODZĄ WYŁĄCZNIE Z NASZYCH PODATKÓW. Żaden zarządzik samorządu ani żaden rządzik - LUDKI TAM PRACUJĄCE nie ponoszą ŻADNEJ !!! osobistej odpowiedzialności materialnej za skutki swoich decyzji. Dla wielbicieli fotowoltaiki i wiatraczków w takim kraiku jak komunistyczna australia, a także w najbardziej komunistycznym stanie usa - kalifornia, tam notorycznie brakuje energii elektrycznej, bo obecne OZE są tak stabilne pod względem wytwarzania prądu jak humory rozkapryszonej nastolatki. Są miejsca na tym Świecie, w tym w ukropolin gdzie jest tani dostęp do energii goetermalnej, a mimo to nie jest ona wykorzystywana. Nawet na Islandii wybudowano mnóstwo elektrowni wodnych, bo było to znacznie tańsze niż wykorzystanie tam geotermii do wytwarzania prądu.
Goldmann,, (13 października 2022 20:50)
,,idealne na górzysty teren,,,,

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij