Menu

Ferie na Dzikowcu

Lada dzień zaczynają się ferie zimowe na Dolnym Śląsku. Miłośników białego szaleństwa na górę Dzikowiec zaprasza Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz burmistrz miasta Boguszów-Gorce.

Ferie na Dzikowcu
Orczyk na Dzikowcu rozgrzewa się przed feriami i kręci już od czwartku (9.02). Tym wyciągiem dojechać można do połowy stoku, który stanowi łatwiejszą część zjazdową.
 
- Zapraszamy serdecznie na górę Dzikowiec. Czekają na państwa orczyk i kolej linowa. Wszystko bezpieczne, sprawdzone i po remontach. Stąd też pojawiły się pewne opóźnienia w otwarciu ośrodka, za które przepraszamy. Bez szczegółowych badań, nie moglibyśmy państwa tu zaprosić. Mamy tu świetne warunki śniegowe, jeśli ktoś chce skorzystać z zimy, to jesteśmy gotowi i czekamy na państwa. Działa restauracja i wypożyczalnia sprzętu zimowego - zachęca burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska.
 
 
Przygotowania do tego sezonu były wyjątkowo trudne, ponieważ generalnego przeglądu wymagał główny wyciąg, który trzeba było niemalże rozebrać na części pierwsze.
 
- Jest to nasza "babcia", jedna z najstarszych kolei linowych na Dolnym Śląsku i jedna z najstarszych w Polsce. W tamtym roku minęło jej 30 lat. Z przepisów wynika, że co jakiś czas trzeba robić badania specjalne, czyli rozkręca się ją i laboratoryjnie bada wszystkie elementy. Pierwsze takie badanie trzeba wykonać po 15 latach, następne po kolejnych 10 i później co 5 lat. W ubiegłym roku przypadło jej 30 lat, więc jak nasi mieszkańcy widzieli, rozkręciliśmy ją do ostatniej śrubki. Zostały tylko podpory i lina. Badania wykonywała Akademia Urzędu Dozoru Technicznego z Krakowa. Wymieniliśmy wszystkie elementy, które trzeba było wymienić i kolej jest dopuszczona do ruchu na następne 5 lat pod kątem badań specjalnych - tłumaczy kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji "Dzikowiec" Roman Maciaszek.
 
 
Kolej linowa będzie uruchamiana w weekendy, ale tylko dla turystów pieszych, ponieważ warunki pogodowe nie pozwoliły przygotować całego stoku dla narciarzy.
 
- Ubolewam, że nie możemy otworzyć całej góry dla narciarzy, ale przypominam, że w grudniu mieliśmy tu wiosnę. My tutaj potrzebujemy bardzo dużo śniegu i nie byliśmy w stanie "wyprodukować" go wystarczająco dużo. Mimo to zapraszamy na kolej linową w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 16:00. Można przyjechać z dziećmi, a także z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Nasza obsługa jest przeszkolona i służy pomocą przy wsiadaniu i zsiadaniu. Warto, bo widoki są przepiękne. Załoga mówiła, że w miniony weekend widoczność sięgała nawet 100 km i z naszej wieży widać było Sky Tower we Wrocławiu - mówi Roman Maciaszek.
 
- Dla naszych odwiedzających przygotowywać będziemy w każdą sobotę i niedzielę ognisko. Będzie można się przy nim zagrzać lub upiec przywiezione przez siebie kiełbaski - dodaje dyrektor OSiR Boguszów-Gorce Marek Szeles.
 
 
 
Na półmetku ferii na górze Dzikowiec odbędzie się impreza z udziałem wałbrzyskiej policji, podczas której funkcjonariusze będą między innymi zapoznawać uczestników z zasadami bezpieczeństwa podczas ferii.
 
- Będą funkcjonariusze z Komendy Miejskiej w Wałbrzychu, a także z tutejszego komisariatu w Boguszowie. Będzie nasz niezastąpiony Komisarz Lew, który umili pobyt dzieciakom. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji, ale głównie będziemy umilać czas pod hasłem "jak bezpiecznie spędzać ferie" - mówi asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek z wałbrzyskiej policji.
 
 
Przez całe ferie OSiR w Boguszowie-Gorcach zaplanował wiele atrakcji dla dzieciaków. Oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i wprawdzie brakuje już wolnych miejsc, ale chętni mogą jeszcze zapisywać się na listę rezerwową.
 
- Przygotowaliśmy 10 dni zajęć, zarówno na hali, jak i wyjazdowe, na przykład do Teatru Lalki i Aktora czy do kina. Przygotowaliśmy specjalne zajęcia z okazji 50-lecia Boguszowa-Gorc, bo nasze miasto obchodzi w tym roku jubileusz połączenia dzielnic w jedną miejscowość. Planujemy warsztaty z animacji związane ze 100-leciem Walta Disneya. Planujemy wycieczki na Dzikowiec. Miała być mała wyprawa na sanki, ale rozrosła się do dużej imprezy z udziałem policji, GOPR-u i innych służb, o której mówili poprzednicy - wymienia Maria Burzyńska z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach.
 
 
Na stoku działa także szkółka narciarska a dla najmłodszych przygotowana jest taśma wyciągowa, z której mogą korzystać bezpłatnie. Więcej informacji o atrakcjach Dzikowca znaleźć można na stronie internetowej ośrodka dzikowiec.info
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

asa (17 lutego 2023 13:46)
Cytuję użytkownika: Pioter
Katastrofa wyborcza nie miała pojęcia jak dopieprzyć mieszkańców, to dopuściła sylwuchei jej nikktośa na ratusz
Precz z pisobolszewicką swołoczą!
Pioter (12 lutego 2023 10:39)
Katastrofa wyborcza nie miała pojęcia jak dopieprzyć mieszkańców, to dopuściła sylwuchei jej nikktośa na ratusz
Lola (11 lutego 2023 14:19)
O nowy derektor! A gdzie stary chyba też oddali go na przęgląd i do renowaci?
Zniesmaczony (11 lutego 2023 12:47)
Cytuję użytkownika: Aleksandra
Żeby w Polsce było tylu mądrych pracowitych ludzi co jest hejterow to byłby to kraj jak eden niestety najwięcej do powiedzenia mają nieudacznicy
Nie broń nierobów.
Aleksandra (11 lutego 2023 10:31)
Żeby w Polsce było tylu mądrych pracowitych ludzi co jest hejterow to byłby to kraj jak eden niestety najwięcej do powiedzenia mają nieudacznicy
Kecaj (10 lutego 2023 22:09)
Cytuję użytkownika: obserwator
Chyba obecna władza Boguszowa nie zna historii wyciągu. Nie wiem skąd oni wzięli, że kolej linowa ma już 30 lat . Obecna kolej linowa, która funkcjonuje od 2009 roku była montowana za czasów Waldemara, chyba ktoś tu nie zna matematyki. Dodajmy, że połowę czasu stała nieużywana ze względu na brak kompetencji lub braku śniegu.
30 lat razem z tym co była za granicą. A jeśli już taki jesteś historyk to powinieneś wiedzieć, że kolej zapoczątkował śp Nogaś, który przykręcał śruby na nowych podporach pod kolej. Dopiero później Waldemar był kontynuatorem tego wydarzenia. A kolej nie ruszyła jak to było w planie na majówkę 2010 roku po tym jak jeden mądry elektryk chciał być mądrzejszy od wszystkich i doprowadził swoimi działaniami do unieruchomienia kolei. To był poprostu sabitaż. Po tym został zwolniony.
obserwator (10 lutego 2023 17:13)
Chyba obecna władza Boguszowa nie zna historii wyciągu. Nie wiem skąd oni wzięli, że kolej linowa ma już 30 lat . Obecna kolej linowa, która funkcjonuje od 2009 roku była montowana za czasów Waldemara, chyba ktoś tu nie zna matematyki. Dodajmy, że połowę czasu stała nieużywana ze względu na brak kompetencji lub braku śniegu.
Mieszkaniec (10 lutego 2023 12:15)
Jeszcze się taki nie urodził żeby w Boguszów-Gorce, komuś dogodził kto kolwiek rządzi to ciągle narzekanie .
Placek (10 lutego 2023 8:03)
Cytuję użytkownika: Salwomir
A la konferencja na a la stoku,dajcie sobie spokoj bo wstyd. Smigajcie sobie ludzie na narty do Czarnowa obok Kamiennej Gory,najlepszy stok na Dln. Slasku jesli chodzi o przygotowanie i tez ceny niskie. Polecam.
75 zł za dwie godziny na tym pseudo stoku, 100 za cztery godziny. Spadaj trolu
Salwomir (9 lutego 2023 22:56)
A la konferencja na a la stoku,dajcie sobie spokoj bo wstyd. Smigajcie sobie ludzie na narty do Czarnowa obok Kamiennej Gory,najlepszy stok na Dln. Slasku jesli chodzi o przygotowanie i tez ceny niskie. Polecam.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Boguszów-Gorce  |   dzikowiec  |   osir  |   ferie zimowe  |   turystyka  |   narty  |  

Gość Dnia - Sylwia Dąbrowska

Praca wre. Otwarcie coraz bliżej

Uratowali uwięzioną sarnę

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij