Menu

Festiwal ''Grubego'' w Mieroszowie. Mija 50 lat od premiery serialu

Siedem odcinków serialu "Gruby" nakręcono w Mieroszowie i z tej okazji w połowie br. w Mieroszowei odbędzie się... I Festiwal Grubego. Gmina wydała także okolicznościowy kalendarz. W tym roku mija 50 lat od premiery filmu. 

 

Festiwal ''Grubego'' w Mieroszowie. Mija 50 lat od premiery serialu

Serial "Gruby" powstał w 1972 roku, 11 stycznia 1973 roku film miał swoją premierę. Dziś mija dokładnie 50 lat od premiery.

- Mieszkańcy Mieroszowa pamiętają o tym, że wiele scen było kręconych na ulicach, że u ich znajomych, rodzin gościła ekipa filmowa i na ulicach miasta można znaleźć ślady tej pamięci, choćby Skwer Grubego, który otwarto w lipcu 2020 roku. Mural przy skwerku z ławkami upamiętnia głównego bohatera, a w ścianę wmurowany jest rower podobny do tego, jakim jeździł filmowy Maciek. - informuje Gmina Mieroszów.

Na 50-lecie premiery serialu Mieroszów przygotowuje  I Festiwal Grubego. Festiwal ma odbyć się w połowie roku. 

- W czasie festiwalu planowanych jest dużo bardzo różnych wydarzeń (nie tylko artystycznych) i nie zabraknie też osób związanych z tym filmem. Uliczki Mieroszowa będą pełne ludzi, wśród których z pewnością warto być - informuje Gmina Mieroszów.Film "Gruby" powstał w 1972 roku, jest czarno-biały. Siedem odcinków serialu przygodowego powstało w Mieroszowie. Producentem była Wytwórnia Filmów Oświatowych  w Łodzi.

Film został wyreżyserowany przez Wojciecha Fiwka i Barbarę Bartman-Czecz, a tytułową rolę „Grubego” grał Maciek Łazanek. W 1973 roku film otrzymał Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania podczas Międzynarodowego Festiwali Filmów Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu, a także był nagrodzony w 3 Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Bohaterami opowieści są uczniowie siódmej klasy rozpoczynający naukę tuż po wojnie na Ziemiach Odzyskanych. W przygody bohaterów wplecione są echa działań wojennych, asymilacja polskich osadników, czy działania dywersyjne działającego jeszcze po wojnie Werwolfu.

Zdjęcia były kręcone przez pięć miesięcy, a serial zyskał popularność i do dziś, od czasu do czasu, jest emitowany na różnych kanałach telewizyjnych, był wydany na DVD, a w kanale Youtube można znaleźć nawet jego koloryzowane wersje.

Gmina wydała okolicznościowy kalendarz, na którym znalazło sie djącie murala "Grubego". Bo Gruby... był w Mieroszowie i został w sercu mieszkanców. 
opr. adm
foto: Gmina Mieroszów
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zenek (11 stycznia 2023 13:47)
Zenek Martyniuk się marzy,taki współczesnych mamy Artistuf
Józek (11 stycznia 2023 11:20)
Nie ta epoka aktorzy wymarli młodzieży to nie interesuje 30lat temu to by zaistniało teraz wiocha.pl
Pedzlowy (11 stycznia 2023 10:47)
Gruby zmarł w wieku 49 lat. Się chłop nazyl. Hazard i alkohol .
Żyleta (11 stycznia 2023 10:39)
Film super, ale niestety już nie dla dzisiejszej młodzieży

Dodaj komentarz

Mieroszów  |   Film  |   Festiwal  |   Gruby  |  

Wałbrzych na unikalnych nagraniach Polskiej Kroniki Filmowej

Zamek Książ powalczy o Oscara

Próbował wyrzucić narkotyki przez okno

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij