Menu

Sonda: Kto jest największym artystą w historii Wałbrzycha?

Spytaliśmy czytelników o to, kto ich zdaniem zasługuje na miano największego artysty w historii Wałbrzycha. Pojawiło się wiele propozycji. Wśród nich wymieniano zarówno, muzyków, malarzy jak i polityków. 
 
Sonda: Kto jest największym artystą w historii Wałbrzycha?
Wśród najczęściej wymienianych postaci pojawili się:
 
Tomasz „Siwy” Wojnar (wokalista Defektu Muzgó)
Nieżyjący lider legendarnego, wałbrzyskiego zespołu punkowego. Autor tekstów i piosenek.
 
Józef Wiłkomirski (dyrygent)
Polski dyrygent, wiolonczelista i kompozytor. W 1978 utworzył Filharmonię w Wałbrzychu. Był jej dyrektorem naczelnym i artystycznym do 2005 roku.
 
Nullizmatyk (raper)
Wałbrzyski raper, członek nieistniejącego zespołu Trzeci Wymiar. Ostatnio ukazała się jego solowa płyta "Zabójca Królowej".
 
 
Joanna Bator (pisarka)
Autorka głośnych powieści "Piaskowa Góra" i "Ciemno Prawie Noc". Na podstawie tej drugiej powstał również film.
 
Maria Bor Myśliborska(rzeźbiarka)
Nieżyjąca, wybitna wałbrzyska rzeźbiarka. Jej twórczość możemy zobaczyć w wielu zakątkach Wałbrzycha.
 
Jan Walkowiak (rysownik, krykaturzysta)
Przez 20 lat zajmował się malowaniem szyldów reklamowych. Jego prace dotyczą głównie architektury Wałbrzycha, ale zajmuje się również tworzeniem portretów i karykatur. 
 
Wiele osób wymieniło też nieżyjącego Johnego Radyjko, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. 
 
Wszystkie komentarze znajdziesz tutaj
 
red
foto: ilustracyjne/pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Alex (23 stycznia 2023 19:40)
Ja bym dodał Takisa Makandasisa,który jakoś odszedł w zapomnienie za rządów obecnego prezydenta.Może jest niepoprawny politycznie.Nazwanie Johnego Radyjko artystą to już jawne przegięcie.
Paweł Jach (16 stycznia 2023 15:46)
Tylko i wyłącznie PAWEŁ JACH - architekt wnętrz, malarz, pedagog, działacz społeczny, polityk. Coś jeszcze należy dodawać?
Piotr (16 stycznia 2023 9:41)
Proponuję przypomnieć o malarzu amatorze który był laureatem wielu Lampek górniczych a nazywał się Karol Potysz. szkoda że został zapomniany pomimo że wniósł wiele do kultury naszego miasta.
Sztukmistrz (16 stycznia 2023 9:28)
Cytuję użytkownika: Tsss
Brakuje speca "kręcenia" z ratusza...
Noooo... Koszerny artysta: autor wielu pomników wątpliwej jakości, ale za całkiem spore pieniądze: dąb, tężnia, fontanna, hoteliki owadzie i dzieło życia: pralkowe ule. Dlaczego artysta? Bo sztuką jest trwać na stołku mimo zrujnowania finansów miasta i takiej samej próby ze szpitalem.
Johny radyjko (16 stycznia 2023 9:18)
JOHNY RADYJKO. tylko i wylacznie
wal (16 stycznia 2023 9:12)
Nie oszukujmy się: Pani Bor (z całym szacunkiem) jedynie kreowała się na artystką. Podobnie "Siwy" z którym kilkakrotnie rozmawiałem (ale zawsze był zamulony). Osoby które okazjonalnie mieszkały w W-chu (Tokarczuk, "Dancewicz-kto to jest? ") -trudno nazwać artystami wałbrzyskimi. W takim razie Mira Kubasińska też mogłaby zasługiwać na "wałbrzyską artystkę".
StArt (15 stycznia 2023 22:13)
Cytuję użytkownika: Elżbieta
Dla mnie Maria Bor, kamienne rzeźby przetrwają!
Maria Bor. Dołączam. Dla mnie też Marian Jachimowicz. To postaci mieszkające dziś daleko stąd. Ale Pawła Jacha też lubię. Renata Dancewicz jest godna zauważenia, wprawdzie to incydentalna walbrzyszanka, ale jednak...
Monika (15 stycznia 2023 21:08)
Joanna Bator!
Elżbieta (15 stycznia 2023 21:07)
Dla mnie Maria Bor, kamienne rzeźby przetrwają!

Dodaj komentarz

sonda  |   artysci  |   walbrzyscy  |   muzyka  |   sztuka  |   malarstwo  |   punk  |   rap  |   hiphop  |   rzezby  |   pisarstwo  |   wilkomirski  |   nullizmatyk  |   bator  |   bor  |   walkowiak  |  

Ostatnia rap bitwa freestylowa w tym roku

Pięć lat fotografowania bloku

Czy Wałbrzych jest bezpiecznym miastem? Wielu mówi, że nie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij