Menu

Spalili Marzennę - tak przywitali wiosnę...

Chociaż pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada 21 marca, Ośrodek Społeczno-Kulturalny Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” przywitał już wiosnę, organizując pieszą wycieczkę. Wiosna została przywitana... spaleniem Marzanny.

Spalili Marzennę - tak przywitali wiosnę...

Uczestnicy przeszli z Marzanną i kwiatami szlakami turystycznymi Książańskiego Parku Krajobrazowego do cisu „Bolko” do stanowiska biwakowego przy Dolinie Różaneczników. Było ognisko i pieczenie kiełbasek.  Tym razem Marzanny nie podtapiano, spalono ją w ognisku witając w ten sposób wiosnę.

Marzanna to słowiańskiej bogini zimy.  Rytualnie palono ją bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

Kukłę wykonywano ze słomy i zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.

opr. kat
ródło: wikipedia
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13

Komentarze

StaniSŁAW (21 marca 2023 22:04)
Cytuję użytkownika: Biurwa
Cytuję użytkownika: StaniSŁAW
Nasz katolicyzm jest bardziej pogański niż sobie myślimy
To nie ma nic wspólnego z katolicyzmem i pogaństwem.To jest tolerancja.Choinka też jest małokatolicka a już przeszkadza lewakom.Już jątrzą i szukają "tolerancji" opartej na LGBT.
I tu się mylisz. Jak to nie ma? Co ma do tego tolerancja? Poczytaj sobie o Marzannie albo zapytaj swojego księdza. I nie mieszaj w to ideologi i mody na LGBT+ minus, mnożenie, dzielenie itd.
Brat Rudego (20 marca 2023 8:16)
Cytuję użytkownika: Rudy
A co my tu mamy,nielegalne palenie ognia w lesie? Zgłaszam do płokułatury
Nie, tutaj mamy palenie śmieci.
Muchomor (20 marca 2023 7:19)
Marzenna to patronka platformy.
Biurwa (20 marca 2023 7:01)
Cytuję użytkownika: StaniSŁAW
Nasz katolicyzm jest bardziej pogański niż sobie myślimy
To nie ma nic wspólnego z katolicyzmem i pogaństwem.To jest tolerancja.Choinka też jest małokatolicka a już przeszkadza lewakom.Już jątrzą i szukają "tolerancji" opartej na LGBT.
StaniSŁAW (19 marca 2023 19:19)
Nasz katolicyzm jest bardziej pogański niż sobie myślimy
Hipokryzja (19 marca 2023 18:07)
Co na to ekolewaki? Przecież ślad węglowy powstał I jak dotrze do nozdrzy Grety będzie awantura.
Alex (19 marca 2023 16:32)
Kogo spalili?Marzennę czy Marzannę?Zdecydujcie się.
Rudy (19 marca 2023 16:18)
A co my tu mamy,nielegalne palenie ognia w lesie? Zgłaszam do płokułatury

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij