Menu

Jak nie utonąć w górach śmieci?

W życiu codziennym nie da się nie produkować żadnych śmieci. Możemy się nauczyć jak maksymalnie to ograniczać, ale nadal pozostaną pewne odpady, których będziemy musieli pozbyć się z domu, a przecież nie mogą one trafić na ulicę, czy do lasu. Obowiązek zagospodarowania tych odpadów spoczywa na samorządach, które z kolei starają się robić wszystko, by śmieci nie trafiały na składowiska, tylko zostały poddane recyklingowi.

Jak nie utonąć w górach śmieci?
Recykling to nie tylko coraz surowsze normy, jakie na państwa członkowskie nakłada Unia Europejska. Zdaniem ekologów powinien to być standard, coś powszechnego i naturalnego dla każdego człowieka, bo od tego zależy, czy będziemy żyć w czystym środowisku, czy utoniemy w stertach śmieci. Unijne wymogi każą samorządom osiągnąć do 2025 roku osiągnąć poziom odbioru 55% odpadów nadających się do recyklingu względem wszystkich odbieranych odpadów komunalnych. Do tego czasu normy są niższe, ale i tak wiele gmin miało problemy z ich utrzymaniem.
 
- Dopiero w roku 2021 gmina osiągnęła poziom wymagany rozporządzeniem ministra, czyli poziom 21% przy zakładanym 20% poziomie. W poprzednich latach gmina niestety nie osiągała wymaganych poziomów, na przykład w 2019 roku było to niecałe 21% przy wymaganiach na poziomie 40% - mówi Agnieszka Więckiewicz, wiceburmistrz Boguszowa-Gorc.
 
 
Jest zatem jeszcze wiele miejsca do poprawy statystyk. Jak gmina organizuje na swoim terenie odbiór odpadów?
 
- Od 21 marca odbiór odpadów komunalnych w naszej gminie prowadzony jest przez podmiot wyłoniony w przetargu. Odbiór obejmuje nieruchomości zamieszkałe. Rada Miejska podjęła jednak uchwałę o objęciu także nieruchomości mieszanych i zostaną one wprowadzone do systemu z dniem 1 stycznia. Odbierane z terenu gminy odpady kierowane są do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Lubawce. Jest to przedsiębiorstwo, które należy do spółki Sanikom, której nasza gmina jest udziałowcem. W ramach tego zakładu funkcjonują: zakład unieszkodliwiania odpadów, zakład Przetwarzania odpadów komunalnych zebranych selektywnie, kompostownia, oraz składowisko odpadów niebezpiecznych i obojętnych. W zakładzie również odpady selektywnie zebrane są doczyszczane poprzez szereg kamer i sensorów zamontowanych na urządzeniach. Dlatego selektywna zbiórka jest coraz bardziej efektywna - wyjaśnia Agnieszka Więckiewicz.
 
 
Najwięcej jednak zależy od samych mieszkańców, bo to oni powinni w pierwszej kolejności segregować odpady i wrzucać do odpowiednich pojemników. Na tym polu gmina widzi najwięcej możliwości poprawy sytuacji.
 
- W naszej gminie niestety obserwujemy bardzo niską świadomość ekologiczną mieszkańców, dlatego od 2021 roku podjęliśmy szereg działań związanych z wdrożeniem systemu selektywnej zbiórki odpadów. Odpady dzielimy na pięć frakcji, które wynikają z rozporządzenia Ministra Środowiska i Klimatu. Mamy swój PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Drukujemy specjalne ulotki, informujące o zasadach segregacji. Od 2021 roku współpracujemy z fundacją, która ustawiła na naszym terenie sześć czerwonych pojemników na elektroodpady o wielkości do 50 cm - wymienia Agnieszka Więckiewicz.
 
 
 
Po co właściwie segregować odpady? Chodzi o to, by podzielić śmieci na odpowiednie grupy, które można następnie przetworzyć i ponownie wykorzystać. Ogranicza się w ten sposób ilość śmieci, które trafiają na wysypiska, lub co gorsze do środowiska. Najpopularniejsze i najłatwiejsze do ponownego wykorzystania są odpady papierowe lub szklane, ale jak się okazuje, nawet kłopotliwy plastik, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii pozwala się ponownie wykorzystać. W Świdnicy funkcjonuje firma, która przetwarza plastik z tzw. opakowań PET.
 
- W naszej produkcji stosujemy płatek PET do produkcji włókna, z którego powstają włókniny poliestrowe. Dziennie jesteśmy w stanie przerobić od 20 do 25 ton, co daje miesięcznie 750 do 1000 ton a rocznie nawet 11 tysięcy ton. Jeden kilogram płatka PET to 1,36 kg butelek, czyli około 41 sztuk. Rocznie przy naszej produkcji jesteśmy w stanie zagospodarować, czyli dać drugie życie 453 milionom butelek - mówi Marta Baścik, wiceprezes spółki IMP Comfort.
 
 
Wytworzone przez firmę włókna służą następnie do produkcji towarów, które wykorzystujemy na co dzień, być może nawet nie wiedząc, że wcześniej były to butelki, z których piliśmy wodę i napoje.
 
- Z naszego włókna powstaje na przykład polar. Żeby wyprodukować jeden polar potrzeba około 48 butelek. Z rzeczy, których używamy na co dzień, są to również wkłady kołdrowe, śpiworowe, wata odzieżowa. Tu zużywa się około 40 butelek na jeden docelowy przedmiot. Te konstrukcje za moimi plecami, są również zrobione z wyprodukowanej przez nas włókniny. Po odpowiednim procesie tłoczenia nadaje się im taki piękny kształt i służyć mogą jako elementy wygłuszeniowe i dekoracyjne - wymienia Marta Baścik.
 
 
Choć istnieją takie firmy, to jednak chcąc uchronić środowisko, powinno się ograniczyć zużycie plastiku, ponieważ nadal powstaje go więcej, niż przedsiębiorstwa są w stanie przetworzyć. Na przykład w samym Wałbrzychu liczącym około 100 tysięcy mieszkańców, każdego dnia do koszy na śmieci trafia aż... tona plastiku. Surowiec, którego nie uda się przetworzyć, trafi na wysypiska, gdzie będzie rozkładał się od 400 do nawet 1000 lat.
 
 
eon
foto: użyczone / pixabay / envato / Sanikom / IMP Comfort
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pan (15 listopada 2022 12:07)
Może ktoś pamięta ,jak w odległych czasach były skupy opakowań szklanych ,makulatury,rzeczy tzw.szmaty.Ludzie robiac porządki nie zamiast wyrzucać sprzedawali.Teraz nic się nie opłaca ,stąd te dzikie wysypiska_walajace się butelki po alkoholu i,opakowania W szkołach zbierano makulature _za która klasa dostawała nagrodę ,a pieniądze przeznaczano na zakup mstreialow szkolnych.
DJ2022 (5 listopada 2022 5:35)
To polityka jest temu winna zamało politycy w tych kwestiach czynią
Alex (4 listopada 2022 22:19)
W innych krajach jakoś sobie radzą,tylko u nas nawet skupu opakowań nie potrafią zorganizować.
Bazil (4 listopada 2022 13:49)
Dziwnym trafem w przetargu w Boguszowie wygrała firma, w której dyrektorem jest partner Pani wiceburmistrz, który zostawił dla niej żonę - siostrę prezesa firmy. Czyżby musiała się Pani odwdzięczyć za odbicie męża?
pati (4 listopada 2022 11:37)
wystarczy zakaz przywozu śmieci z zagranicy ,bo tu jest poważny dla nas problem

Dodaj komentarz

''Fabryki Wody'' na Starym Zdroju nie będzie

Nowa Ruda z najgorszym powietrzem minionej zimy

SprzątaMY wąwóz na Piaskowej Górze

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij