Menu

Świdnica: Zginęło 3 tysiące małż. Oskarżono byłego dyrektora

Po dwóch latach od katastrofy ekologicznej w Zalewie Witoszówka postawiono akt oskarżenia. Przypomnijmy, że na skutek obniżenia poziomu wody zginęło 3 tysiące małż.  Byłemu dyrektorowi legnickiego Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie grozi do 8 lat więzienia

Świdnica: Zginęło 3 tysiące małż. Oskarżono byłego dyrektora

Zrzut wody w 2020 roku został wykonany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Zginęły małże i ryby, które po prostu wyschły tkwiąc w mule. Opuszczenie lustra wody argumentowano kwestiami technicznymi i potrzebą napraw. 

Po katastrofie przeprowadzono kilka ekspertyz. Prokuratura informowała o zachwianiu równowagi ekologicznej. Jednocześnie stwierdzono, że naprawy były konieczne, a urządzenia były w złym stanie technicznym. Nie przeprowadzono analizy skutków obniżenia lustra wody.
 
Zarzut usłyszał były dyrektor Zarządu Zlewni w Legnicy, Apolinary L. Nie przyznał się do winy. 
 
 
- Pierwszy zarzut dotyczy tego, że jako osoba pełniąca kierownicze stanowisko w instytucji państwowej nie dopełnił obowiązku wynikającego z przepisu prawa budowlanego, to jest obowiązku utrzymywania obiektu w należytym stanie technicznym, a konkretnie chodzi o zaporę czołową zbiornika. Były dyrektor nie wykonał wcześniejszych zaleceń, dotyczących niezwłocznej naprawy elementów konstrukcyjnych, a zapora była w takim stanie, że stwarzała zagrożenie dla obiektu i jego użytkowników. Drugi zarzut także dotyczy niedopełnienia obowiązku wynikającego z ustawy o ochronie środowiska w zakresie zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na środowisko -  informuje prokurator Marek Rusin w rozmowie z portalem swidnica24.pl.
 

red
foto:  
Boldie, CC BY-SA 4.0 Public domain, via Wikimedia Commons
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Księgowy (6 stycznia 2023 0:08)
Zginęło 200 000 Polaków na skutek braku pomocy lekarskiej podczas plandemii. Ale o nich na razie milczycie.Ale jeszcze będziecie o nich pisac .Beda tez o winowajcach pisac.
Dziad z baba (5 stycznia 2023 22:33)
Uczcijmy minuta ciszy poległe polskie małże. A może to rosyjskiej były?

Dodaj komentarz

malze  |   swidnica  |   katastrofa  |   ekologiczna  |   akt  |   oskarzenia  |  

400 tys. zł. wyda Wałbrzych na kwiaty i nasadzenia

Radni ignorują mieszkańców

Dziecko zmarło po tym, jak nie przyjęto go do szpitala. Lekarz...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij