Menu

Jak skutecznie oszczędzać ciepło i energię?

W czasach, gdy ceny energii i ogrzewania biją kolejne rekordy, coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że oszczędzanie w tym zakresie to nie tylko sprawa ekologii, ale także ulga dla portfela. Metod na oszczędzanie jest wiele, począwszy od prostych zmian codziennych nawyków, po poważne inwestycje, które obniżają zużycie i zwracają się w przyszłości.
Jak skutecznie oszczędzać ciepło i energię?
Mimo usilnych starań osób lobbujących na rzecz ekologii, w minionych latach niełatwo było przekonać przeciętnego mieszkańca Polski do radykalnego ograniczenia zużycia energii czy ogrzewania a tym bardziej do inwestycji w ekologiczne metody ich pozyskiwania. Powód był prosty - energia pochodząca z paliw kopalnych była relatywnie tania. Odnawialne źródła energii, nawet jeśli przynosiły oszczędności w dłuższej perspektywie, to wymagały sporych nakładów finansowych na starcie, więc głównie decydowały się na to osoby, które myślały długofalowo. Sytuacja na świecie sprawiła, że zarówno oszczędzanie, jak i inwestycje w OZE stały się pilną potrzebą i przestały być traktowane jako melodia przyszłości. Równolegle pojawiła się  potrzeba uświadamiania mieszkańców, dlaczego te działania są tak ważne.
 
- Transformacja energetyczna to z jednej strony twarde zadania inwestycyjne, które pochłaniają dużą cześć środków. Dlatego w ramach środków europejskich, które pozostają w dyspozycji samorządu województwa, chcemy realizować cykl działań związanych z edukacją w zakresie oszczędzania energii, odpowiedniego segregowania odpadów i innych działań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. Chcemy promować ideę prosumeryzmu, czyli nie tylko konsumowania energii, ale też stworzenia sytuacji, w której każdy z nas będzie ją produkował na przykład poprzez instalacje fotowoltaiczne, czy innego rodzaju źródła zielonej energii. Będziemy dotowali w ramach funduszy europejskich zarówno działania twarde, inwestycyjne, jak i te mające na celu edukacje i poprawę świadomości mieszkańców w tym zakresie - mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
W pierwszej kolejności każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czy nasze nawyki nie sprawiają, że ciepło czy energia są przez nas zwyczajnie marnowane. Na jakie codzienne czynności warto zwrócić uwagę?
 
1. Praca urządzeń RTV i AGD
Urządzenia w naszym domu zużywają dużo prądu, dlatego powinniśmy zwracać uwagę, czy są używane tylko wtedy, gdy naprawdę są potrzebne. Grający w tle telewizor, gdy na niego nie patrzymy, lodówka ustawiona na zbyt niską temperaturę, czajnik elektryczny, w którym zawsze gotujemy pełno wody, nawet jeśli jej nie zużyjemy, czy pralka zapełniona tylko do połowy - to tylko niektóre, najbardziej jaskrawe przykłady. Nieco oszczędności przynosi także całkowite wyłączanie urządzeń, zamiast przełączanie ich w tryb czuwania.
 
 
2. Oświetlenie
Podstawą oszczędzania na oświetleniu w domu czy mieszkaniu jest korzystanie z energooszczędnych żarówek. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, czy nie włączamy światła zbyt wcześnie, gdy na dworze jest jeszcze jasno, a także czy nie pozostawiamy włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.
 
 
3. Gotowanie
Kuchenki elektryczne i indukcyjne to jedne z najbardziej prądożernych urządzeń w naszych domach. Czas ich pracy można skrócić, na przykład korzystając zawsze z garnków z przykrywką. Ta prosta metoda pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii. Pamiętajmy także, że zbyt częste otwieranie pracującego piekarnika sprawia, że jego wnętrze się wychładza, co wydłuża czas potrzebny do przygotowania potrawy.
 
 
4. Ogrzewanie
Największym grzechem mieszkańców jest przegrzewanie mieszkań. Niestety to zła wiadomość dla osób, które lubią wyższe temperatury (powyżej 21 st.), ale jak wynika z informacji ekspertów, obniżenie temperatury o 1 stopień pozwala na uzyskanie 6% oszczędności. Gdy doda się do tego zwyczaj, by przykręcać grzejniki w pokojach rzadziej używanych, to w skali całego domu czy mieszkania efekt oszczędności będzie jeszcze większy.
 
 
Gdy wdrożymy podstawowe zasady oszczędzania, warto zastanowić się, co jeszcze można zrobić, by ograniczyć koszty zużycia i tym samym pozytywnie wpływać na środowisko. Tu z pomocą przychodzą eksperci. Samemu lub z pomocą audytorów należy oszacować zużycie energii na cele grzewcze w przeliczeniu na rozmiar ogrzewanej powierzchni.
 
 
- Jeżeli wskaźnik będzie wynosił ponad 0,6 GJ/m kw/rok, to czym prędzej powinniśmy poddać budynek termomodernizacji. Całościowa termomodernizacja może się przyczynić do oszczędności rzędu nawet 40%. Często budynki w Polsce są już po pierwszej fali ociepleń z użyciem materiałów grubości 4-5 cm i tam wskaźnik najczęściej jest na poziomie ok. 0,4 GJ/m kw/rok. To niezły wynik, ale mógłby być jeszcze lepszy. Wtedy zachęcamy naszych klientów, żeby przyjrzeć się instalacjom centralnego ogrzewania, czy mają możliwość regulacji czynnika grzewczego albo jeśli są to budynki należące do samorządu, czy można w czasie weekendów obniżać nastawienia temperatur - mówi Tomasz Śliwiński, prezes zarządu Efektywniej Sp. z o.o.
 
 
Termomodernizacja wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Są jednak programy zarówno rządowe, jak i unijne, które pozwalają sfinansować część lub całość kosztów związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków.
 
- W marcu tego roku wystartowaliśmy z programem grantowym, który składa się z dwóch elementów. W pierwszym wykonujemy audyt energetyczny budynku, a w drugim jest możliwość zrealizowania rzeczy, które wyjdą po tym audycie. Cały projekt jest bezkosztowy po stronie beneficjenta i można go zrealizować w budynkach wielorodzinnych należących do samorządu, wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości czy spółdzielni mieszkaniowych - wymienia Tomasz Śliwiński.
 
 
Na większą skalę działania o charakterze proekologicznym i poprawiającym efektywność energetyczną lezą po stronie samorządów. Zwracają na to szczególną uwagę gminy uzdrowiskowe, jak Szczawno-Zdrój, gdzie dbanie o czyste powietrze jest priorytetem.
 
- Jedną z pierwszych kwestii, które były podejmowane jeszcze w latach 90-tych, by poprawić ten stan rzeczy, było staranie ówczesnych władz miasta, by zgazyfikować jego znaczną część. To było ogromne zadanie, które skutkuje do dzisiaj. Wiemy, jakie są ceny gazu, ale są one w pewien sposób stabilne, bo są zapewniane przez rząd. Największe zawirowania mamy na rynku węglowym. Kolejne działa w gminie związane są z elektromobilnością. Mamy u nas postawione urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych. To drobne elementy, ale pokazujące, w jakim kierunku powinniśmy dążyć, by ograniczyć zużycie energii czy wydalanie niepotrzebnych zanieczyszczeń do środowiska. Mamy już właściwie wszystkie oprawy oświetleniowe energooszczędne, zarówno sodowe, które są w miarę nowe, ale ogółem mamy na terenie miasta około 60% oświetlenia LED-owego. To jest dobry przykład, za którym mogą iść mieszkańcy i instalować oszczędne oświetlenie w swoich domach - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.
 
 
Gmina oferuje także dotacje dla mieszkańców, chcących wymieniać piece węglowe na bardziej przyjazne środowisku źródła ciepła.
 
- Wprowadziliśmy możliwość pozyskania dotacji, oprócz tych istniejących zewnętrznych z Narodowego czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki z naszego budżetu były tak przekazywane, by można było wymienić kotły, czyli źródła ciepła. Jeśli połączymy wszystkie działania, to wychodzi, że osiągnęliśmy bardzo dobry wynik, bo pozostało nam już tylko około 8% źródeł ciepła na paliwo stałe - dodaje burmistrz Marek Fedoruk.
 
 
Gdy uda się połączyć wszystkie te działania w skali lokalnej, zaczynając od własnych nawyków, a na poważnych inwestycjach kończąc, to w skali globalnej przyniesie to same korzyści w postaci czystszego powietrza i bezpieczeństwa energetycznego.
 
 
eon
foto: użyczone, videoblocks, TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
 
artykuł sponsorowany

Komentarze

Pola (26 listopada 2022 15:25)
Będę oszczędzała jak będzie za darmo,a tak płacę i wymagam
Z PO-JEBA TO TYLKO BRAC PRZYKLAD BUEHEHEHE (25 listopada 2022 23:12)
Cytuję użytkownika: Dziękuję panie premierze.
Cytuję użytkownika: Gienek
Cytuję użytkownika: Jaro
Ja od stycznia to przejdę z ogrzewania gazowego na węglowe do tego doprowadził rzad
Podziekuj _Tuskowi.W imię wdzięczności zaglosuj na POpapranych .Wtedy będziesz miał hale i g.......no cale
Oczywiście, że podziękuję panu Tuskowi za węgiel, który kosztowała 800 zł, bo za tego bezdzietnego, małego, mściwego starca węgiel kosztuje pobad 3 tyś.
W SWIDNICY JEST PO 2 KOLA MINUS DODATEK OD PANSTWA 1000 ZŁ. A TY KUPUJESZ PO 3 TYS? k***a GENIUSZ PO-JEBANY. A JESZCZE WCZORAJ TEN PO-JEB CHCIAL SWOJE CZOLO DO ASFALTU PRZYKLEJAC POD DOMEM POSLA ZYSKI, BO JEGO SASIADKA NIE MA NA OGRZEWANIE. SZYBKO DZIWKA NIEMIECKA ZMIENIŁA ZDANIE, GDY ZARZADANO OD NIEJ, BY PODALA IMIE I NAZWISKO TEJ KOBIETY I SWOJE, SKORO CHCE POMOC. I W TEN SPOSOB CHEC POMOCY k****e PRZESZLA. TAK ZALEZY IM NA POLAKACH HEHEHE. PRZYKLEJ CZOLO DO ASFALTU SZMATO ANTYPOLSKA, W KONCU ZNAJDZIESZ SWOJE MIEJSCE NA ZIEMI ZNIEWOLONY PO-JEBANY NIEWOLNIKU PRZEZ KACZORA.
TO JEST PO-JEBIOE TWOJA CHWILA PRAWDY (25 listopada 2022 23:03)
Cytuję użytkownika: ***** *** i PiSowskie ******
Nie wierzę laluś Grzesiu specjalistą od oszczędności. Lala dlaczego nie ma pieniędzy z KPO? To dzięki twojej partyjce mamy drożyznę Grzesiu.
CZARY MARY HOKUS POKUS PUFFF!!!! DLACZEGO NIE MA KPO? ODPOWIE SAM TRZASKOWSKI. NO CHYBA ZE LZE JAK BURA SUKA. "To dzięki naszym staraniom pieniądze dla Polski nie przepadną tylko będą mrożone. Jak wygramy kolejne wybory - będą odmrożone i Warszawa skorzysta z olbrzymich pieniędzy na inwestycje" SZACH k**wO MAT. https://twitter.com/i/status/1008621345805099008
weź się lecz (25 listopada 2022 17:55)
Cytuję użytkownika: Gienek
Cytuję użytkownika: Jaro
Ja od stycznia to przejdę z ogrzewania gazowego na węglowe do tego doprowadził rzad
Podziekuj _Tuskowi.W imię wdzięczności zaglosuj na POpapranych .Wtedy będziesz miał hale i g.......no cale
Kolejna pisowska ameba odklejona od realiów. TYLE LAT RZĄDÓW ZŁODZIEI Z PISU ZA WSZYSTKIE ZŁO WINNY JEST BYŁY polityk.
kolejna lekcja życia (25 listopada 2022 17:31)
Cytuję użytkownika: Księgowy
Ta banda na razie każe wam oszczędzać energię jak w Rumunii za Ceausescu a za moment może wpakowac nas w wojnę z chorej miłości do Ukraincow którzy nimi pogardzają!
Myślałem, że jesteś mądrym człowiekiem....
Księgowy (25 listopada 2022 16:21)
Ta banda na razie każe wam oszczędzać energię jak w Rumunii za Ceausescu a za moment może wpakowac nas w wojnę z chorej miłości do Ukraincow którzy nimi pogardzają!
Dziękuję panie premierze. (25 listopada 2022 15:13)
Cytuję użytkownika: Gienek
Cytuję użytkownika: Jaro
Ja od stycznia to przejdę z ogrzewania gazowego na węglowe do tego doprowadził rzad
Podziekuj _Tuskowi.W imię wdzięczności zaglosuj na POpapranych .Wtedy będziesz miał hale i g.......no cale
Oczywiście, że podziękuję panu Tuskowi za węgiel, który kosztowała 800 zł, bo za tego bezdzietnego, małego, mściwego starca węgiel kosztuje pobad 3 tyś.
Gienek (25 listopada 2022 14:59)
Cytuję użytkownika: Jaro
Ja od stycznia to przejdę z ogrzewania gazowego na węglowe do tego doprowadził rzad
Podziekuj _Tuskowi.W imię wdzięczności zaglosuj na POpapranych .Wtedy będziesz miał hale i g.......no cale
GANGBANG NA NARTACH - PAŁE WYCIĄG (25 listopada 2022 14:36)
Cytuję użytkownika: Księgowy
Miałeś Chamie węgiel, miałeś chamie gaz, F16 huczy po niebie, czołg strzela złomem po lesie. Ostał ci się ino smród, ostał ci się ino gnój...
Drogi Mikołaju, niech PO wygra. Juz mam dość 13 i 14 emerytury. Mam dośc emerytury bez podatku. Mam dośc podwyzek emerytur. Tęsknie do podwyzek 5 zł rocznie. Czyli 40 gr miesiecznie. W ogole mam dosc emerytury, chcialbym znow musiec pracowac do smierci. A tak w ogole, to tesknie za PO, by znowu byla akcja zabierz babci dowod, bym nie mogl glosowac w wyborach. W koncu tylko przelewalem krew za ten kraj. Wiec po co mi prawo glosu. Kto wyjaśni o co temu czemuś chodzi? https://twitter.com/i/status/1593916153054855168 Dumny Polaku idź na wybory, bo to coś zdecyduje za ciebie.
Księgowy (25 listopada 2022 14:21)
Miałeś Chamie węgiel, miałeś chamie gaz, F16 huczy po niebie, czołg strzela złomem po lesie. Ostał ci się ino smród, ostał ci się ino gnój...
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

energia od nowa  |   ekologia  |   oszczędzanie  |   ogrzewanie  |   prąd  |  

Stary telewizor zamiast do lasu zawieź do... remizy

Skąd wziąć miliony na utrzymanie Aqua Zdroju ? Czy podrożeją bilety...

Jaki będzie świat za 50 lat? - Debata oksfordzka

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij